Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5491
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bajkowe spotkanie dla najmłodszych czytelników

Środa, 6 kwietnia 2011, 8:07
Aktualizacja: 8:07
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Bajkowe spotkanie dla najmłodszych czytelników
Fot. Agrafka
Gościem Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Książnicy Karkonoskiej, był wczoraj bajkopisarz Mariusz Niemycki. Licznie zgromadzone dzieci miały okazję zadać wiele nurtujących je pytań związanych z dobrze im znanymi książkami autora.

Podczas spotkania z dziećmi pisarz prezentował swoją twórczość pisaną dla najmłodszych, czyli bajki o Żabciu, „Dom pełen skrzatów”, „Liczy baca owce, liczy”, „Po co ci ten dom ślimaku”, a także krótkie książeczki o policji, straży pożarnej itp.

- Pomysły na bajki dla dzieci biorę tak naprawdę z drobiazgów, coś zobaczę ciekawego, coś mnie zainteresuje, czasami inspirują mnie własne dzieci i ich zachowania. Głównym moim celem jest bawienie dzieci moimi opowieściami o przygodach różnych zwierząt, czy dzieci, ale oczywiście warstwa edukacyjna też jest bardzo ważna – powiedział Mariusz Niemycki.

Mariusz Niemycki prezentował bajki m.in. o Żabciu podróżniku, marzycielu, który jest uosobieniem 5-6 latka, miewa różne przygody, nie słucha rodziców, zawsze ma własne zdanie w związku z tym wybiera się w długą podróż, podczas której wpada w różne tarapaty, w wyniku czego wraca do rodzinnego domu, gdzie, jak się okazuje jest najprzyjemniej.

W bajce z serii „Dom pełen skrzatów” głównym bohaterem jest skrzat o imieniu Kłopotek, odpowiednik 8-9 latka, który mieszka w skrzaciej rodzinie, co implikuje różnego rodzaju sytuacje. Kłopotek, jak wskazuje imię jest urwisem, który wplątuje się w nie lada kłopoty, z których udaje mu się jednak wyjść obronną ręką.

Mariusz Niemycki jest autorem powieści dla dzieci i młodzieży takich jak: „Kraina Obi-Boków”, „Ptak, Cyna i pies sąsiadów”, „Zuzia na zamku Białej Damy”, „Zaczarowany dom Matyldy”, czy też „Przypadki Damianka”. Wydał również około trzydziestu bajek dla dzieci pisanych prozą, wierszem, i prozą rymowaną.
Ponadto jest autorem słuchowisk dla dzieci, realizowanych przez Teatr Polskiego Radia, emitowanych niegdyś na antenie Radia BIS, a obecnie w Programie Pierwszego Polskiego Radia - Jedynki.

W 2004 roku został wyróżniony w ramach Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego "za pogodną i pełną dynamiki twórczość dla czytelników w różnym wieku". W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT za powieść dla młodzieży „Zośka Brat”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group