Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 7047
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Agatowe góry z natury w Szklarskiej Porębie

Czwartek, 29 grudnia 2011, 9:29
Aktualizacja: 9:30
Autor: Agrafka
SZKLARSKA PORĘBA: Agatowe góry z natury w Szklarskiej Porębie
Fot. Organizator
Prace ze szkła, które powstały podczas warsztatów z mozaiki szklanej, organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Szklarskiej Porębie w ramach programu Fabryka Szklarzy, można już oglądać na wystawie „Agatowe góry z Natury”.

Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2012 roku w Domu Carla i Gerharda Hauptmannów. Do powstania eksponatów przyczyniła się historia Szklarskiej Poręby ściśle związana ze szklarstwem, a także ludzie, dla których ten wycinek dziejów jest ważny.

Projekt dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury +”, który zakłada w przyszłości wprowadzenie techniki witrażu, wypalania szkła w mobilnych piecach hutniczych, czy powstanie szlaku „Śladem dawnych Hut”.

Jak informują na stronie internetowej Szklarskiej Poręby Fabryka Szklarzy zostanie opisana w publikacji NCK, a Ośrodek Kultury w Szklarskiej Porębie został już zaproszony na międzynarodowe spotkania animatorów w Warszawie „Short Cut Europe” do zaprezentowania „Fabryki”. Wyróżnienie to jest tym większe, że podobne zaproszenie dostało tylko 20 Ośrodków Kultury w całej Polsce.

Pierwszym etapem projektu były warsztaty z mozaiki szklanej. Przez 6 jesiennych tygodni w Ośrodku Kultury w Szklarskiej Porębie tworzono magiczne obrazy pod czujnym okiem absolwentki ASP Edyty Kuli. 30 osób powoli oswajając się z kruchą materią stworzyło swe kompozycje.

Podczas warsztatów stworzono prace w czterech tematach: „Mój anioł”, „Agatowe góry z natury”, „W zwierciadle kolorów ”, „ Mozaika jak legendarna bajka”. Efekt pracy nierzadko zaskakiwał samych twórców, a wśród nich były dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Mozaika szklana bowiem to technika dającą nieograniczone możliwości twórcze.

Małe kolorowe szkiełka mogą przeobrazić się w piękny obraz. Szkło jest trudnym, ale wspaniałym tworzywem. Możliwości, jakie stwarza jego wykorzystanie do pracy artystycznej, działają stymulująco na rozwój kreatywności, szczególnie u dzieci i młodzieży. Nawet dość przypadkowe połączenie kilku kawałków szkła daje zadowalający efekt i rozbudza fantazje oraz chęć dalszej, uczącej cierpliwości, pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group