Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4182
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akcja SP 8: Telefon poczeka, życie nie

Czwartek, 8 października 2020, 7:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Akcja SP 8: Telefon poczeka, życie nie
Fot. WAC
Wczoraj (7.10) w pobliżu czterech przejść dla pieszych przy ul. Różyckiego w Jeleniej Górze odbyła się akcja malowania haseł mających zwracać uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem ze smartfonów podczas pokonywania przejść dla pieszych.

Akcja wymyślona przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 8 nawiązuje do przeprowadzonej dwa lata temu w stolicy przez "Tramwaje Warszawskie" kampanii pn: "Odłóż smartfon i żyj!". W ramach akcji znakowano przejścia dla pieszych w okolicy ponad 200 stołecznych szkół. Przed zebrami pojawiły się duże napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” w celu sugestywnego zwrócenia uwagi pieszym, jak łatwo narażają się na niebezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży poruszających się po chodnikach, bez pamięci zapatrzonych w ekran swojego telefonu.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Rodziców przy SP nr 8 Mariusz Synówka - Jelenia Góra jest bodaj jedynym miastem w Polsce, gdzie to sami uczniowie są autorami haseł, które zostały wymalowane w pobliżu bardzo ruchliwych i przez to dość niebezpiecznych przejść dla pieszych.

Do konkursu przystąpiło 12 klas V – VIII ze Szkoły Podstawowej nr 8 – mówi M. Synówka. - Spośród ich propozycji same dzieci wybrały cztery hasła, które zostały dziś wymalowane. Najwięcej głosów zebrało hasło „Telefon poczeka, życie nie”. Pozostałe wybrane hasła to: „Stop telefon, przejdź i przeżyj”, „Wyłącz telefon, a nie swoje życie” i „Internauto uważaj na auto”. Dla mnie najważniejsze jest, że to nie my wymyślamy co jest dla dzieci najlepsze, ale dajemy im szanse na zasadzie Adama Słodowego - „Zrób to sam”.

Zdaniem Grzegorza Rybarczyka z jeleniogórskiej Straży Miejskiej - nie ma wątpliwości co do celowości takich działań jakie miały miejsce na jeleniogórskim Zabobrzu.

Akcja ta jest bardzo potrzebna z uwagi na to, że jest ukierunkowana na młodzież, która wychodząc ze szkoły od razu sięga po telefon, sprawdza wiadomości, biegnie szybko na dodatkowe zajęcia - mówi G. Rybarczyk. - Dlatego trzeba tej młodzieży uświadomić, żeby przejście dla pieszych było przejściem dla pieszych, gdzie konieczna jest koncentracja. Mamy patrole prewencyjne przy szkołach i widzimy jak młodzi ludzie i nie tylko przechodzą przez przejścia. Mówimy im o zasadach przechodzenia przez jezdnię i o tym, że tutaj może nastąpić bardzo niebezpieczna sytuacja, że ktoś może utracić życie.

Również sami uczniowie „Ósemki” bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat akcji.

Jest to bardzo fajna inicjatywa, bo wiele osób jest uzależnionych od komórek - mówi Kamil Pokuta z klasy VIIIa Szkoły Podstawowej nr 8. - Z reguły są oni wpatrzeni w ekran telefonu, ale mam nadzieję, że gdy zobaczą kątem oka to hasło to pomyślą o swoim życiu i zdrowiu. Gdy przechodzi się przez przejście należy zgasić telefon i włożyć do kieszeni, popatrzeć w lewo i prawo, i dopiero przejść przez jezdnię

Twoja reakcja na artykuł?

24
77%
Cieszy
3
10%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group