Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6988
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Artyści z całego świata rządzą ulicami przez trzy dni

Piątek, 27 czerwca 2008, 16:59
Aktualizacja: Niedziela, 29 czerwca 2008, 21:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Artyści z całego świata rządzą ulicami przez trzy dni
Fot. TEJO
Pokazy klaunady, żonglerkę, akrobacje, koncerty żywiołowej muzyki i dużo dobrej zabawy. Takie i inne atrakcje czekają na jeleniogórzan i turystów w centrum miasta aż do niedzieli. Warto spędzić weekend w mieście. Będzie niepowtarzalny.

Entuzjastom teatrów ulicznych przypomniały się dobre czasy, kiedy jeleniogórski międzynarodowy festiwal ściągał publiczność z całej Polski i artystów z wielu krajów świata. Wprawdzie rozpoczęty w piątek po południu Festiwal Buskers Bus to tylko namiastka tamtej epoki, jednak przyniósł stolicy Karkonoszy powiew wielkiego świata. Na jeleniogórski przystanek przybyli wykonawcy z Australii, Nowej Zelandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji Ameryki Południowej. Nie zabrakło także polskich przedstawicieli.

Na ulicach artyści kilku narodowości zaczęli „mówić” wspólnym językiem sztuki. Byli Argentyńczycy z najprawdziwszym bandeonistą, którzy zagrali przeboje swojego wielkiego rodaka Astora Piazzolli. Do tego komicy z Australii do łez rozbawiający jeszcze niezbyt liczne audytorium. Jean Marie Olive przyjechał z Francji i „napełnił” ulicę 1 Maja dźwiękami autentycznej katarynki. – Ma 120 lat – mówi Francuz, który pokaz możliwości instrumentu dopełnił własnym śpiewem. Przez chwilę można było się poczuć jak w dziewiętnastowiecznym Paryżu.

Aktorzy i showmani bez kłopotu porozumiewali się z publicznością. Niektórzy nauczyli się kilku polskich słów. Zapraszali jeleniogórzan do występów, a największą z tego radość miały dzieci. Niemal każdy pokaz kończył się wyciągnięciem kapelusza z bardzo wyraźną prośbę o wsparcie monetą lub banknotem.

Wprawdzie Busker Bus jest imprezą finansowaną w części przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, artyści traktują swoją misję tak, jak czynili to zawsze wędrowni aktorzy i pieśniarze: jako sposób mniej lub bardziej symbolicznego zarobku. Niektórzy przywieźli płyty ze swoimi nagraniami. O ile publiczność rzucała co łaska do kapeluszy, o tyle chętnych na drogie pamiątki nie było.

Festiwal potrwa do niedzieli. Impreza odbywa się w dwóch turach: od godz. 14 do 16 i od 18 do wieczora. Artyści występują na przystankach ustawionych od zbiegu ul. Pocztowej z 1 Maja do Rynku. Po godz. 21 w kabaretową scenę Busker Bus zamienia się także Klub Kwadrat przy ulicy Bankowej.

Warto zobaczyć ten festiwal, choćby dlatego, że nie wiadomo, kiedy następny raz zawita do Jeleniej Góry. W tym roku to prezent z okazji jubileuszu 900-lecia założenia miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group