Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5887
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Awantura o wyspę

Wiadomości: REGION
Niedziela, 7 grudnia 2008, 13:55
Aktualizacja: 14:00
Autor: Ania
Fot. Ania
W Kowarach planowana jest budowa Centrum Rozrywki Wodnej i Wypoczynku. Na ten cel miasto wydzierżawi potencjalnemu inwestorowi 5 hektarów ziemi po Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, tak zwaną wyspę. Pomysł ten nie spodobał się radnym opozycji.

Niezadowoleni rajcy wystosowali list otwarty do burmistrza i rady maista, w którym zawarli swoje postulaty. Przeciwnicy dzierżawy uważają, że jest to jednym z najgorszych rozwiązań. Według nich dużo korzystniejsza byłaby sprzedaż lub zawiązanie przez miasto spółki z potencjalnym inwestorem. Przede wszystkim zarzucają burmistrzowi brak debaty publicznej, dotyczącej przeznaczenia terenu po MOSiRze. Podjęta przez radnych uchwała pozwala na dzierżawę pięciu hektarów przez kilkadziesiąt lat za niską stawkę, co powoduje, że wpływy do budżetu będą bardzo małe.

– W tak istotnych dla miasta sprawach powinni wypowiedzieć się również mieszkańcy, w związku z czym uchwałę powinna poprzedzić debata społeczna, podczas której obywatele mogliby wyrazić swoje zdanie w tej kwestii – mówi Marek Mikrut, jeden ze współautorów listu otwartego.

Z argumentami opozycjonistów nie zgadza się burmistrz Kowar. Cieszy się z tego, że po wielu latach zgłosili się przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w ten teren i wybudować na nim obiekt zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.

– Cały czas na stronie internetowej Kowar widnieje informacja dotycząca dzierżawy 5 hektarów ziemi po byłym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji – wyjaśnia burmistrz Mirosław Górecki. – Miasta nie stać, żeby wybudować coś samemu, dlatego też od dawna poszukujemy inwestora. W tej chwili zgłosiły się do nas dwie osoby, które są chętne wydzierżawić ten teren. Jedna z nich złożyła już list intencyjny i przedstawiła projekt rozbudowy wyspy. Dzierżawa wynosiłaby 10.400 złotych rocznie. Cena ta jest porównywalna z udostępnianiem podobnych obiektów w całej Polsce.

O funkcjonującym kąpielisku w Kowarach marzy większość jego mieszkańców. Mieszkańców na pewno ucieszy szansa, że w przyszłym roku, mogliby znowu pływać w zalewie. Dla nich, spór o większe pieniądze, których domagają się radni z opozycji, których jednak nikt nie chce zapłacić za dzierżawę zrujnowanej wyspy, zdewastowanego kąpieliska i zaniedbanego otoczenia, jest absurdalny.
– Skoro znalazł się optymista, który wierzy, że w tym mieście można coś zrobić i na tym uczciwie zarobić, to bym mu za złotówkę wydzierżawił wyspę. Kąpałem się tam jako dziecko, może moje dzieci będą miały taką szansę– usłyszeliśmy od mieszkańca Kowar.

