Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8419
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Bezpartyjni Samorządowcy: Rząd łamie swoje obietnice

Poniedziałek, 18 stycznia 2021, 12:25
Aktualizacja: 12:38
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Bezpartyjni Samorządowcy: Rząd łamie swoje obietnice
Fot. Facebook (Cezary Przybylski)
Przedstawiciele Bezpartyjnych Samorządowców wraz z prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń. Podkreślają, że branża turystyczna może funkcjonować w reżimie sanitarnym.
Utrzymujący się lockdown ma katastrofalne skutki dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie odczuwają go osoby z miejscowości górskich, gdzie turystyka jest jedynym i całorocznym źródłem utrzymania. Jestem w stałym kontakcie z wieloma z nich i regularnie otrzymuję informacje o pogłębiającym się problemie. Dialog samorządów z rządem jest w tym momencie konieczny, aby udało się znaleźć optymalne rozwiązanie tej trudnej sytuacji – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Zamrożenie branży turystycznej oznacza straty dla gospodarki oraz niedogodności dla turystów, jednak przede wszystkim jest to dramat tysięcy ludzi. Przedsiębiorcy, którzy przez lata tworzyli miejsca pracy i przyczyniali się do rozwoju gmin, obecnie stoją przed widmem bankructwa i utraty dorobku całego życia. Samorząd województwa od miesięcy wspiera finansowo branżę turystyczną, jednak najbardziej oczekiwane przez przedsiębiorców jest poluzowanie obostrzeń i umożliwienie im funkcjonowania z zachowaniem rygorów sanitarnych - podkreślają uczestnicy konferencji.

To ostatni moment, żeby ocalić biznes, który od marca 202 roku walczy o przetrwanie. Przedstawiciele branży są przygotowani, żeby otworzyć swoje ośrodki zgodnie z reżimem sanitarnym. Niecierpliwie czekają na kolejne sygnały rządu oraz rekompensaty dostosowane do poziomu ich strat - zaznaczył Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Jak wynika z badań przeprowadzony na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, w okresie od lipca do września, a więc w czasie poluzowania obostrzeń, wakacyjny wzrost liczby osób odwiedzających turystyczne miejscowości nie przekładał się na wzrost liczby zachorowań na COVID – 19.

Bunt wśród przedsiębiorców wynika z braku przekazywania przez rządzących rzetelnej informacji o zagrożeniach wynikających z pandemii. Zrobiliśmy badania świadczące o braku korelacji funkcjonowania branży turystycznej ze wzrostem zakażeń. W trzech powiatach, które odwiedziło ponad 2 mln turystów, co wiemy na podstawie logowań telefonów komórkowych, liczba zakażeń do września była ponad trzykrotnie niższa niż średnia dla całego kraju. Zamknięcie branży w tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia epidemiologicznego - dodał Grzegorz Sokoliński, przewodniczący zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
21 listopada rząd zaprezentował harmonogram wprowadzania i luzowania obostrzeń. Zgodnie z nim dziś znajdujemy się w strefie żółtej, w której przedsiębiorcy powinni móc funkcjonować w stosownych rygorach sanitarnych. Państwo dziś nie pozwala im na to, łamiąc swoje obietnice. Przedsiębiorcy w ogromnej liczbie nie mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy, w szczególności dotyczy to małych firm rodzinnych. Jednocześnie nie zostali zwolnieni z obowiązku płacenia danin publicznych, a także zobowiązań wobec banków. Ta sytuacja wymiana zmiany - podkreślił Patryk Wild, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.

O konieczności poluzowania obostrzeń w branży turystycznej Bezpartyjni Samorządowcy mówili już w listopadzie. Wówczas zaproponowane zostały tak zwane cztery filary powrotu do normalności, które zakładały:

1) Udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom branży turystycznej, którzy na skutek obostrzeń zostali odcięci od możliwości zarobku.
2) Uruchomienie infrastruktury narciarskiej, obiektów noclegowych, hoteli i obiektów gastronomicznych od 28 grudnia 2020 przy zachowaniu rygorów sanitarnych.
3) Rozłożenie ferii zimowych 2021 na 4 dwutygodniowe turnusy między początkiem stycznia i końcem lutego. Każdy turnus dla czterech regionów dobranych na podstawie aktualnej skali zakażeń.
4) Wynegocjowanie z Komisją Europejską możliwości zapewnienia funduszy dotacyjnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz w Krajowym Programie Odbudowy dla przedsiębiorców branży turystycznej na odbudowę po pandemii oraz komunalne inwestycje w infrastrukturę turystyczną.

Przedstawione propozycje były wówczas zbieżne z postulatami przedstawicieli branży turystycznej i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Dwa miesiące później problemy przedsiębiorców stale się pogłębiają. Odmrożenie branży turystycznej jest obecnie jedyną szansą na uratowanie firm, które znalazły się na skraju zapaści finansowej, a jednocześnie pozwoliłoby na powrót do normalnego życia setkom tysięcy ludzi.

Twoja reakcja na artykuł?

8
30%
Cieszy
12
44%
Hahaha
3
11%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
7%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group