Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7330
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Atak na bukszpany

Środa, 11 września 2019, 10:09
Aktualizacja: Piątek, 13 września 2019, 7:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Atak na bukszpany
Fot. Czesław Narkiewicz
Na naszym terenie mamy nowego przybysza – azjatyckiego motyla, który niszczy bukszpany w całej Europie – alarmuje Czesław Narkiewicz z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze–Cieplicach. Gatunek nazywany "ćmą bukszpanową" zbiera już żniwa na terenie Cieplic, ale niewykluczone, że i w innych częściach miasta, w tym w przydomowych ogródkach.

Owad przybył już do Jeleniej Góry. Mowa o gatunku, którego roboczo nazwano "ćmą bukszpanową", ale informacji o niej lepiej szukać pod nazwą łacińską Cydalima perspectalis (więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis).

W Polsce gatunek znany jest dopiero od siedmiu lat (pierwsza obserwacja pochodzi z 2012 roku). W tym roku został zaobserwowany na wirydarzu w Muzeum Przyrodniczym, gdzie pożera krzewy bukszpanu. Nie ma naturalnych wrogów, ptaki nie jedzą gąsienic - zaznaczył Czesław Narkiewicz.
Bukszpany są powszechnie sadzone w ogródkach, więc myślę, że mieszkańcy Jeleniej Góry zauważyli już u siebie problem z bukszpanami, ale nie wiedzą, kto jest sprawcą. Na pewno niszczy on bukszpany w Parku Zdrojowym - dodał przedstawiciel Muzeum Przyrodniczego.

Bukszpany, jak twierdzą niektórzy fachowcy, mogą podzielić los kasztanowców, które od kilkunastu lat niszczy, także zawleczony, motylek - szrotówek kasztanowcowiaczek.

Twoja reakcja na artykuł?

2
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
12
19%
Smuci
3
5%
Złości
44
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group