Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6323
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Archiwalia ze szkłem

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 czerwca 2018, 7:42
Aktualizacja: Sobota, 9 czerwca 2018, 6:28
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jak podkreślają organizatorzy, Archiwalia – jako cykliczna impreza – mają za zadanie przybliżyć mieszkańcom informacje dotyczące ważnych zdarzeń na terenie miasta i Kotliny Jeleniogórskiej. W tym roku Zbigniew Dygdałowicz z Jeleniogórskiego Centrum Kultury zaprosił do współpracy przy organizacji Archiwaliów – Muzeum Karkonoskie i Hutę Julia w Piechowicach.
- Jest o czym opowiadać, oficjalnie od 1842 roku, kiedy to powstała Huta Julia, a wcześniej przecież szkło leśne (zielone) wytwarzano na tych terenach od średniowiecza. Tradycje szklarskie są tutaj bardzo duże i warto o nich wspomnieć – powiedział Zbigniew Dygdałowicz z JCK.

W trakcie spotkania można było obejrzeć archiwalne trzy filmy: pokazujący starą Hutę Josephine sprzed II wojny światowej, pokazujący historię Huty Julia od powstania do likwidacji oraz jej nastepcę z Piechowic, a także film pokazujący proces produkcyjny sprzed wojny. Został on zaprezentowany po raz pierwszy.

Przedstawicielka Muzeum Karkonoskiego opowiadała o ogromnej kolekcji szkła, jakim dysponuje jeleniogórska placówka kultury. Z kolei Huta Julia z Piechowic zaprezentowała część swoich wyrobów. Była też możliwość spróbowania swoich sił w grawerowaniu kryształów oraz czas na dyskusję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~zawiedziona 8-06-2018 8:28
szkoda, że nikt wcześniej nie informował o tej imprezie, nie było plakatów, a przecież dzięki temu na pewno więcej osób wzięłoby w tym udział
~przybysz 8-06-2018 9:23
prosze sie przejsc jeszcze wisza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group