– Od lat boli mnie serce, gdy widzę jak ośrodek popada w ruinę – mówi ostatni dyrektor MOSiR, Janusz Piepiora.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~wędkarz 7-12-2008 14:28
Piepiora to facet, który w sposób zdecydowany doprowadził MOSiR do upadku. To za jego dyrekcji "wyspa" ostatecznie została zdewastowana. Piepiora jest najwybitniejszym pasożytem w naszym regionie. Jedyną pracą, jak w życiu się trudnił, były pochwały na swój własnym temat. W tej konkurencji trudno mu dorównać.
~ 7-12-2008 14:45
W Szklarskiej kilku osobom niespodobało się, że władza kawałek lasu wydzierżawiła pod park dinozaurów, więc organizują referendum. W Kowarach nie podoba się, ze będzie zagospodarowana wyspa, wiec pewnie też zorganizują referendum. Szkoda słów. Mam pytanie do kowarskich radnych, którym się to nie podoba. Prosze wykażcie choć jedną własną inicjatywę, która miastu przyniosła nowe miejsca pracy.
~kmam 7-12-2008 18:07
A można by pomyśleć że tylko wJelonce mamy posłów z opozycji :)
~kmam 7-12-2008 18:10
A można by pomyśleć że tylko w Jelonce są radni z opozycji :)
~MIKA 7-12-2008 18:34
Radni w Kowarach nie martwią się o miejsca pracy oni je mają a my nie.Bezrobocie coraz większe oj będą niedługo wybory będą.RAJCY.
~ 7-12-2008 19:18
Prawdopodobne problem lezy w tym,ze zamiast konkretnych pieniedzy za dzierzawe miasto dostanie "ochlap",pan inwestor zarobi krocie a do wszystkiego jak zwykle beda doplacac mieszkancy w postaci wyzszych podatkow itp.,wejsciowka tez bedzie kjosztowac,bo za darmo nikt ich tam nie wpusci.Rozumiem,ze czas najwyzszy zagospodarowac wyspe,ale nie mozna ciagle rozdawac wszystkiego za pol darmo i nic z tego nie miec...Tu chodzi o mozliwosc wplywu dodatkowej kasy do budzetu co jest zrozumiale ale w Polsce wiekszosc nauczyla sie kozystac z trudnych sytuacji i najchetniej sam remont wliczyli by w koszt dzierzawy,nie dajac ani grosza wiecej...Na takim czyms miasto tylko straci wiec nikogo nie powinna dziwic taka reakcja,bo watpie,zeby normalnie myslacy czlowiek zgodzil sie na malo oplacalny a raczej bezdochodowy interes...
~Janka 7-12-2008 19:54
pan Piepiora zawsze dbal tylko o swoje zyski,i za bardzo sie afiszowal z pewna pania.Ta pani ma wieksza sile przebicia,i pan P.grzal sie w jej blasku...
~IP 7-12-2008 20:16
Kogo chcą pytać w Kowarach???? c...nów??? Jak ktoś się zainteresował w końcu tym upadającym i brudnym terenem to zaraz wszyscy mają problem. Nie dać mu tego!!!-niech dalej śmierdzi i jest taką ohydną wizytówką przy wjeździe do miasta. W krajach unii wszystko jest zagospodarowane- a u nas jak ktoś chce zrobić coś sensownego to go zdepczą albo zatłuką podatkami.....
~olo001 7-12-2008 21:02
ba KOWARY to cygańskie miasto jest (bez podtekstu rasistowskiego)
~mieszkaniec kowar 7-12-2008 21:27
jestme długoletnim mieszkańcem kowar i widze jak wyspa niszczeje jak sie znalazł pomysł na zagospodarowanie tak ładnego obiektu to zaprzeproszeniem paru radnym a raczej niezaradnym zal dupe sciska ze sa osoby ktore chca zrobic cos ladnego dla mieszkancow i zagospodarowac ten zaniedbany teren co za soba przyciagnie turysyów i skozystaja na tym miezkancy bo ci turysci zostawia tu piniądze i skożystaja na tym kowarzanie a ci niezaradni niech przetana pierdziec w stołki i sie wezma za prace a nie pasozytuja na nas .
~marcysia 7-12-2008 21:34
Bzdury opowiada pan burmistrz.Był już przewodniczącym Rady miasta Kowary i radnym poprzedniej kadencji.Sam głosował za pomysłami rozwoju basenów, jakie świtały w głowie byłemu burmistrzowi Rajkowskiemu a miasto wydało ok. 33-35 tyś zł. na projekty ,które leżą w szufladach UM Kowary. Czemu nie kontynuuje pan Górecki pomysłów poprzednika, któremu umiał tylko przytakiwać?? Chyba dlatego ,że dał mu wolną rękę w sprawach powstania Stacji Sportów Zimowych?Burmistrz Górecki jak widać dba bardziej o ludzi z zewnątrz, takich z grubą kasą jak o miejscowy lokalny biznes i kowarskich kupców, którym nie daje szans rozwijać skrzydeł. A radni przysypiają chyba na sesjach bo wszystko co wymyśli burmistrz, to przechodzi bez dyskusji -i tak niestety do następnych wyborów.
~wędkarzteż 7-12-2008 21:41
Piepiora to znany wszystkim pasożyt, a co powiedzieć o tym oddaniu wyspy prawie za darmo Bóg wie, komu. Skąd pewność, że akurat ten inwestor okaże się skuteczny. Dlaczego nie mogłoby być spółki inwestora z miastem. Prawnie przecież inwestor miałby więcej powodów, by inwestować, bo już nie w grunt dzierżawiony, tylko współwłasny. A może chodzi o to, żeby ten grunt w przyszłości za darmo oddać, za teraz łapówkę?
