Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9701
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie termalnie i… tropikalnie

Wtorek, 6 kwietnia 2010, 15:08
Aktualizacja: Sobota, 10 kwietnia 2010, 20:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie termalnie i… tropikalnie
Widząc dzisiejszy postindustrialny krajobraz na terenie przyległym do Parku Zdrojowego trudno sobie wyobrazić, że może tam powstać centrum rekreacji. Zobaczymy, jak to miejsce będzie wyglądało za rok.
Fot. TEJO
Miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane odwiertu otworu geotermalnego oraz badania hydrogeologiczne. To pierwszy krok do powstania Term Cieplickich Dolnośląskiego Centrum Rekreacji Wodnej. Być może dzięki wodom termalnym Park Zdrojowy ozdobi tropikalna roślinność.

– Otwór geotermalny już tam jest, natomiast muszą być tam wykonane badania hydrogeologiczne. Po kilku latach od odwiertu mogło się tam bowiem coś zmienić, a poza tym wcześniejsze badania nie były pełne. Drugą częścią zadania będzie zakotwiczenie otworu. W tej chwili jest on zabezpieczony tymczasowo, natomiast na potrzeby poboru wody muszą być tam zamontowane urządzenia techniczne, które będą pozwalały na bezpieczne korzystanie z wypływu gorącej wody o temperaturze ponad 86 stopni Celsjusza – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Według wstępnych założeń gorąca woda z odwiertu ma być wykorzystywana nie tylko na potrzeby term cieplickich. Pojawiło się kilka koncepcji na wykorzystanie tej wody. Wybudowane zostały m.in. niecki w Parku Zdrojowym, i być może woda o nieco niższej temperaturze trafiła by właśnie do nich. Pojawiły się pytania czy ciepła woda nie miałaby negatywnego wpływu na istniejące zadrzewienie i roślinność.

Jest jednak koncepcja stworzenia tam nieco innego mikroklimatu i obsadzenie tych terenów roślinami ciepłolubnymi i lubiącymi wilgoć. Byłoby to nie tylko ciekawe wykorzystanie i zagospodarowanie wód i parku, ale i atrakcją turystyczną, gdzie w warunkach górskich można byłoby znaleźć rośliny tropikalne.

Termin składania ofert na ogłoszony przetarg przewidziany jest do 22 kwietnia. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty na przełomie kwietnia i maja. Prace rozpoczną nad odwiertem i badaniami rozpoczną się maju. Główna faza badań ma się zakończyć na początku przyszłego roku.

Budowa Term Cieplickich to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 – Działanie 6.4. „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group