Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4113
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Afera stadionowa: „winny wykonawca”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 grudnia 2015, 13:33
Aktualizacja: Piątek, 1 stycznia 2016, 10:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sylwestrowy (31.12) mroźny poranek na stadionie przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze prezydent Marcin Zawiła spotkał się z dziennikarzami, by powiadomić, że są już wyniki ekspertyzy, która wyjaśnia przyczyny zalegania wody na murawie stadionu. Z badań jednoznacznie wynika, że winny jest wykonawca – informuje prezydent.

- Dysponujemy już ekspertyzą całościową, która pokazuje przekrój wszystkich warstw konstrukcyjnych, w tym warstw odwadniających. Ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że to, co się dzieje na naszej murawie jest spowodowane brakiem możliwości odsączania wody przez warstwy, które powinny ją odsączać – powiedziała Mariola Jakubów, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.

Z badania przeprowadzonego przez ekspertów wynika, że podstawową przyczyną zalegania wody na murawie jest brak jednorodnej warstwy odsączającej o grubości 0,20 m w postaci piasku pod całą warstwą wegetacyjną podłoża. Minimalna wartość współczynnika filtracji pod warstwą wegetacyjną jest 30-krotnie mniejsza od minimalnej wartości przy boiskach z trawy naturalnej.

- W związku z tym mamy już dokument – dowód, że jest to wina wykonawcy i wystąpimy do niego o usunięcie tej wady – dodała Mariola Jakubów określając dwie możliwości naprawienia usterki: za pomocą zabiegów agrotechnicznych (pod warunkiem, że próba wypadnie pozytywnie) lub całkowita wymiana podłoża. W razie gdyby wykonawca nie chciał podjąć wspomnianych czynności, Miasto wystąpi na drogę sądową.

Jednocześnie władze miasta zapewniają, że analizują zapisy w dziennikach budowy, w tym doszukują się personalnie kto potwierdzał w trakcie budowy, że czynności są wykonywane zgodnie z projektem. - Nadzorowała to przedsięwzięcie firma z Nysy – mówi p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji. - Będziemy wyciągali konsekwencje wobec wszystkich, którzy winni są zaniedbań na poziomie odbiorów technicznych – dodaje Marcin Zawiła. Ze strony Miasta również nie wskazano jeszcze winnych.

