Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9355
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bardzo śmierdząca sprawa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 5 września 2008, 7:53
Aktualizacja: Sobota, 6 września 2008, 8:07
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Zły wkład kompostowy, brak pokrywy na zbiorniku osadu wtórnego oraz brak filtru przy wylocie hali kompostowej – takie przyczyny wydostawania się fetoru z oczyszczalni ścieków wykazała przeprowadzona analiza. Już rozpoczęto naprawę usterek. Jednak możliwość, że odrażający smród przestanie uprzykrzać życie mieszkańcom, jest nikła.

By zapobiec wydostawanie się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz oczyszczalni jak na razie wymieniono wkład kompostowy, bo wcześniejszy nie przepuszczał odpowiedniej ilości wody. Słomę zbożową zastąpiono rzepakową, trocinami i papierem z urzędowych niszczarek – mówi wiceszef miasta, Jerzy Łużniak.

To jednak nie przyniosło zamierzonych i zbyt odczuwalnych skutków. Ze wstępnych analiz wynika, że żeby zatrzymać fetor na terenie oczyszczalni należy jeszcze zamontować pokrywę na zbiorniku osadu wtórnego. Konieczne będzie też przefiltrowywanie przez płuczkę wodną powietrza, które wydostaje się z hali kompostowej.

Jak na razie fetor w dalszym ciągu, choć o nieco mniejszym natężeniu, roznosi się na okolicę, a mieszkańcy z budynków zlokalizowanych w okolicy oczyszczalni przechodzą prawdziwą gehennę.
¬- Smród jest tak intensywny, że nie można wytrzymać w domu a dzieci uciekają do kolegów i koleżanek w centrum miasta – mówi pani Ania z ulicy Grunwaldzkiej. Nie możemy nawet otworzyć okien, ani nikogo zaprosić do domu.

W najbliższym czasie ma zostać zlecona kolejna analiza, a do końca roku miasto planuje przygotować niezbędną dokumentację. Założenie pokrywy i zamontowanie filtra przewidziane jest natomiast na przyszły rok. Nie ma jednak gwarancji, że podjęte działania całkowicie wyeliminują problem.

- Niedawno odwiedziliśmy dużą oczyszczalnię ścieków w Dreznie i mimo zamontowanych tam brakujących nam elementów, uciążliwy zapach w dalszym ciągu pozostawał – mówi Jerzy Łużniak. - Na naszej oczyszczalni również nie będziemy go w stanie wyeliminować, mamy jednak nadzieję, że zatrzymamy go na terenie oczyszczalni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 5-09-2008 8:36
Smierdzi bo wrzucaja odpadki z urzędowych niszczarek, a tam wiadomo kazdy papier śmierdzi więc mozna się tego pozbyć zgodnie z prawem :D
~Bron 7 5-09-2008 9:17
"W najbliższym czasie ma zostać zlecona kolejna a...liza, a do końca roku miasto planuje przygotować niezbędną dokumentację. Założenie pokrywy i zamontowanie filtra przewidziane jest natomiast na przyszły rok. Nie ma jednak gwarancji, że podjęte działania całkowicie wyeliminują problem". No ładnie, chloppcy z ratusza wyrzucą kolejne nasze pieniądze w oczyszczalnie - to się nazywa AMATORSZCZYZNA.
ebee 5-09-2008 12:05
I dzieje się draństwo w majestacie prawa. Myślę , że Pan Prezydent, który tak chętnie podaje przykład rzekomo śmierdzącego Drezna- mieszka w miejscu w którym nie ....śmierdzi. A co do tego Drezna, to Panie Prezydence- tam W sklepach jest taniej, ulice są czyste, trawniki wykoszone, budynki zadbane. Restauracje tętnią życiem... No, a w zarządzanej przez Pana Jeleniej Górze- mówiąc lekko- bieda , zastój i jeszcze w okolicach miejskich urzędów -- smród !
zloty666 5-09-2008 13:09
. . . warto wyprubować wszystkie pomysły, może w końcu któryś skutecznie zablokuje wydostający się fetor. Polecam intensywne rozmowy / wymianę doświadczeń z innymi miastami / wioskami w Polsce. Może brakuje jakiegoś szczegółu ?
~20inch 5-09-2008 13:39
a ja polecam procesowanie sie mieszkancom z tych okolic mysle ze mozna ladne odszkodowanie wyciagnac za uszczerbek na zdrowiu. po jednej przegranej sprawie pewnie szybko smrod by zniknal.
~wiarygodny 5-09-2008 17:07
Żenujące tłumaczenie władz miasta.Wybudowano bubel za kilkadziesiąt milionów złotych,który w dalszym ciągu źle pracuje.Świadczy to fachowcach jakich mamy w mieście od ścieków.Wybrano technologię rzadko stosowaną i nie sprawdzoną.
~hopoli 5-09-2008 19:29
fajna sprawa ;p
~kmam 5-09-2008 20:26
W środku Wiednia jest spalarnia śmieci. I gdyby nie informacja przewodnika, nikt by się tego nie domyślił. Bez dalszego komentarza....
~do 20inch 5-09-2008 20:37
Chłopie ale jaki ty tu masz uszczerbek na zdrowiu bo wybacz ale nie rozumiem....troche smrodku przed chatką ?? No tak od tego można dostać zawału a nawet anginy hahahahaha
~Sabath 5-09-2008 21:08
tak ale to jest straszny wstyd i strasznie uciążliwe mieszkanie w takim smrodzie ja pamiętam jak śmierdziało chyba tak z rok temu czy jakoś tak i jak się rano obudziłem to myślałem że puszczę pawia i jak wyszedłem z domu to myślałem że nie wytrzymam tak zanieczyszczone powietrze było że nawet krowy nie chciały wychodzić ani jeść trawy
~niecierpliwy 5-09-2008 21:46
Panie prezydencie, już wystarczy tego wszystkiego.
~ 5-09-2008 23:52
w Mysłakowicach jes tez now oczyszczalnia hula bez zarzutów ani smrodka nie czuc

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group