Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2509
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Art & Glass czyli niezwykłe warsztaty kreatywności

Niedziela, 30 czerwca 2013, 8:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2013, 7:52
Autor: Waldemar Krasnodębski
Jelenia Góra: Art & Glass czyli niezwykłe warsztaty kreatywności
Fot. Waldemar Krasnodębski
Wielu artystów i rzemieślników z Polski i z Czech przybyło wczoraj (29. czerwca) na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze, gdzie rozpoczął się Festiwal Art&Glass. W tym roku Jeleniogórskie Centrum Kultury przygotowało moc atrakcji, w tym stoiska kreatywnej rozrywki dla najmłodszych.

Od rana można było uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach oraz nabyć ciekawe wyroby rzemieślnicze ze szkła i drewna, prace malarskie na płótnie szkle i papierze. Wielu rzemieślników na oczach przechodniów wytapiało za pomocą palnika lub pieca szklane wyroby. Stoiska prezentowały grawerowanie i wydmuchiwanie szkła, witraże, rysunki na szkle, prace z drewna i tkanin. Można się było także przyjrzeć, jak powstają obrazy malowane farbami olejnymi, fotografie, biżuteria i ceramika.

Ponadto każdy zwiedzający warsztaty mógł samodzielnie zasiąść za stołem i pod okiem instruktora wykonać szklane formy.

- Każdy turysta i mieszkaniec może przyjść na nasze stoisko i dołożyć swój element do szklanej mozaiki – mówiła Edyta Kulla, prowadząca stoisko z warsztatem witrażowym. – Jest to bardzo prosta technika, ale czasochłonna. Wykonanie mozaiki w formacie A1 potrafi zająć cały dzień w zależności od determinacji chętnych do składania – dodała.

Nie zabrakło też warsztatów, na którym technikami średniowiecznymi wykonywano witraże i ozdobne korale.
- Za pomocą pieca z miechem wykonujemy szklane korale, które potem są nadtapiane i owijane wokół żelaznych prętów – mówiła Karolina Zalewska, rzemieślnik szkła z Sulejówka. - Warsztat ten nie jest do masowej produkcji, zrobiony został głównie dla zaprezentowania dawnych technik rzemieślniczych - dodała.

Swoje prace przygotowywali na miejscu także ludzie zajmujący się drewnem. - Jestem rzeźbiarzem samoukiem, a to, co wyrzeźbię można kupić, jako ozdobę lub na użytek własny – chwalił swoje rękodzieła Tomasz Marzec, opowiadając o różnych technikach i sposobach pozyskiwania ciekawych drewnianych form.

Także dla najmłodszych było wiele atrakcji. Jeleniogórskie Centrum Kultury przygotowało warsztaty kreatywności, na których każdy mógł się zająć malowaniem i wyklejaniem, głównie motywów związanych z miastem, ale nie tylko.

- Dzieci razem z rodzicami mogą malować na szkle oraz brystolu, a także wyklejać na drewnianych jeleniach tapety – mówiła Katarzyna, jedna z opiekunek. – Jest to bardzo kreatywne zajęcie dla młodych, ponieważ pozwala na twórcze działanie.

- Cieszę się, że przyszłam tutaj ze znajomymi - mówiła Agata. – Jest fajnie, bo można się zająć czymś ciekawym i wyjść z domu. Także rodzice byli zadowoleni ze zorganizowanej imprezy. - Takie warsztaty to świetny pomysł, powinny być organizowane częściej. Chciałabym, żeby moja miejscowość wzięła z Jeleniej Góry przykład – mówiła Justyna z woj. świętokrzyskiego

Poza warsztatami i stoiskami z rzemiosłem zorganizowane zostały występy estradowe gryp tanecznych z Polski i Czech.

Kto wczoraj nie zdążył tego wszystkiego zobaczyć, może to zrobić jeszcze dzisiaj. Impreza potrwa bowiem do godz. 22:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group