Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 9078
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Basen i hala dla studentów i mieszkańców

Wtorek, 9 marca 2010, 7:34
Aktualizacja: Środa, 10 marca 2010, 7:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Basen i hala dla studentów i mieszkańców
Fot. Angela
Kolegium Karkonoskie w najbliższych latach będzie mogło się pochwalić dwoma nowymi obiektami. W 2011 roku zacznie tam funkcjonować pełnowymiarowa hala sportowa. Będzie też kryta pływalnia. Wniosek na dofinansowanie jej budowy w ostatnich dniach przeszedł pozytywną ocenę formalną.

Obecnie budowana pełnowymiarowa hala sportowa będzie bardzo ciekawym projektem architektonicznym i bardzo nowoczesnym obiektem. Ogólny koszt inwestycji to ponad osiem mln zł, z czego 60 procent będzie pochodziło z przyznanych już pieniędzy unijnych. 40 procent to wkład własny, który zostanie pokryty z rezerwy budżetu państwa. Hala będzie oddana do użytku w lutym 2011 roku.

– Konserwator zabytków nakazał nam zachowanie niedużego obiektu starych stajni, co wymusiło na architektach inne podejście do projektowania hali. Powstała bardzo ładna bryła połączona oszklonym patio. Jednocześnie w tych starych stajniach będą gabinety odnowy biologicznej łącznie z sauną. Będzie to pełnowymiarowa hala sportowa, na której planowane są wszelkie możliwe rozgrywki grupowe. Wybudowana zostanie też widownia na 500 miejsc – mówi Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Inwestycją połączoną z rozpoczętą budową hali sportowej, jest przebudowa krytej pływalni. Oba te obiekty są tak usytuowane, że korzystanie z nich nie będzie wymagało wejścia na teren uczelni. Budowa basenu zakłada prawie całkowite wyburzenie istniejącego przy wejściu do Kolegium Karkonoskiego obiektu i poszerzenie jego placu budowy. Powierzchnia niecki to 25 m na 12,5 m. Wokół pływalni będą zlokalizowane gabinety fizjoterapeutyczne, jak masaże podwodne czy suche. Basen będzie jednocześnie miejscem ćwiczeń dla studentów z fizykoterapii, gdzie będą odbywały się zajęcia praktyczne.

– Długo czekaliśmy na ocenę formalną wniosku i nie ukrywamy, że cieszy nas fakt, że jest ona pozytywna – mówi Grażyna Malczuk. – W tej chwili wniosek trafi do oceny merytorycznej. Z racji tego, że jest to procedura niekonkursowa, wnioskodawca musi tylko wypełnić podstawowe warunki niezbędne dla projektów unijnych. Zadania są realizowane w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Jeśli wniosek przejdzie pozytywnie kolejne oceny i pieniądze na realizację zadania zostaną Kolegium Karkonoskiemu przyznane, jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na realizację. Prace budowlane rozpoczną się natomiast na wiosnę 2011 roku, ich przebieg planowany jest na 18 miesięcy.

- Zgodnie z wymogami unijnymi inwestycje współfinansowane z unijnych środków przez pierwsze pięć lat muszą być inwestycjami niedochodowymi, dlatego początkowo z krytej pływalni będą mogli z korzystać studenci z Jeleniej Góry oraz kadra akademicka. Kiedy minie pięć lat trwałości projektu, z basenu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy – mówi Grażyna Malczuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
788
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group