Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6193
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bez szacunku dla narodowego święta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 maja 2009, 10:32
Aktualizacja: 14:18
Autor: Angela
Zdaniem niektórych naszych czytelników i służb mundurowych nie wszyscy jeleniogórzanie świętowali 3 maja z należną godnością.

W oczy kłuli mieszkańców handlarze, którzy ściągali prawdziwe tłumy do swoich stoisk na giełdzie czy osiedlowych sklepów. Szczególny niesmak pozostawili chuligani, którzy ściągali flagi zawieszone na budynkach i słupach oświetleniowych, kradli je, łamali drzewce i niszczyli.

– Kiedy wybrałem się z rodziną na samochodową wycieczkę, zobaczyłem, jak na giełdę w Cieplicach maszerowały tłumy. Otwarty był również jeden ze sklepów przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Przecież 3 maja jest bardzo ważnym świętem dla Polaków, czy tak trudno jeden dzień nie handlować i uszanować go? – pyta Andrzej Łuczak z Jeleniej Góry.

Według obowiązujących przepisów, litera prawa nie została tu naruszona. Zakaz handlu w dni świąteczne, m.in. 3 maja, nie dotyczy bowiem placówek kultury, oświaty, stacji benzynowych, aptek oraz wszystkich, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników.

Łamią prawo wandale, którzy niszczą symbole narodowe. Czyny takie są zagrożone odpowiedzialnością karną. Można za to dostać karę grzywny lub aresztu. Przez miniony weekend z ulic Jeleniej Góry skradziono 35 flag olski i 11 flag Jeleniej Góry na łączną kwotę około 2 tysięcy złotych. Najwięcej zniknęło ich z ulicy I Maja. Rocznie jeleniogórzanie kradną około 200 sztuk chorągwi.

W tym roku dział estetyki miasta Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w pierwszym dniu maja zawiesił m.in. 25 flag Polski na latarniach przy ulicy I Maja. Do końca majowego weekendu nie dotrwała z nich ani jedna. Wszystkie zostały skradzione przez złodziei już pierwszej nocy po ich zawieszeniu.

Latarnie, na których zawiesiliśmy flagi, są dość niskie i złodziejom łatwo było je ściągnąć – usłyszeliśmy od Teresy Górskiej, starszego mistrza ds. zieleni i estetyki miasta MPGK w Jeleniej Górze. Kolejne 25 chorągwi zawiesiliśmy na tej ulicy dwa dni później, trzeciego maja i mimo, że pracownicy ściągali je już wieczorem tego samego dnia, chuliganie zdążyli ukraść jeszcze jedną z nich w ciągu dnia. Dodatkowo skradziono cztery flagi zawieszone na ulicy I Maja od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego do dworca PKP.