~góral karkonoski 7-12-2008 21:44
Nie wiem czy Pan Górecki oddałby swoje nieruchomości ,które niedawno kupił na Podgórzu( znając plany budowy stacji narciarskiej jako radny ) w dzierżawę na 30 lat? Koń by się uśmiał z takiego interesu. Karpacz sprzedał basen koło "Slaknego " i już dzisiaj kończą budować hotel z aquaparkiem. B.Malinowski trochę lepszy menager niż M.Górecki i wie jak ,że gotówką trzeba obracać. Kowary potrzebują gotówki , bo nie ruszy budowa Collegium Jagiellonicum ( Obecnie SP1) a miasto nie ma na remont zabytków np. tzw."Grzybek", i inne.
~obywatel 7-12-2008 22:06
W poprzednich komentarzach jest trochę racji. Jak zawsze. Ale między Bogiem a prawdą, to dlaczego taki grunt zostaje oddany za takie małe pieniądze? I na tak długo (30 lat)! 10.000zł w skali roku, to żaden pieniądz. Ciekawe na co zostanie wydany? A pieniądze miastu są potrzebne. I to duże. Fajnie, że ktoś chce coś zrobić z wyspą, ale to będzie dla Niego zysk i to duży, a miastu pozostaną marne resztki. A poprzedni projekt? No cóż, szkoda wydanych pieniędzy. Po prostu szkoda. A niektórzy powinni się zastanowić nad tym co mówią. I to poważnie.
~Sabath 7-12-2008 22:42
ja tam wolę swoją "wysepkę" ;) :)
~ 7-12-2008 23:51
Jak czytam niektóre wypowiedzi, to przerażenie mnie ogarnia jak niska jest świadomość niektórych z was. Według Was lepiej sprzedać niż wydzierżawić? Pomyślcie!!! Sprzedaż jest aktem jednorazowym dzierżawa oznacza, że miasto wciąż będzie właścicielem tych terenów a inwestor i tak jest gotowy zainwestować niemałe przecież środki w wasz, bo miejski teren. Gratuluję Góreckiemu udanych negocjacji a wam życzę trzeźwości umysłu. Co za absurd oskarżać Burmistrza o przyjęcie łapówki z myślą o odsuniętej w czasie sprzedaży. Jaki wpływ na sprzedaż będzie miał Burmistrz z kilka lat? Zyskał inwestora i zachował własność, brawo Burmistrzu. Malinowski, ucz się handlarzu! ------------------------------------------------------------------------------------------------- Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem
~Grendal 8-12-2008 0:33
Do Góral Karkonoski. Ooo tak. Malinowski wie jak gotówką obracać. Mieszkańcy wystawili go nawet jako swojego reprezentanta w konkursie na najlepszego "obraczaca". Organizatorem konkursu jest CBA a nagrodą M1 z pełnym wyżywieniem. ;D
~Józef 8-12-2008 9:58
Sprzedać za dobrą cenę jest lepiej niż wydzierżawić na 30 lat. Wystarczy policzyć wg cen rynkowych. 30 x 10.000 zł i 50.000 m kw x 40 zł. Kwotę z ostatniego mnożenia dajemy do banku na 30 lat zgodnie z najniższym oprocentowanie. I co wychodzi? Ten facecik Lema czyta, a działań arytmetycznych nie zna. Albo zna i wie o co chodzi, tylko próbuje zakrzyczeć. Może to sam Górecki. A Piepiora to pasożyt wyjątkowy. Jemu głównie należy zawdzięczać obecny stan wyspy.
~dom.ch1@wp.pl 8-12-2008 12:06
Czy nie zastanawia Was ,że oportuniści to są ci ludzie , którzy wietrzą własny interes. Właśnie o tych ludziach opowiada się w Kowarach , że po zakończeniu kadencji chcą zagospodarować ten teren. Zastanawia mnie skąd Ci opozycjoniści wezmą tyle kasy na zrobienie coś z tej wyspy skoro z ich zeznań finansowych wynika , że są biedni jak mysz kościelna-z całym szacunkiem dla myszy kościelnej- i wydaje się , że trzeba się przyjżeć dochodom uzyskiwanym przez naszych rajców. Jestem zdecydowanie za tym co jest związane z pięknem naszego miasta a decyzja o przebudowie basenu powinna już dawno być podjęta. W całości popieram Pana Burmistrza w jego działaniach. Proszę nie poddawać głupolom , bo trzeba nazwać ich po imieniu i działać na rzecz społeczeństwa kowarskiego . Pozdrawiam naszych radnych!
~ja 8-12-2008 21:08
pasozyt piepiora dobre!!!!!!! moze zrobic liste najwiekszych pasozytow kowar,pierwsze mjejsce juz obsadzone!!!!!!!!!!
~wędkarz3 9-12-2008 12:41
Lista największych pasożytów Kowar: 1. Piepiora 2. Piepiora 3. Piepiora.... 21. Piepiora... 99. Piepiora... 111873. Piepiora... 1239847362... Górecki Wyspa nie ma szczęścia. To jest wyspa nieszczęścia. Piszą, że jak się ktoś znalazł... A skąd wiadomo, że on się znalazł i jest właściwy. Dlaczego jest tylko jeden, który się "znalazł". Dlaczego jego firma dopiero jest firmą w rejestracji? Jak sprawdzić wiarygodność tego, co się "znalazł"?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group