Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 5672
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Akcja sprzątania zabytkowej nekropolii

Wtorek, 4 października 2022, 5:59
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Akcja sprzątania zabytkowej nekropolii
Fot. Miejski Biuletyn "Pod Szrenicą"
W ostatni weekend (1-2 października) odbyła się coroczna akcja porządkowania zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Szklarskiej Porębie Dolnej.

Inicjatorami akcji, która na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń w Szklarskiej Porębie jest grupa wolontariuszy z Niemiec - Landsmannschaft Schlesien - Rodacy ze Śląska. Z polskiej strony koordynatorem działań, w które włączyli się mieszkańcy Szklarskiej Poręby, były Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz Urząd Miasta.

To ciekawe, że z jednej strony można pomóc innym ludziom odkryć własną historię rodzinną, ale też uporządkować dla wszystkich takie miejsce pamięci – informuje Robert Wollny z Landsmannschaft Schlesien, inicjator akcji. - Naszym celem jest uchronienie dziedzictwa naszych rodziców przed zapomnieniem i zaginięciem. Chcemy dzielić się tym wszystkim, czym dla nas, dla naszych przodków był Śląsk. Chcemy współpracować z dzisiejszymi mieszkańcami tego regionu i nawiązywać przyjaźnie. To również ogromna wewnętrzna radość, że mogliśmy przyczynić się do przywrócenia godności tego miejsca i spoczywających tu zmarłych.

Cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej został założony w 1844 r. Początkowo była to nekropolia ewangelicka, ale z czasem odbywały się tu również pochówki ludzi innych wyznań, więc z czasem stał się nekropolią komunalną. Ostatnie pogrzeby miały tu miejsce w 1946 r. Do dziś zachowały się 264 nagrobki. Wśród wielu osób tu pochowanych znajdują się: filozof i literat Carl Hauptmann (1858 - 1921), starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna, Wilhelm Bölsche - pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody, dziennikarz oraz krytyk literacki, mistrz malarstwa na szkle Julius Ludwig, mistrzowie szlifierscy Ernst Wriese, August Wennrich i Oskar Simon, a także mistrz hutniczy Hermann Wennrich, Hanns Fechner - malarz, grafik, portrecista pruskiego dworu królewskiego oraz profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Twoja reakcja na artykuł?

19
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na różnego rodzaju imprezy eventowe organizowane w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
483
Tak
16%
Nie
67%
Czasami, wybiórczo
17%
 
Głos ulicy
Kwiaty na Dzień Kobiet
 
Miej świadomość
Krematorium "od kuchni"
Rozmowy Jelonki
Będą kolejne turnieje
 
Piłka nożna
Żeby jeszcze same grały i wygrywały...
 
Polityka
Wybory prezydenta Jeleniej Góry – przedstawienie kandydatów
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 18 marca 2024
 
Aktualności
Największe roboty od wojny
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group