Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5724
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Automaty zastąpią parkingowych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 marca 2010, 15:18
Aktualizacja: Środa, 20 października 2010, 8:11
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rewolucja, czy tylko nadążenie za postępem? Radni zdecydowali dziś, że od 1 czerwca z ulic płatnej strefy parkowania znikną osoby pobierające opłaty. Zamiast nich właściciele pojazdów będą wrzucali monety do parkomatów. Cena wrośnie nieznacznie tylko za dłuższe pozostawienie auta.

Projekt uchwały o strefie płatnego parkowania przedstawił rajcom Czesław Wandzel, szef Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Poza rezygnacją z usług parkingowych i zamontowaniem około 50 automatów przy ulicach w obszarze strefy, dla kierowców zmienia się niewiele. Granice SPP zostały jedynie poszerzone o ulice położone powyżej części al. Wojska Polskiego, która do tej pory stanowiła ograniczenie dla strefy. Parkomaty staną więc przy ul. Grottgera, Chełmońskiego oraz Modrzejewskiej.

Sprawa wywołała gorącą dyskusję radnych, którzy – w sumie – ideę poparli, ale mieli mnóstwo wątpliwości. Kto będzie sprzątał i odśnieżał, jak zabraknie parkingowych? Jaki będzie ich los? Co z dzikimi parkingami? Co z osobami wezwanymi przez sąd, które nie mają pojęcia, jak dużo czasu tam spędzą? Przy jakich konkretnie ulicach zostaną postawione nowe urządzenia? Co z miejscami dla osób niepełnosprawnych? Co z miejscami na krótkie postoje autokarów z turystami?

Część z wątpliwości rozwiewali zastępca prezydenta Jerzy Lenard i dyrektor Czesław Wandzel. – Firmom zatrudniającym parkingowych kończą się umowy, a nowe nie zostaną zawarte – uciął sprawę J. Lenard. Dodał też, że warunki płacy i pracy parkingowych były dla nich tak uwłaczające, a takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. – Wszystkie większe cywilizowane miasta odeszły już od takiego poboru pieniędzy za parkowanie. Jelenia Góra wreszcie do nuch dołączy. System ten sprawdza się nawet w mniejszych ośrodkach, choćby w Lubaniu –mówił Jerzy Lenard.

Jeszcze nie wiadomo do końca, kto zajmie się porządkowaniem parkingów ulicznych. Być może będzie to operator, który zamontuje parkomaty i będzie odpowiedzialny za odprowadzenie pieniędzy do kasy miasta. Firmę tę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Wygra ten, kto zaoferuje dla siebie najniższy procent z sumy zebranych środków.

- Tak naprawdę nie robimy nic wielkiego: po prostu zastępujemy ludzi maszynami. Nic się poza tym nie zmieni – zauważył radny Ireneusz Łojek. – Celem takiej operacji jest także udrożnienie centrum miasta i zachęcanie ludzi do korzystania z komunikacji publicznej – uzupełnił Jerzy Lenard. Samorządowcy chcą też sprawić, by auta stały na ulicach krócej. Dlatego o 20 groszy wzrośnie opłata za trzecią godzinę parkowania: z 2, 60 PLN do 2, 80 PLN. Za pierwsze pół godziny kierowcy będą płacili – jak dotąd – złotówkę.
Uchwałę przyjęto przy trzech głosach przeciwnych (Ireneusz Łojek. Krzysztof Mróz i Cezariusz Wiklik) oraz jednym wstrzymującym się (Wojciech Leszczyk).

