Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6576
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie „szpilkotrasa” na jeleniogórskim deptaku?

Środa, 4 lutego 2015, 8:03
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 8:04
Autor: Angela
Jelenia Góra: Będzie „szpilkotrasa” na jeleniogórskim deptaku?
Fot. Angela
Na wniosek radnych w obecnym budżecie zarezerwowano pieniądze na tzw. szpilkotrasę, która ma powstać na jeleniogórskim deptaku od ul. Kubsza do ul. Konopnickiej. O potrzebie jej wybudowania mówiono od lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. Szacuje się, że koszt takiej inwestycji to około 900 tys. zł. Komu będzie to służyło i czy w zabytkowej części miasta taka zmiana jest możliwa?

Tzw. „szpilkotrasa” to nic innego jak chodnik z wygodnych, kamiennych płyt, który ma służyć nie tylko kobietom chodzącym w butach na wysokich obcasach, ale także osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. - Kostka wyłożona na tzw. „Majówce” jest bardzo niewygodna – skarżą się panie, które chodząc na szpilkach łamią obcasy.

- Wymiana kostki brukowej na płyty po bokach deptaka to bardzo dobry pomysł – mówi Romana Bilowicz z Jeleniej Góry, która przyznaje, że swobodnie porusza się po Jeleniej Górze, bo ma stabilne obcasy, ale wielokrotnie obserwuje kobiety, które w szpilkach próbują pokonać główny deptak Jeleniej Góry.

Przykładem są np. Aleksandra Wójcik i Dorota Winiarska, które uczą się w „Handlówce”. – Kiedy chcemy pokazać się w szkole w szpilkach, musimy mieć przy sobie zapasowe obuwie i zmieniać je przed szkołą, inaczej się nie da – mówią dziewczyny.

Obecnie Miasto nie ma jeszcze projektu takiej szpilkotrasy. Przygotuje go architekt. Dlaczego? – By nowe płyty komponowały się z całością – wyjaśnia Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. - Wyciągnięcie starej kostki i położenie płyt nie jest niczym skomplikowanym, ale całość musi jakoś wyglądać i - co najważniejsze - nie może zburzyć zabytkowego charakteru deptaka - dodaje Jerzy Bigus.

Według wstępnych planów tzw. „szpilkotrasa” miałaby powstać po dwóch stronach deptaka. Będzie z płyt kamiennych odpowiednio przyciętych (by nadać im szorstkości gwarantującą bezpieczne poruszanie się po nich). - Mają to być płyty, podobne do tych na Palcu Piastowskim – mówi J. Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (99)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1041
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group