Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5898
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Autor "Marsa" w Jeleniej Górze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 maja 2009, 7:37
Aktualizacja: 7:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO/archiwum
W odróżnieniu od pierwszej edycji Słownika Sytuacji 3, która opierała się na słowie, na drugą jego część Biuro Wystaw Artystycznych i jego goście zaproszą na ulice Jeleniej Góry. Kolejna odsłona ciekawej imprezy BWA już wkrótce. Obecnie w stolicy Karkonoszy gości Jarosław Kozakiewicz, autor słynnego "Projektu Mars".

Pierwszy cykl "Słownika Sytuacji" dotyczył sztuki performance w jej najbardziej żywym polskim wydaniu. W jeleniogórskim BWA zaprezentowali się kolejno: Grupa Sędzia Główny, Paweł Kwaśniewski, Arti Grabowski, Dariusz Fodczuk i Katarzyna Kozyra. Druga część "Słownika" (rok 2008) obejmowała spotkania z artystami, prezentację ich twórczości, wykłady i dyskusje – mówi Luiza Laskowska, koordynatorka projektu. – Zaproszeni zostali reprezentanci najbardziej znaczących nurtów we współczesnej sztuce polskiej, artyści podejmujący działania w przestrzeni publicznej: Grzegorz Klaman i Joanna Rajkowska, przewartościowujący historię - Zbigniew Libera, oraz Elżbieta Jabłońska i Łukasz Skąpski, przełamujący "śmiertelną powagę sztuki".

Kolejna odsłona „Słownika sytuacji 3” realizowana będzie na ulicach i placach stolicy Karkonoszy. Już informowaliśmy o pobycie Roberta Kuśmirowskiego, słynnego „fałszerza rzeczywistości” i laureata „Paszportu polityki”. Wykonał prace wstępne - poszukiwanie tematu do realizacji artystycznej. W maju podobne działanie podejmie Kamil Kuskowski (znany już z październikowej wystawy w BWA „Uczta sztuki”). – Obecnie gościmy w mieście Jarosława Kozakiewicza, rzeźbiarza, który przez kilka dni „poszukiwać” będzie miejsca, zdarzenia, sytuacji, które przeinterpretuje w przyszłości w charakterystyczny dla siebie sposób – opowiada L. Laskowska.

Poczynając od rzeźby tradycyjnej, realizuje on formy przestrzenne ingerujące w tkankę miejską lub bezrefleksyjną zastaną przestrzeń, skupiając się na społecznych, ekologicznych i symbolicznych wymiarach przestrzeni publicznej (rewaloryzując obszary zdegradowane, nadając nowe-uniwersalne znaczenia. W Jeleniej Górze zaproponowana przez artystę forma przestrzenna będzie nadaniem nowego znaczenia wybranemu miejscu, podkreśleniem jego dotychczasowej symboliki, bądź przywołaniem dawnej pamięci o nim.

Dzieło to stanie się też symbolem dialogu ze spektakularną realizacją artysty pt. „Projekt Mars” – plenerowej rzeźby ucha – jako rewitalizacji parku krajobrazowego w Boxbergu na Pojezierzu Łużyckim w Niemczech.

Realizacja projektów ukończona zostanie do listopada 2009. – Serdecznie zapraszamy do przyjrzenia się swojemu otoczeniu i w niedalekiej przyszłości - odszukania w mieście ingerencji artystycznych. Oczywiście o wszelkich szczegółach będziemy powiadamiać – zapowiada Luiza Laskowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ejo 3-05-2009 21:24
Zapowiada się ciekawie
~ago 3-05-2009 22:26
Następny cukierek przez szybkę...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group