Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4934
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będą (jednak) szukać gorących wód w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Niedziela, 19 października 2014, 8:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 października 2014, 8:10
Autor: Mea
Fot. UM Karpacz
– Wbrew niektórym radnym, chcemy powołać konsorcjum, by pozyskać dofinansowanie na badania wód geotermalnych w naszym mieście – mówił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. List intencyjny w tej sprawie między Urzędem Miasta Karpacz, Wojskową Akademią Techniczną, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską został podpisany.

Radni na ostatniej sesji odrzucili wniosek o powołanie konsorcjum, które zebrałoby niezbędne dokumenty, by uzyskać dotację, na poszukiwanie gorących wód oraz wód głębinowych w Karpaczu. – Musimy zabezpieczyć miasto w wodę, więc poszukiwanie wód głębinowych jest nieuniknione. Podczas spotkania profesorowie z uczelni wyższych m.in. prof. Henryk Marszałek z UWr., prezentowali swoje badania i przekonywali zebranych licznie mieszkańców oraz radnych, że Karpacz jest najlepszym miejscem na przeprowadzenie badań i odwiertów – powiedział Ryszard Rzepczyński.

W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób. – Mieszkańcy obawiali się, że nasze miasto nie będzie stać na tak dużą inwestycję. Wyjaśniłem, że współpraca z uczelniami pozwoli nam na zebranie stosownej dokumentacji, by uzyskać duże dofinansowanie z projektu "Lokalny układ energetyczny wykorzystujący energię geotermalną w górskiej miejscowości wypoczynkowej". Zamiast jednego odwiertu mielibyśmy trzy – przekonywał wiceburmistrz.

Jeśli w Karpaczu naukowcy znajdą wodę termalną to będzie można nią ogrzewać również miasto, czy też wybudować termy. Możliwe jest też znalezienie wód mineralnych, co zamieniłoby miasto pod Śnieżką w uzdrowisko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~uranstop 19-10-2014 10:18
Będziemy mieć pyszną RADONOWĄ wodę. Zapraszamy wszystkich chętnych do łyknięcia kilku dawek bekereli w wodzie z Karpacza... ...Smacznego i na zdrowie! Przede wszystkim, należałoby uzdatnić wodę w istniejących ujęciach wody, bo teraz to wygląda tak: C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\I6F88IY4\Radon_222Rn_w_wodzie_do_picia.pdf
~!! 19-10-2014 11:34
Pewnie Gołębiowski płaci krocie to trzeba darmochę
~ab+ 19-10-2014 14:53
I bardzo dobrze wybudować takie termy jak w Bukowinie lub na Słowacji .
~papawada 19-10-2014 16:27
Parzący temat przed wyborami. Dane sprzed 10 lat. Np. że im głębiej tym goręcej. Albo będzie woda albo nie. Jak nie to wleje się tą powierzchniową aby ją zagrzać, której też za dużo nie mamy. Tak na marginesie na porządne nagłośnienie nie stać Karpacza a na przemysł wydobywczy ktoś się rzuca. Termy nie są nam zupełnie potrzebne, wystarczy dbać o to co jest a nie rujnować miasta. Nie chcemy na Dolnym Śląsku Górnego Śląska z szybami wydobywczymi itp. Szkoda tylko, że nie powiedziano gdzie będą wiercenia, jak zostaną ogrzane prywatne domy i co było w treści podpisanego dokumenty. Takie małe słodkie tajemnice tego spotkania. Ile kosztowali wykładowcy ?
~korba 19-10-2014 20:01
Że co ??? Że uczelnie, to ekspertyzy zrobią za friko ?? Czy mieszkańcy tego miasteczka pomieniali się na głowy .... . Może niektóre przedszkolaki w to uwierzą. Może ....
~ 19-10-2014 20:21
A w zarządzie spółki będzie zasiadał nasz Karpaczański PZPR-owiec i brał dietę w wysokości 40tys. zł./msc. Myślałem, że mieszkam w "mądrym" mieście. Gratuluje mieszkańcom głupoty i łykajcie dalej te bajki o wodach.
~LOL 19-10-2014 20:22
Średnia wieku 60+. Rzeczywiście takim ludziom to można pociskać niezły kit...
~Radny 19-10-2014 20:31
Ważne, że Rysiu wszystkim wyjaśnił! Tylko kiedy bo pytań nie można było zadawać
~xm 19-10-2014 21:32
Ten Ryszard ma monopol na karpacz ?
~Bujda na resorach! 19-10-2014 22:01
Trzeba koniecznie odwrócić uwagę od próby przeforsowania przed wyborami skandalicznej inwestycji na łące. Wprawdzie rządzić Burmistrz nie umie, ale nie można odmówić jednego talentu: manipulowania ludźmi i opowiadania bajek. Władzy raz zdobytej przecież nie odda!
~cieplutki 20-10-2014 3:11
Jak baranki zaczną szumieć, to obieca im się nową kaplicę w kompleksie na ŁĄCE, do tego grill i po grzańcu na łeb. Bedzie Git :))))))))))))
~Ryś z Klanu 20-10-2014 10:33
Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo pot o dziwnym zapachu mogą być sygnałem kłopotów ze zdrowiem - nowotworów, cukrzycy, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Ale pot to tylko jeden z objawów choroby. Nadmierne pocenie się to często objaw choroby. Oto przykłady chorób, którym towarzyszy pocenie się: Choroby z gorączką. Zwiększona produkcja potu jest odpowiedzią organizmu na wysoką temperaturę. Im wyższa, tym bardziej się pocimy. Otyłość. U osób z nadwagą każdy ruch wymaga wysiłku. Organizm łatwo przegrzewa się i poci. Nadczynność tarczycy. Potliwość narasta w ciągu dnia. Poza tym chorobie towarzyszy chudnięcie (mimo apetytu), osłabienie, rozdrażnienie, kołatanie serca, drżenie rąk, czasem wytrzeszcz oczu.
~mgr inż. 21-10-2014 23:31
A większość całej kwoty pochłoną honoraria dla pseudonaukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i innych wrocławskich "uczelni". Którzy jakie mają wyniki naukowe - wszyscy wiedzą. Wystarczy popatrzeć na rankingi uczelni, gdzie Polska jest w ogonie nie tylko Europy, ale i całego świata, a wyprzedzają ją np. uczelnie z Afryki Równikowej. Każda złotówka przeznaczona na tych nieudaczników to złotówka wyrzucona w błoto. Ich a...lizy są nic nie warte. Potem okaże się, że popełnili jakieś błędy i znowu grube pieniądze pójdą na nowe ekspertyzy. Należy a...lizy zlecić fachowcom-praktykom, a nie profesorom-piеrdzistołkom, których wiedza na dane tematy zatrzymała się gdzieś tak w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group