Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 4917
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Barbórkowa Biesiada w Kowarach

Środa, 4 grudnia 2013, 7:10
Aktualizacja: 7:13
Autor: Mea
Kowary: Barbórkowa Biesiada w Kowarach
Fot. Zbigniew Piepiora
Pieśni górnicze, wykłady o historii kowarskiego górnictwa i występy dzieci były w programie Kowarskiej „Biesiady Barbórkowej” w kowarskiej Kawiarni „Urszulka”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kowar, Urząd Miasta Kowary i Franciszka Gawora.

„Biesiadę Barbórkową” tradycyjnie poprowadził Franciszek Gawor, dyrektor ds. technicznych dawnych Zakładów Przemysłowych R-1 w Kowarach.

- Otwierając biesiadę stwierdził, że tegoroczne uroczystości barbórkowe można uznać za zakończenie obchodów jubileuszu 500-lecia otrzymania przez Kowary praw miejskich. Następnie głos zabrał Mirosław Górecki, burmistrz Kowar, który dziękując za nieustanną, wieloletnią współpracę z Gminą Kowary, po raz kolejny uroczyście wręczył barbórkowy upominek Franciszkowi Gaworowi – mówił Zbigniew Piepiora, uczestnik biesiady, który wygłosił wykład pt. „Historia kowarskich górników rudy uranowej”.

Podczas spotkania były górnicze pieśni. Repertuar artystyczny pod kierunkiem Bogumiły Donhefner ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kowarach zaprezentowały także dzieci.

– W związku z dużym zainteresowaniem kowarzan i mieszkańców odwiedzających nasze miasto, 1 grudnia ponownie otworzyliśmy w „Gościńcu na Starówce” stałą wystawę „Śladami kowarskich górników i ich rodzin”, która rok temu była prezentowana tylko przez kilka miesięcy. Można ją obejrzeć bezpłatnie, codziennie w godzinach 12.00-18.00 – poinformowała Danuta Piepiora.

– W piątek, 6. grudnia, w Ratuszu Miejskim w Kowarach o godz. 16.00 odbędzie się okolicznościowa, uroczysta sesja Rady Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group