Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 10370
Zalogowanych: 132
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Bez obowiązku meldunkowego i z nowym dowodem

Piątek, 5 września 2008, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Bez obowiązku meldunkowego i z nowym dowodem
Fot. Archiwum
Od przyszłego roku zniknie obowiązek meldunkowy. Nowe przepisy uproszczą procedurę zameldowania i wymeldowania mieszkańców. Zamiast uciążliwych wycieczek urzędach poinformuje o aktualnym adresie urząd gminy. Resztą zajmą się urzędnicy. Z kolei od 2011 roku będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego.

Od momentu wejścia w życie przepisów, zmieniający adres zamieszkania, zawiadomi o tym urząd gminy osobiście, a jeśli posiada podpis elektroniczny, który pozwala identyfikować go w sieci, przez internet.
Na gminie będzie natomiast ciążył obowiązek przekazania tych informacji do pozostałych urzędów, takich jak na przykład urząd skarbowy, policja czy ZUS.

- To będzie prawdziwa rewolucja, po której trzeba będzie dokonać zmian z setkach aktów prawnych, gdzie mowa jest o meldunku – mówi Krystyna Chyczewska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. - Nie wykluczone jednak, że usprawni to pracę na przykład wymeldowywaniu ludzi, z czym obecnie mamy ogromny problem.

Pomysłodawcy zmian zapewniają jednak, że zasada się nie zmieni. Będzie wymagana informacja o aktualnym adresie zamieszkania niezbędnym do kontaktu z urzędem. - Jeśli nie uaktualnimy danych, listy dotrą pod stary adres – wyjaśniają pomysłodawcy. Natomiast z punktu widzenia obywatela będzie to oznaczało mniej uciążliwych procedur.

Obecnie obowiązek meldunkowy powinien być wypełniony w ciągu 48 godzin od zmiany adresu. Żeby się zameldować trzeba wypełnić formularz meldunkowy i osobiście dostarczyć go do urzędu. Do tego dochodzi jeszcze przyprowadzenie do urzędu osoby u której zamierzamy się zameldować oraz wypełnienie setki dokumentów w innych instytucjach, m.in. w skarbówce czy Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Jeszcze gorzej wygląda obecnie sprawa wymeldowania się, która wymaga przeprowadzenia skomplikowanej procedury z wizją lokalną włącznie. Zmiany mają się pojawić już w przyszłym roku.

Z kolei za trzy lata czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych. Nowe mają mieć zakodowane dane biometryczne i podpis elektroniczny. Ludzie jeszcze pamiętają tasiemcowe kolejki, w których stali, aby wymienić dowód w ubiegłym roku, a tu zbliża się „powtórka”. Na szczęście za nowe dokumenty obywatele nie zapłacą ani złotówki: większość kosztów pokryje Unia Europejska i państwo. Dowody mają być wymieniane w miarę upływu ważności obecnie obowiązujących dokumentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
438
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group