Podobnie wyglądała sytuacja na Placu Piastowskim w Cieplicach. Na 12 zawieszonych flag jedenaście z nich skradziono. Przy ulicy Wolności łupem złodziei padły dwie chorągwie, w Sobieszowie skradziono ich trzy. W sumie z ulic miasta zniknęło 35 sztuk chorągwi biało – czerwonych oraz 11 jeleniogórskich. Łączny ich koszt wraz z kijami, na których były one zawieszone, MPGK wstępnie szacuje na dwa tysiące złotych. Niestety nie udało się złapać żadnego ze sprawców tych przestępstw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Sklepikarz 4-05-2009 10:47
Prawda jest taka, że w ten jeden dzień utarg przez 6 godzin mam jak w dwa normalne po 12 godzin. A żyć też z czegoś trzeba
~widoczek 4-05-2009 10:50
oczym my mowimy na os.WIdok flaga na budynku a na ulicy auto sie myje kercherem TAK szanujemy SWIETO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gosc niedzielny 4-05-2009 10:53
nic dziwnego, że na giełdę szorowały tłumy, w końcu ludzie oczekują jakiejś rozrywki w święto.
~ke$ 4-05-2009 11:03
a McDonald też działał i się wszyscy napychali frytami :)
diablica 4-05-2009 11:27
ludzie z czegoś żyć muszą, więc niech pracują jak chcą... i tak nie ma co robić w Jeleniej w dni wolne więc chociaż giełda i inne pamiątki zostają... a wandale to inna bajka...
~do widoczek 4-05-2009 11:29
czasami odwiedzam tam znajomych piekny mexyk w niedziele i swieta myje sie auta,kladami jezdza jak na torach wyscigowych,w lasku -wysypisko smieci(meble opony),przy pojemniku na butelki tez regionalne smietnisko,wydawalo by sie ze mieszkac na takim osiedlu to RAJ
Cień 4-05-2009 11:32
Te przepisy dotyczące handlu w dni świąteczne, są beznadziejne.
~ed 4-05-2009 11:34
a czy aby na pewno szanowaniem święta jest mówienie ludziom jak mają je spędzać? niech każdy sam decyduje o sobie i swoim wolnym czasie, niech korzysta z wolności czyli wartości tak cenionej przez tzw. "patriotów". No chyba że uznamy, wcale nie bezpodstawnie, że konstytucja 3 maja jest symbolem zniewolenia narodu, wtedy takie dyktowanie jedynie poprawnych zachowań jest jak najbardziej na miejscu.
~ 4-05-2009 11:42
a co innego robić w dni wolne skoro władze nie zaproponowały żadnej rozrywki. KPINA!!!!
~Bodziaszek 4-05-2009 12:16
Świięto jest radosne, ale co oferuje nam miasto, jak co roku drętwo i sztampowo apelik na Placu Ratuszowym, nudne przemowy nabzdyczonych oficjeli, potem kościół, następnie wyżerka dla naszych strudzonych włodarzy. A zwykli mieszkańcy niech radzą sobie sami, bo nasi decydenci zawsze się usprawiedliwią ze swego lenistwa, przecież jest kryzys, epidemia, jakiś zabłakany Talib mógłby zamachnąć się na imprezęi td, itp....
rymcycymcy 4-05-2009 12:22
Pan Andrzej uczcił narodowe święto samochodową przejażdżką wraz z rodziną ...normalnie się wzruszyłem ! ;)
~czarna ręka 4-05-2009 12:24
A co niby mieliśmy robić przez cały dzień?? Na giełdę -NIE do pubu NIE itp. itd. więc co i jak bo nie wiem? Może za rok uszanuję to święto-tylko jak?
~major 4-05-2009 12:38
a co tu swietawac........................
~lu 4-05-2009 13:16
tak pozamykać się w domu i niewychodzic skąd wiesz ze może dla tego pana mycie auta to przyjemność to każdego sprawa jak spędza swój wolny czas widoczek zamiast siedzieć w oknach i podglądać sąsiadów weź się do roboty
~głodna 4-05-2009 14:19
I bardzo dobrze, ze sklepiki były otwarte, nie rozumiem.... jakoś nie "odczułam", że jakieś święto było... 3 maj , dzień jak co dzień. Gdyby nie otwarte sklepy, głodna byłabym do poniedziałku rana. A to, co (bez)radni i spółka odstawiają w mieście, to "odstać, nażrec się i odfajkowane" !! Ot, takie święto w jeleniej dziurze !!! szkoda gadać... swięto, buehehe..
~Sławek 4-05-2009 15:16
Uważam , że szacunku do narodowego święta to nie mają przede wszystkim nasze władze miejskie. Dlaczego ? Państwo , miasto tworzy naród. I to jest Święto nie jakiś kombatantów ( mam do nich ogromny szacunek ) ale całego narodu. Władze miasta nie zaproponowały mieszkańcom NIC !!!! Wcale się nie dziwię , że ludzie pognali na giełdę , czy do sklepów. Nawet tych osiedlowych. Bardzo Was proszę mieszkańcy Jeleniej Góry - Wystawcie tej naszej pseudowładzy odpowiedni rachunek przy najbliższych wyborach do samorządów. Co do wandali najpierw cytat - Latarnie, na których zawiesiliśmy flagi, są dość niskie i złodziejom łatwo było je ściągnąć – usłyszeliśmy od Teresy