Radni zajęli się parkingami po przerwie w obradach. Z planowanej półgodzinnej pauzy zrobiła się godzinna, bo nie wszyscy dotarli na czas. Wcześniej bez większych dyskusji przyjęto projekt zaciągnięcia kredytu długoterminowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zaaprobowano także zaciągnięcie kredytu na finansowanie planowanego deficytu budżetu miasta w związku z realizacją zadań inwestycyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Anna M. 30-03-2010 15:31
Czy brak pracy jest mniej uwłaczający, niż jej posiadanie - chociaż za marne wynagrodzenie. Żenujacy argument.
~Obywatel 30-03-2010 16:11
Kolejni ludzie wylądują na bruku bo miasto woli postawić parkomaty do których i tak nie będą trafiać pieniądze tylko zapałki lub inne śmieci by uniemożliwić działanie parkomatu a tym samym możliwość nieograniczonego postoju i obawy o odholowanie samochodu. Ja rozumiem że praca parkingowego jest uwłaczająca ale jest i wielu ludzi w okresie letnim podejmuje się takiej pracy ze względu na liczne bezrobocie w regionie i bardzo wielu chętnych na innego typu stanowiska. Nie trzeba było robić takich gigantycznych inwestycji w czasie kryzysu i niewielkiego budżetu to by nie było potrzeby by brać pożyczki których spłatą będzie obarczone miasto przez następne kilka lub kilkanaście lat. To co pan M. Obrębalski uskutecznia na koniec swojej kadencji jest zatrważające i prosi o pomstę poprzez wywalenie go z przyszłej funkcji wykładowcy na AE.
gwiazdeczka 30-03-2010 16:17
Polska to właśnie taki kraj w którym się najpierw robi a dopiero później myśli____ Oczami wyobraźni już widzę możliwość swobodnego przejazdu np. ul. Bankową OD 1-ego czerwca___tam będzie horror na 100%. Na pewno powstanie tam również niezłe śmietnisko___itp.
~ERYK 30-03-2010 16:34
Karygodny skandal - to parking przy szpitalu , obwarowane sa wszystkie dróżki dojazdowe przez sępów wydzierejacych opłaty - celowo zapomnieli wszyscy ze to miejsce przy szpitalu i miejsce gdzie ludzie potrzebuja dojechac,dotrzec z przypusu . Niegdzie na swiecie takich wynaturzeń nie ma jak uskutecznienie prywaty na spolecznych dobrach załaszcza jak szpital- ponadto - to jakim prawem ktoś zbija fortune pod płaszczykiem wsparcia szpitala zdziejejac pieniadze za dojazd do szpitala - przeciez firma zbierajaca nie wybudowała tej inwestycji czyli dróg , asfaltu , parkingu - zostało to wykonane za społeczne pieniadze - a obecnie ktoś pobiera haracze , bogaci sie , na ukladach - moze byc niewielka częśc parkingu strzezona platna do wyboru dla pacjentów szpitala ale nie moze to być gangsterstwo w wydzieraniu pieniedzy zajmując cały plac , blokując wszystkie dojazdy i miejsca dojazdowe - pobierajac myto !. To skandal - za moje i mi podobnych czterdziestoletnie podatki wybdowano perkingi , dla pacjentow . Dlatego nie będę placił zadnych haraczy dla zlodzieji parkingowych i ich pryncypałów bo mam zagwarantowany ustawowy bezpłatny dostep do szpitala i jego infrastruktury wiec niech do mnie sie nie zblizaja,kiedy pojeżdzam .To nie jest teatr wielki ,Laskala, czy Opera że moga dzialac inne z ich korzystania inne zasady . Szpital jest powszechnie dostepny i wybudowny za pieniadze spoleczne - nie moga na tych dobrach żerować rozmaici chochsztaplerzy. A jeżeli ktoś wprowadził samowalnie takie gangsterstwo gospodarcze to niech za to odpowieada.- - w takim przypadku łamania zasad , przynajmniej powinno byc referendum a nie uklady i samowola - dojazdu do szpitala nie mozna warunkować mytem czy haraczem . Czy ktoś sie ta sprawa zajmie , zwłaszcza z tych nieoperatywnych radnych - i będzie bronił praw pacjenta ! a nie marnotrastwa i rozrzutności ,korupcji.Dlaczego do tej pory nie zajeła sie tym prokuratura i to toleruje ?
~(gość portalu) 30-03-2010 16:53
Słusznie Eryku. Popieram.
~widzący inaczej 30-03-2010 18:11
Ciekawe kto będzie sprawdzał bileckiki parkingowe - pewnie nasza "dzielna " straż miejska i już za 5 minutowe parkowanie po wyznaczonym czasie zobaczymy blokadę na kołach - i tym sposobem miasto może się wzbocacać nie tylko na opłatach parkingowych ale również na mandatach ;)
~ixio 30-03-2010 18:33
i znowu trochę bezrobotnych. Naprawdę powód do radości.............
~toja 30-03-2010 18:46
i znowu dłuższa kolejka w MOPS-ie
~taaa 30-03-2010 19:32
taki parkomat to idealny cel dla złodzieja....a w dzisiejszych czasach ich nie brakuje....a co do szpitala to popieram Eryka w 100 procentach..... ludzie cierpią, na leki wydają i jeszcze im płacić każą za parkowanie....
~ZABOBRZANIN 30-03-2010 19:39
A reszta na bezrobocie ? Czy jakies inne posadki otrzymają ? Ile bedzie tych kiosków z biletami ? Jeden na ulice ?
