Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3145
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Aktorskie popisy przedszkolaków

Wtorek, 20 maja 2008, 8:30
Aktualizacja: 11:57
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Aktorskie popisy przedszkolaków
Fot. AGA
Królewnę Śnieżkę, Lokomotywę, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Calineczkę, Opowieści karkonoskich drzew i wiele innych bajkowych spektakli zaprezentowało 450 uczestników IV Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych

Udział w imprezie, która od poniedziałku, 19 maja do wtorku (dziś) trwa w Przedszkolu Miejskim nr 27 w Jeleniej Górze (popularnym „Okrąglaczku”) zgłosiło 16 placówek oświatowych – przedszkoli publicznych i niepublicznych z Jeleniej Góry, Piechowic, Szklarskiej Poręby, a także Gimnazjum nr 2 i SP nr 7.

Kilkuletnich aktorów nie tremowała liczna publiczność i odważnie prezentowali pantominy, wesołe wierszyki, czy przedstawienia z pacynkami. – Do przedstawienia dzieci ćwiczyły codziennie przez trzy tygodnie. Najtrudniej było im nauczyć się roli na pamięć, choć nie wymagałam od nich, aby mówiły słowo w słowo, tak jak jest w tekście. Kiedy już opanowały tę umiejętność, zaczęły bawić się spektaklem i czerpać z niego wielką radość – mówi Renata Buławska, wychowawca grupy V z Miejskiego Przedszkola nr 19. Zaznacza, że byłoby im dużo trudniej gdyby nie pomoc i zaangażowanie ze strony rodziców.

– Takich imprez dla dzieci powinno być organizowanych jak najwięcej. Maluchy mają niepowtarzalną okazję, aby się zaprezentować i wspólnie bawić. Z ogromną przyjemnością patrzy się na ich występy, bo mali aktorzy dają z siebie to, co najlepsze. Uważam, że to bardzo wartościowa inicjatywa – mówi Jadwiga Chałupka z Jeleniogórskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego. Wychowawcy podkreślają, że dzięki „zabawie” w teatr dzieci uczą się szacunku dla innych, świetnie się integrują oraz mają okazję zapoznać się z klasycznymi bajkami.

Impreza nie ma formy konkursowej, a co za tym idzie – nie ma przegranych. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, słodki upominek, zestaw pacynek do kącików teatralnych i trofeum dla przedszkola. Nagrody sfinansowała rada rodziców z „Okrąglaczka”, a trofea ufundował prezydent miasta, Marek Obrębalski.

Organizatorzy zaprosili również specjalnych gości, wśród nich emerytowanych nauczycieli, czy wizytatorów z wydziału oświaty, którzy uhonorowali młodych aktorów. Fachowym okiem na teatralne popisy dzieci spoglądał Tadeusz Wnuk, aktor Teatru Jeleniogórskiego.

To już czwarta edycja przeglądu, podczas którego mają możliwość zaprezentować się najmłodsi artyści naszego regionu. – To również jedyna tego typu impreza w powiecie jeleniogórskim organizowana wyłącznie przez nasze przedszkole we współpracy z radą rodziców i pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry – mówi Małgorzata Jędryczek, dyrektor „Okrąglaczka”. Przeglądy teatrzyków to jej autorski pomysł. Wspomina, że w pierwszym roku chętnych było dziesięć przedszkoli, w kolejnych trzynaście, trzy lata później piętnaście. W tym roku byłoby dwadzieścia, ale niestety nie wszyscy się zmieścili.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
99
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group