Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9190
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Apelują o zatwierdzenie unijnego budżetu

Poniedziałek, 23 listopada 2020, 15:51
Aktualizacja: 15:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Apelują o zatwierdzenie unijnego budżetu
Fot. Przemek Kaczałko
Politycy Platformy Obywatelskiej zorganizowali dzisiaj (23.11) konferencję prasową w Jeleniej Górze, podczas której przedstawili korzyści jakie do tej pory samorządy zyskały dzięki środkom unijnym. Jednocześnie apelują do premiera, aby nie wetował budżetu na kolejną perspektywę finansową.

W konferencji wzięli udział: Zofia Czernow (posłanka) oraz Jerzy Łużniak (prezydent Jeleniej Góry) i Mirosław Graf (burmistrz Szklarskiej Poręby).

Do tej pory Polska otrzymała z Unii Europejskiej ponad 500 miliardów złotych - to spowodowało ogromny skok cywilizacyjny: tysiące kilometrów dróg, kolei, infrastruktury komunalnej, rozwój miast - zapewniała Zofia Czernow, która przestrzegała przed rezygnacją z 60 miliardów euro na fundusz odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem.
Do Jeleniej Góry przyjeżdżają nowe pociągi zakupione ze środków unijnych, budowaliśmy wschodnią obwodnicę Wrocławia, trzy mosty na Odrze. W samej Jeleniej Górze w poprzedniej perspektywie finansowej zyskaliśmy ponad 200 milionów złotych - sztandarową inwestycją były Termy Cieplickie, obwodnica północna, Aleja Solidarności, zakup autobusów, remont teatru, obwodnica Maciejowej, remont al. Wojska Polskiego - wymieniał Jerzy Łużniak, który wspomniał też o licznych "miękkich" projektach ze środków unijnych.

Jak zapowiada prezydent - w następnej perspektywie unijnej chciałby doprowadzić do budowy hali widowiskowo-sportowej, budowy żłobka i przedszkola przy ul. Wiłkomirskiego, dokończyć termomodernizację obiektów oświatowych i wymiany oświetlenia w mieście.

To będzie możliwe, jeśli nasz premier nie zawetuje budżetu Unii Europejskiej - uważa J. Łużniak.

Z kolei burmistrz miasta pod Szrenicą mówił o inwestycjach, jakie udało się przeprowadzić przy wsparciu środków unijnych w Szklarskiej Porębie.

W ostatniej perspektywie praktycznie 1/3 budżetu została zainwestowana w infrastrukturę Szklarskiej Poręby - to ok. 12 milionów złotych. To chociażby platformy widokowe, budowa nowego zakładu gospodarki komunalnej, a obecnie remont dworca kolejowego - wymieniał Mirosław Graf. - Od wielu lat mówimy o budowie obwodnicy Szklarskiej Poręby - z góry wiadomo, że nie zrobimy tego z budżetu samorządowego. Decyzja o zawetowaniu budżetu unijnego byłaby najbardziej chybioną w ostatnim czasie - dodał burmistrz.

Twoja reakcja na artykuł?

17
23%
Cieszy
28
38%
Hahaha
3
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
9%
Złości
19
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
514
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group