~qawsed 30-03-2010 20:00
Przestańcie marudzić, na całym świece są parkomaty i jakoś to działa. Co do szpitala to też mnie krew zalewa, za pobierane tam opłat. Jak byłem we Frankfurcie nad Menem to tam był parking darmowy, lecz niestety ciężko było miejsce znaleźć.
~Aldi 30-03-2010 20:36
Praca uwłaczająca parkingowym"- bezrobocie parkingowych nie będzie uwłaczające.Najbardziej jednak UWŁACZAJĄCE są wypowiedzi ,udzielane przez odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.A dla ERYK -poparcie w każdym zdaniu,bo istotnie UWŁACZAJĄCE jest żądanie opłat przy szpitalnym parkingu.
~Prozak 30-03-2010 20:43
Spoko loko, nasi lokalni wandale szybko unicestwią automatową rewolucję... ;-))
~poiu 30-03-2010 20:51
Niby zgoda co do następnych na liście zasiłków. Niby zgoda co do szpitala, ale tam zarabia nie miasto lecz szpital. O ile w ogóle cokolwiek na tym zarabia. Ale to inna bajka. Dziwi mnie natomiast opór co do istoty. Tradycjonalistom proponuję wprowadzić jeszcze obowiązek wypisywania kwitów przez kalkę długopisem lub ołówkiem kopiowym (kto z młodszego pokolenia wie, o czym piszę?). Wszystkim zwolennikom "żywych" parkingowych proponuję, aby rozważyli ich zatrudnienie na etaty, a nie na zlecenie. Dajcie im odzież ochronną, gorące napoje i posiłki regeneracyjne (w zimie), napoje chłodzące (latem), zapłaćcie za nich zus i dajcie im wszystko, co należy się PRACOWNIKOWI, łącznie z urlopami i prawem do chorobowego A w ogóle to skończcie z tą obłudą! Jestem p-ko życiu w skansenie i mało mnie interesuje, kto te parkometry wprowadza.
*piipi* 30-03-2010 20:59
..i zacznie się *kopanie automatu,bo kierowca *nie ma drobnych ..
~dzasti 30-03-2010 21:01
NORMALNIE SMIECHU WARTE !!! TO JEST BRAK KOMPETENCJI A LUDZIE CO NA BRUK ... WIDOCZNIE NIE MAJA NA CO KASY WYDAC ... TO WYMYSLAJA JAKIES PUSZKI MASAKRA!!!ZA ROBOTE BY SIE WZIELI A NIE LUDZI PRACY POZBAWIALI...
~ 30-03-2010 21:37
dużo w tym prawddy Eryku a co my możemy. Zawsze przynajmniej ja nigdy nie parkuje na płatnych 3 km. z burta a im nie dam tak mam.
~ 30-03-2010 21:44
Miałam nie pisać ale napisze a w firmie na k........ nie płaca za chorobowe autentycznie
~bang 30-03-2010 22:42
zniszczą, rozwala...
~lew 30-03-2010 22:56
Ja również popieram P. Eryka. Na 3 minuty wpadam do szpitala np odebrać wyniki i parkuję z boku a tu na mnie czatuje bardzo niesympatyczy "pan" i każe płacić, bo cały teren wokół szpitala to jest ten nieszczęsny płatny parking.
~lew 30-03-2010 23:01
A ja słyszałam o firmie w której nie ma płatnych urlopów, dziwne ale też na k.....
~lepiej zorientowany 30-03-2010 23:53
Chełmońskiego i Modrzejewskiej?! To chyba jakieś nieporozumienie. Przecież te ulice w ogóle nie są oblegane w tej okolicy... W to miejsce chyba prędzej Matejki i Muzealna...
rymcycymcy 30-03-2010 23:58
Automat przynajmniej nie będzie marudził, że chce złotówę bez kwitka. ...popieram automatyzację parkowania ! ;))
rymcycymcy 31-03-2010 0:00
...bo auto jest od jeżdżenia, a nie stania ...a od stania, to jest ...hmmm, stolec !? :)
~_Łowca byków 31-03-2010 0:04
Przynajmniej taki automat nie będzie miał wyziewów alkoholowych, długich czarnych kręconych paznokci, zarośniętej facjaty z trzema zębami, itp. :)
~gosc niedzielny 31-03-2010 3:52
Eryk... jesteś f...r, to płacisz za parkowanie koło szpitala. Jest duży plac pod szpitalem, tylko nie przy głównym wejściu... można tam parkować bez problemu, parkingowi tam nie "biegają" bo im klientela z centralnych parkingów daje dyla... ale jeśli nie chce ci się tyłka ruszyć parę metrów.. to płać, ale nie jęcz tutaj i nie wzywaj prokuratury bez potrzeby. Co do parkowania w centrum miasta, automaty parkingowe TAK, tylko proszę, by miasto nie było tak zachłanne i nie kasowało za pozostawienie auta na 15 minut, tak jest na zachód od Nysy Łużyckiej... i gra. Sprawy załatwia się szybko i rotacja wolnych miejsc jest spora... centusie będą miejsca szybko zwalniać ;-) Co do zwolnień ludzi to bym się nie obawiał, pojawią się nowe etaty dla kontrolerów z aparatami foto i mandacikami za przekroczone czasy postoju.
~bobas 31-03-2010 7:30
Eryk ma racje,a moze by tak na parkingu kolo szpitala przestac placic niech wszystkich nieplacacych wsadza do pierdla.
~bobas 31-03-2010 7:36
Za parking kolo szpitala powinni sie wziac tak jak za durne automaty z ochraniaczami na buty ,jak ktos sprawe naglosnil to to gowno zginelo z NASZYCH SZPITALI.
*piipi* 31-03-2010 13:42
~Hi, .. dla *męzczyzn będzie ten automat ..*fajnym "murkiem" do robienia *siusiu !
~koniczynka 1-04-2010 16:42
szpitalem i parkingami na mieście zarządza SIMET-zabrać im

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group