Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5809
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Asystent funkcjonalny – zawód przyszłości?

Środa, 3 sierpnia 2016, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 4 sierpnia 2016, 7:41
Autor: Ł–M
Jelenia Góra: Asystent funkcjonalny – zawód przyszłości?
Fot. Archiwum KSON
Wczoraj (2.08) zakończyły się w Jeleniej Górze warsztaty przeznaczone dla osób, które chcą się podjąć funkcji asystenta funkcjonalnego osoby niepełnosprawnej. Uczestniczyło w nich 15 osób, które po zdanym egzaminie otrzymały stosowne certyfikaty.

Projekt Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra, zakładał między innymi przybliżenie uczestnikom prawnych podstaw wykonywania zawodu, zapoznania z rodzajami, klasyfikacją oraz stopniami niepełnosprawności. A także omówienie możliwości aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami i psychologicznych aspektów niepełnosprawności.

Podczas warsztatów zapoznano uczestników z formami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przeprowadzono zajęcia praktyczne, ukazujące specyfikę pracy z osobami z dysfunkcjami: wzroku, słuchu, ruchu, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnym dzieckiem. Specjalnym gościem warsztatów był Paweł Parus, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jak wynika z danych statystycznych, co czwarty mieszkaniec Kotliny Jeleniogórskiej jest osobą z niepełnosprawnością. Dotyczy to osób w wieku senioralnym – niepełnosprawność biologiczna jak i w znaczeniu prawnym (orzeczenie o niepełnosprawności).

Wielu niepełnosprawnych mieszkańców regionu ma szereg kłopotów z dokonywaniem zakupów, załatwianiu spraw w urzędach, wyjściem do lekarza czy też na rehabilitację, ale również z podstawowymi zajęciami domowymi i tym właśnie osobom pomoc będą nieśli asystenci funkcjonalni.

Uczestnicy warsztatów postanowili założyć stowarzyszenie, aby w sposób zorganizowany nieść pomoc potrzebującym.

Zainteresowani takim wsparciem proszeni są o kontakt z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 lub telefonicznie 75 75 242 54, e-mail: biuro@kson.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group