Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7052
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Automaty zliczą turystów w Karkonoszach

Środa, 21 lipca 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
KARKONOSZE: Automaty zliczą turystów w Karkonoszach
Fot. Angela
Kolejne trzydzieści rejestratorów w najbliższych miesiącach zostanie zamontowanych we wschodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzięki nim pracownicy parku będą mieli dokładne dane co do ilości wędrujących oraz miejsc najbardziej oblężonych. Koszt zakupu urządzeń to około trzysta tysięcy złotych.

W minionym roku rejestratory zostały zamontowane w części zachodniej Karkonoskiego Parku Narodowego od Szklarskiej Poręby do obszaru nad Jagniątkowem.

W tym roku już rozpoczął się ich montaż w części wschodniej. Zostaną one umieszczone przy głównych wejściach do parku oraz na węzłach szlaków turystycznych. Efekty ich pracy mają być widoczne już w przyszłym roku.
Obecnie park posiada szacunkowe dane dotyczące ilości turystów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy.

– Pochodzą z monitoringu prowadzonego w sposób klasyczny, opartego na liczeniu turystów przez określony czas. Ponadto opieramy się na ilości pobranych opłat, ale wielu ludzi z opłat jest zwolnionych, chociażby mieszkańcy wszystkich gmin, na terenie których leży park.

Są też turyści, którzy wchodzą do parku poza wyznaczonymi wejściami i nie wnoszą opłat. Nie mamy więc dokładnych danych ile osób naprawdę wchodzi do tego parku, w których miejscach tych ludzi jest najwięcej i jak rozładować zagęszczenie oraz gdzie skierować ruch – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.

Urządzenia montowane są systematycznie. Dla turystów są praktycznie niewidoczne i działają na zasadzie fal radiowych i ruchu osób przekraczających dane miejsce. Dane są wówczas odczytywane do rejestratorów i przegrywane systematycznie do serwera KPN - u, do którego w przyszłości będą przekazywane automatycznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group