Wbrew wcześniejszym spekulacjom elementy rozbiórkowe znajdują się pod drenażem, a nie nad, więc nie odpowiadają za problemy z murawą, bowiem projektant dopuszczał takie rozwiązanie. - Woda nawet nie ma szansy dostać się do drenażu. Telewizyjne badania drenażu wskazują na to, że jest pusty, a nawet na jednym z odcinków znaleźliśmy pajęczynę – wyjaśnia obrazowo Mariola Jakubów podkreślając, że to warstwa odsączająca, która została nieprawidłowo wykonana zamula i zatrzymuje wodę nad drenażem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~rencista 31-12-2015 14:34
jestem ciekaw kto z ramienia miasta odpowiada za to i ile za to dostal lapowki bo kazda robota powinna byc odebrana przez zleceniodawce.swiadczy io o fachowosci naszych przedstawicieli.
~ 31-12-2015 14:44
Wykonawca? Jeśli zrobił zgodnie z projektem to winien inspektor nadzoru i projektant... Bibliotekarz historyk jest nagle specem od budownictwa... A. Pani pełniąca obowiązki p.o.....
~wektorowo 31-12-2015 15:02
Czy w tym zapyzialym kraju nie mozna zrobic cos dobrze, czy firmy naprawde musza na wszystkim zarobic , partaczyc , dawac cos mniej lub zastepczego . Ta Ka firma nigdy juz nie powinna byc dopuszczana do przetargu tak to powinno wygladac. A nie ciagle najnizsza cena
~ 31-12-2015 15:12
Najniższe cena bo trzeba się czymś podzielić dlatego mamy tyle bubli !
~poGROMCA 31-12-2015 15:15
to teraz wykonawca powie kto i ile dostał by przymknąć oko na fuszerkę inspektorzy jak mają honor zaczną się wieszać i ciekawe kto jeszcze z POlityków brał w tym udział mamona zgnoi wszystkich z czasem !!!
~Rysiek w swetrze 31-12-2015 15:16
Tylko Rysiek tu potrzebny
~ 31-12-2015 15:27
Wszystko jest spartolone w tej nędznej dziurze ,co kto nie zrobi to jest źle zrobione....przykłady można mnożyć i mnożyć
~Bambo 31-12-2015 16:21
Kto ze "specjalistów" z Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze odebrał tego bubla? Poza tym w przetargu było napisane: "decyduje cena najniższa 100%" punktów? Wtedy rządziła tam ta Dzika.... Już wiem dlaczego sformowano kiedyś powiedzenie: "Chcecie coś spieprzyć spotkajcie się na/w platformie"..
~swizz 31-12-2015 16:59
Przeciez kazda robota zlecona przez miasto jest zfuszerowana. Ktos to odbiera, moze za kase, moze sie na tym nie zna. Miasto sprawdzi i pociagnie do odpowiedzialnosci winnych, my mieszkancy powinnismy o tym pamietac przy wyborach aby pociagnac do odpowiedzialnosci Miasto. Tak to powinno dzialac ... Przeciez to nasza kasa idzie albo w bloto albo do kieszeni ...
~Inspektor 31-12-2015 17:03
Teraz wykonwaca ogłasza bankructwo. Miasto może w buty wysadzić pozew.wyjdze jak zawsze zapłacą mieszkańcy. Wie ktoś co z wywłaszczenie niem na kilinskim?
~ 31-12-2015 17:37
Zawila gospodarz Proszę nas nie rozsmieszac!
~TSOL 31-12-2015 17:52
tak samo jest z termami w cieplicach, zobaczcie jak pordzewiały te mostki nad basenem, już powoli zaczynają wychodzić różne niedoróbki tego przepłaconego projektu...
~Jelonek44 31-12-2015 17:54
Brawo Panie Prezydencie !!!
~zawiedziona 31-12-2015 20:11
TERMY to jakiś BUBEL XXI wieku, bo nie dośś ,że male to już nie całkowicie sprawne. Czy ktoś tlo planował taki obiekt nie miał wyobrazni,że to mały obiekt na nasz teren , zniszczono Przedszkole , lokalizacja beznadziejna , moze ktoś wie czyj był to pomysł w tym miejscu wybudować termy????
~ 31-12-2015 20:46
a kto dał zgodę na budowę tego molocha ''pseudo galerii'' w samym centrum miasta .Wybudowali stupa przez ,którego w godzinach szczytu jest jeden wielki korek.
~Pi 1-01-2016 2:33
do ~zawiedziona Termy w Cieplicach na terenie Fampy to pomysł i decyzja towarzysza Obrębalskiego - chciał się dzięki temu załapać na drugą kadencję. do ~ Bambo Kryterium najniższej ceny obowiązywało we wszystkich przetargach z dofinansowaniem UE. Nie można było wybrać innej oferty niż najtańsza /nawet od bankruta/ bo takie były przepisy. Teraz lekko się zmieniło ale i tak kryterium ceny to ponad 90% punktów. Jedyne co można było zrobić lepiej to nadzór - choć to też wynajmowane firmy /i też przeważnie "najtańsze"/ bo przecież urzędnicy /historycy/ i radni - kłótliwy jak przekupki na niczym się nie znają