Górskiej, starszego mistrza ds. zieleni i estetyki miasta MPGK w Jeleniej Górze. Kolejne 25 chorągwi zawiesiliśmy na tej ulicy dwa dni później, trzeciego maja i mimo, że pracownicy ściągali je już wieczorem tego samego dnia, chuliganie zdążyli ukraść jeszcze jedną z nich w ciągu dnia . koniec cytatu .To oczywiście nie tłumaczy wandali ale jaki jest sens zawieszć flagę skąd byle baran ją zdejmie ???? A tacy niestety w naszym społeczeństwie zawsze się znajdą . Ciekawe czy p. Górska pokryje koszty z własnej kieszeni ??? Wracam do imprez w Święta Narodowe - to też jest rolą władz samorządowych aby przez odpowiednie imprezy kształtować świadomość społeczeństwa. Ale to nie mogą być nudne odczyty - ten sposób już dawno odszedł do lamusa. Można zrobić imprezę - gdzie ludzie się bedą bawić i jednocześnie edukować . Przykład - już podaję koncert rockowy na który bedą zaproszne takie zespoły jak Lao Che , czy Sabaton wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Lao Che z przyjemnością posłuchają i starsi mieszkańcy. To jeden z przykładów . Tylko czy nasza władza chce coś robić ? To jest fundamentalne pytanie .....................
~Rozczarowany 4-05-2009 17:08
O czym tu mówić. Organizuję się tak bardzo potrzebną dla mieszkańców tzw: wystawkę ./ jest to bardzo dobry pomysł ,aby te wszystkie rzeczy nie znalazły się w rzece czy w lesie/.Ludziska dostosowały się do apelu, pięknie przy koszach wystawiły co mieli zbędnego, ale niestety służby nasze nie zadbały ,aby to wszystko przed świętem wywieść. Jeśli organizuję się taką wystawkę trzeba liczyć się z faktem ,że może w określonym czasie pracownicy nie zdążą jej wywieść/ zbyt duża ilość/ i zaplanować godziny nadliczbowe .Tak, aby widok sterty śmieci nie straszył mieszkańców i turystów. Niestety nawet dobrą inicjatywę, osoby niekompetentne potrafią zniweczyć. A efekt jest taki na ulicach brud, spoglądasz na rzekę brud, idziesz do lasu brud. I co tu mówić o święcie.
~edesz 4-05-2009 17:10
Proszę podać gdzie można kupić flagę narodową? Nie wiem gdzie kupic i chętmie sam bym wziął z ulicy.
~ED 4-05-2009 19:11
W niedzielę wracałem samochodem o godz. 16 do Jeleniej Góry przez Legnicę a tam na obwodnicy na jednym ze skrzyzowań "malarze" malowali znaki poziome na jezdni - blokując przejazd i tworząc gigantyczny korek i.....? a może tam nie było święta?
~galla 4-05-2009 19:12
koncerty rockowe piwo na rynku to jest wizytowka swieta konstytucji zadnego smaku nasi wloidarze nie wykazali a w ten dzien winno byc inaczej dostojniej i bardziej historycznie a nie jak zwykle
~były jg 4-05-2009 20:08
W jeleniej dziurze vel czerwonej kotlinie nic się nie zmieniło!
~maska 4-05-2009 20:16
A dla mnie 3 maja nie jest żadnym ważnym świętem, to tylko wolny dzień. Jeśli ktoś jest zgorszony, że sklepy są otwarte nie musi nic kupować, niech świętuje i celebruje. Ale niech nie zmusza do tego innych.
~Andi 4-05-2009 20:58
Jak wiekszość Polaków tylko potrafia narzekac na brak czasu a jak juz mają wolne to nie potrafia tego uszanowac, ale to chyba nasz narodowy standard narzekanie i Wandalizm, zniszczyć bo nie moje motto Polaków !!!!!!!!To tak wyglada szacunek Do świetą
~jeż 4-05-2009 21:08
efektywność Straży Miejskiej w zakresie kradzieży flag zerowa, jakże inna w przypadku" blokadowania" samochodów-symptomatyczne !!!
~Andi 4-05-2009 21:29
Jak wiekszość Polaków tylko potrafia narzekac na brak czasu a jak juz mają wolne to nie potrafia tego uszanowac, ale to chyba nasz narodowy standard narzekanie i Wandalizm, zniszczyć bo nie moje motto Polaków !!!!!!!!To tak wyglada szacunek Do świetą
~ 4-05-2009 22:02
Ludzie pojechali na gielde bo w Jeleniej nie bylo co robic i to byla jedyna rozrywka.1 maja na ratuszu sprzedawali balony,mozna bylo zmierzyc poziom tluszczu w organizmie i nauczyc sie pierwszej pomocy!!!!!!!poprostu super brawa dla Jeleniej gory za tyle atrakcji!!!!Totalna porazka!!!!!!!!!!!!!!!
~do LU 4-05-2009 22:36
ja pracuje i w niedziele chce miec spokuj a nie sluchac kerchera czyt;kerszer jakbys nie wiedzial o czym pisze,moze ty jestes nierob i dlatego tak reagujesz
~ 5-05-2009 6:34
w składni harcerskiej sa flagi,a jesli chodzi o sklepy otwarte to kto chce niech sobie pracuje ty ich prywatna sprawa!!!!!!
~Amhe 5-05-2009 7:55
Nie z rodziną tylko z synem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group