Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7572
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Baron na scenie

Wtorek, 22 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 22 maja 2007, 8:20
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Baron na scenie
Fot. Marek Tkacz
Tadeusz Wnuk nie tylko gra w Teatrze Jeleniogórskim, ale też reżyseruje sztuki wrocławskich dyplomantów.

W Centrum Kultury Wrocław Zachód odbyło się tegoroczne przedstawienie dyplomowe studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Reżyserię już po raz kolejny powierzono Tadeuszowi Wnukowi – absolwentowi tej uczelni, a dziś aktorowi Teatru Jeleniogórskiego.

– Tym razem wybraliśmy „Barona cygańskiego” Johanna Straussa syna. Mam wielką nadzieję, że senat Akademii nie obruszy się na nowoczesny kształt utworu – mówi reżyser, który zajął się również sceniczną adaptacją operetki.

Podczas prób wagę równie wielką jak do przygotowania wokalnego reżyser przykładał do teatralnego kształtu przedstawienia.
– Chcieliśmy uniknąć koturnu, którego dziś młodzież nie znosi, ale do którego są jeszcze przywiązani niektórzy widzowie i profesorowie – wyznaje T. Wnuk. – I przyznam, że zaproponowane przeze mnie rozwiązania sceniczne studenci przyjęli z pasją. Wiedzą przecież, że dziś już na operowej scenie piękne głosy nie wystarczą. Do historii przeszły arie wykonywane na stojąco w bezruchu. Umiejętność poruszania się na scenie jest konieczna.

Wrocławski „Baron cygański” dzieje się współcześnie, w kasynie gry (autorka scenografii jest Małgorzata Słoniowska). Współczesne są kostiumy i choreografia (Elżbieta Lejman-Krzysztyniak).

W przedstawieniu studentów – dyplomantów wspomagała Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod batutą Artura Wróbla i Alana Urbanka, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz koledzy z młodszych lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group