~xyz 1-01-2016 5:07
To jak już robi Miasto ekspertyzy na stadion - to proponuję od razu zlecenie do wykonania Ekspertyzy na spartolony Park Zdrojowy w Cieplicach. Tam problem jest podobny - też stoją kałuże i błoto po każdym deszczu. Najbardziej bawią mnie rośliny, które zostały posadzone przy alejkach. To jest jakiś powój, który się jednak nie wije, tylko leży jak zgniłe gałęzie, aż przykro na to patrzeć. A kosztowało to majątek - bo to jakieś rośliny oryginalne, drogie, itp. A póżniej Ekspertyzę na Termy. ILE Miasto wyda na te Ekspertyzy ?! to się mieszkańcy nie dowiedzą. Ale i tak zapłacą za wszystko!!!
~@ 1-01-2016 10:02
jak budowalem dom tez wybralem najtansza oferte, w tym nie ma nic zlego, mialem tez oplaconego kierownika budowy, ktory kontrolowal budowe, oprocz tego sam bylem praktycznie codziennie na budowie, jak sie na czyms nie znalem pytalem znajomych, wynajmowalem dodatkowegoi specjaliste. jedyna roznica, ze wydawalem SWOJE pieniadze i tak wlasnie powinni pilnowac inwestycji urzednicy, traktowac wydawane pieniadze jak wlasne, w koncu za to dostaja wyplate
~ 1-01-2016 10:46
I za to powinny zapłacić prywatne osoby !! Bo ktoś wzią ciężką kasę za coś na czym się nie zna.
~ 1-01-2016 10:48
A teraz gościu w czerwonym sweterku z fajką udaje że kontroluje sprawę. A tu nikt niczego nie ogarnia. Jak w Rosji.
~zawiedziona 1-01-2016 15:05
do -Pi dziękuje za info, ale chyba sam Marek Obrębalski nie decydował o wyborze lokalizacji Term! Chyba nie wskazał palcem ,że na ternie fampy bedzie taki obiekt budowany, gdzie opinie i ocena branży turystyczno-rekreacyjnej. Dlaczego w Uniejowie mogli rozsądnie zaplanować podobny obiekt
~... 1-01-2016 15:23
Przemo- gratuluję świetnego ujęcia:) Pani się opala, pan pyka fajeczkę niczym Sherlock Holmes- pełen luzik. Bo przecież kaska na konto i tak wpłynie, jak co miesiąc. Odpowiedzialność pewnie jak zwykle się rozmyje- pozostanie tylko wstyd na cały świat, który będzie się ciągnął za Jelenią jak smród za wojskiem. ''Dana woda podlegająca ciśnieniu napotykając na otwór, czyli szczelinę, wypływa.'' Trzeba było oglądać Kobuszewskiego- wyszło by taniej. A kiedy równie odkrywcza ekspertyza w sprawie oświetlenia? I term, i parku, i oczyszczalni... I paraliżu komunikacyjnego tej dziury?
~Pi 1-01-2016 23:27
do ~zawiedziona Sam to pewnie nie ale w zdecydowanej mierze - Pan Obrębalski podjął także w związku z finansowaniem Term decyzję o sprzedaży dochodowej ciepłowni dla Opola (podziękowania od użytkowników drogiego ogrzewania). Był też oskarżony o przekroczenie kompetencji przy podpisaniu umowy zakupu terenu od 'Fampy' - ponoć brakowało na to zgody Rady Miasta ... /chciał czymś się pochwalić w kampanii wyborczej/
~aa 2-01-2016 7:57
Sam p. Zawiła wybrał takiego wykonawcę anulując umowę z innym. Człowiek z honorem wiedziałby, co powinien teraz zrobić.
~jg 2-01-2016 9:02
do ~pi A jak to było z zakupem Zameczku na Zabobrzu przez obecnych ratusz owych? Po co taką ruinę kupił Zawiła?
~Pi 2-01-2016 12:53
do ~jg Też nie bardzo widzę sens przerabiania 'zameczku' na centrum kultury na Zabobrzu. Brak tu odpowiedniego obiektu - blaszak spółdzielni jest częściowo rozsprzedany. Za centrum kultury Zabobrza to chyba teraz robi Echo ... Do spraw bieżących - jeszcze fizycznie nie sp...nych - uważam, że należy protestować / naciskać na zmianę projektu obwodnicy Maciejowej z dwupasmówki na 4-pasmową. Teraz jakoś z tym cicho a potem wszyscy będą kląć jak za ciężkie pieniądze zbuduje się taki anachronizm.
~zawiedziona 2-01-2016 20:18
PO co wybieralismy Radnych-chyba Bezradnych tak ich trzeba nazwać jak nie interesują sie sprawami naszego miasta , nie widzą,nie słyszą co sie dziezje.... kase wziąc i mieć gdzieś sprawy naszej okolicy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group