Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 9528
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Będą (jednak) szukać gorących wód w Karpaczu

Niedziela, 19 października 2014, 8:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 października 2014, 8:10
Autor: Mea
Karpacz: Będą (jednak) szukać gorących wód w Karpaczu
Fot. UM Karpacz
– Wbrew niektórym radnym, chcemy powołać konsorcjum, by pozyskać dofinansowanie na badania wód geotermalnych w naszym mieście – mówił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. List intencyjny w tej sprawie między Urzędem Miasta Karpacz, Wojskową Akademią Techniczną, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską został podpisany.

Radni na ostatniej sesji odrzucili wniosek o powołanie konsorcjum, które zebrałoby niezbędne dokumenty, by uzyskać dotację, na poszukiwanie gorących wód oraz wód głębinowych w Karpaczu. – Musimy zabezpieczyć miasto w wodę, więc poszukiwanie wód głębinowych jest nieuniknione. Podczas spotkania profesorowie z uczelni wyższych m.in. prof. Henryk Marszałek z UWr., prezentowali swoje badania i przekonywali zebranych licznie mieszkańców oraz radnych, że Karpacz jest najlepszym miejscem na przeprowadzenie badań i odwiertów – powiedział Ryszard Rzepczyński.

W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób. – Mieszkańcy obawiali się, że nasze miasto nie będzie stać na tak dużą inwestycję. Wyjaśniłem, że współpraca z uczelniami pozwoli nam na zebranie stosownej dokumentacji, by uzyskać duże dofinansowanie z projektu "Lokalny układ energetyczny wykorzystujący energię geotermalną w górskiej miejscowości wypoczynkowej". Zamiast jednego odwiertu mielibyśmy trzy – przekonywał wiceburmistrz.

Jeśli w Karpaczu naukowcy znajdą wodę termalną to będzie można nią ogrzewać również miasto, czy też wybudować termy. Możliwe jest też znalezienie wód mineralnych, co zamieniłoby miasto pod Śnieżką w uzdrowisko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group