Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4499
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Apel do pracodawców i mieszkańców na czas upałów

Wtorek, 4 sierpnia 2015, 20:05
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2015, 7:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Apel do pracodawców i mieszkańców na czas upałów
Fot. Przemek Kaczałko
Nadchodzą tropikalne upały. W najbliższych dniach temperatura w cieniu ma sięgać 40 st. C. Na specjalnie zwołanej dzisiaj (4.08) konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu z dziennikarzami spotkał się prezydent Marcin Zawiła, któremu towarzyszył szef jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy oraz dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

- Apeluję bardzo mocno do mieszkańców. Przy tych upałach osoby starsze oraz chore mają konieczność wyjścia po zakupy, a powinny zostać w domu, więc zainteresujmy się, zapukajmy, pomóżmy – powiedział prezydent Marcin Zawiła. - Nie bądźmy obojętni, proszę o ludzką aktywność, pomoc szczególnie seniorom – dodaje włodarz miasta, który po zakończeniu konferencji dał się namówić na przejście przez bramkę wodną przy fontannie Neptuna.

Wśród gości prezydenta był dyrektor WCSKJ Stanisław Woźniak. - Najważniejszą sprawą jest utrzymanie komfortu wodnego organizmu, czyli stosowanie napojów w odpowiednich ilościach. Często wydaje nam się, że pijemy wystarczająco, a to nie jest prawda. Przy takich temperaturach należy 2-, 3-krotnie zwiększyć ilość płynów – mówił szef jeleniogórskiego szpitala. - Ważne jest też to, co pijemy. Woda w czystej postaci to jedna sprawa, ale razem z wypoconą wodą tracimy również składniki mineralne, je także trzeba uzupełniać. Nie lekceważmy pomiarów ciśnienia, bólów w klatce piersiowej – przestrzegał S. Woźniak.

Z kolei Mirosław Kocuba mówił o przepisach prawa pracy, które górną granicę temperatury, przy której praca jest zabroniona, określają jedynie w przypadku pracowników młodocianych. Powyżej 30 st. C nie można zatrudniać młodocianych – przestrzegał kierownik oddziału OIP Wrocław w Jeleniej Górze. - Pozostali pracownicy mają mieć zapewniony jedynie stały dostęp do wody mineralnej – w przypadku pracy przy otwartej przestrzeni powyżej 25 st. C, a w przypadku pracy w pomieszczeniach powyżej 28 st. C.

Pracownik, który czuje, że wykonywanie tej pracy stanowi dla niego zagrożenie (np. pracujący na budowie, który nie otrzyma wody, a temperatura przekracza 30 st. C), ma prawo oddalić się z miejsca pracy, oczywiście informując o tym przełożonego. Wtedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia do czasu, kiedy pracodawca zapewni wodę – tłumaczył kierownik jeleniogórskiej inspekcji pracy.

Mirosław Kocuba wyraził też nadzieję, ze pracodawcy nie będą czekać na wizytę PIP-u, tylko podejmą odpowiednie decyzje korzystne dla pracowników zalecając m.in. skrócenie czasu pracy.

- O urzędników również dbamy. Woda jest dostarczana, wydałem polecenie monitorowania temperatury w pomieszczeniach. Mamy problem w najwyższych kondygnacjach przy ul. Sudeckiej – jeżeli dojdzie do sytuacji, że temperatura tam będzie nie do wytrzymania, podejmiemy decyzję o skróceniu czasu pracy, ewentualnie przesunięciu godziny rozpoczęcia pracy na wcześniejszą – zaznaczył Marcin Zawiła powtarzając apel o pomoc osobom starszym w robieniu zakupów w te upalne dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group