Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8920
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Absolutorium dla władz powiatu jeleniogórskiego

Piątek, 7 czerwca 2013, 8:58
Aktualizacja: Sobota, 8 czerwca 2013, 7:39
Autor: Mea
Powiat: Absolutorium dla władz powiatu jeleniogórskiego
Fot. Mea
Podczas wczorajszej (06.06.) sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego radni udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu za realizację budżetu z 2012 r. 15 głosami za, z 18. Trzech radnych z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. – W ubiegłym roku do budżetu wpłynęło ponad 72 mln zł, z czego wydanych zostało niecałe 70 mln zł – poinformowała Grażyna Bojęć, skarbnik Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Grzegorz Truchanowicz z klubu Platformy Obywatelskiej, którego radni głosowali za udzieleniem absolutorium, wymienił zalety ubiegłorocznego budżetu oraz ważniejsze inwestycje, które udało się zrealizować. – Zarząd uzyskał dodatkowo ponad 7,5 mln zł z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ponad 1 mln zł na pomoc społeczną. Ważnym przedsięwzięciem była budowa ronda w Miłkowie oraz dróg: w Jeżowie Sudeckim, Janowicach Wielkich, Karpaczu, Mysłakowicach, Starej Kamienicy, Podgórzynie, Piechowicach. Wiele było też działań promocyjnych naszego regionu i pozyskanych środków unijnych na ten cel – podkreślał Grzegorz Truchanowicz.

- Niestety nie udało się zmodernizować Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich, ale w najbliższym czasie będzie trzeba podjąć takie działania – dodał.
Również radni z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz z ugrupowania „Razem dla regionu” głosowali za udzieleniu absolutorium. Jedynie trzech radnych z Prawa i Sprawiedliwości: Julian Lachowicz, Jarosław Kotliński i Bogusław Chodak wstrzymali się od głosu, tak samo, jak podczas głosowania na temat przyjęcia wykonania budżetu za rok 2012.

- Był to budżet wyjątkowy, gdyż nie było konieczności brania kredytu, nie była też potrzebna pełna realizacja sprzedaży mienia powiatu, by przeprowadzić zamierzony budżet. Jednak porównując budżet z ubiegłego roku w wysokości ponad 72 mln z budżetem w 2011, kiedy to wynosił ok. 90 mln zł, widać, że ten z 2012 jest mniejszy. Zanotowane były również spadki dochodów - 500 tys. zł ubyło z dotacji i subwencji oświatowej oraz o 300 tys. zł mniej było wpływów z PIT-ów. Mimo, tego spadku doprowadziliśmy do wzrostu wydatków m.in. na fundusz płac i diety radnych. Zdaniem radnych PiS są to działania niebezpieczne, dlatego wstrzymaliśmy się od głosu – wyjaśnił Bogusław Chodak, radny PiS-u.

Po głosowaniu i udzieleniu absolutorium przewodniczący Rady Powiatu Rafał Mazur pogratulował staroście powiatowemu Jackowi Włodydze oraz jego zastępcy Zbigniewowi Jakielowi. Starosta natomiast podziękował radnym za wysoką ocenę pracy zarządu. – Ocena ta jest wymiernikiem naszej współpracy. Mimo różnych niezgodności zawsze na komisjach wypracowywane było stanowisko, które satysfakcjonowało wszystkich. Praca zarządu nie była łatwa m.in. przez brak przychylności ze strony władz wojewódzkich, czy krajowych co do przyznawania pełnej pomocy finansowej np. przy usuwaniu skutków powodzi – mówił Jacek Włodyga.

- Zbliża się koniec kadencji i koncentrujemy się na tym, by nowym władzom pozostawić powiat w dobrym stanie. Walczymy o pieniądze na naprawę dróg, które zostały zniszczone podczas powodzi. Trudno nam przyjąć do wiadomości, że ważniejsze są budowy dróg krajowych np. z Łodzi do Warszawy, gdzie wydaje się miliardy z budżetu państwa, a brakuje małych kwot na drogi powiatowe czy gminne – dodał.

Warto wymienić kilka ważniejszych inwestycji Starostwa Powiatowego wykonanych w 2012 r. Przeprowadziło ono termomodernizację głównej siedziby przy ul. Kochanowskiego i zaadaptowało pomieszczenia oraz kupiło system monitoringu za ponad 700 tys. zł. W budynku starostwa przy ul. Podchorążych za prawie 300 tys. zł zaadaptowano poddasze. Przebudowano klatkę schodową w Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie za ponad 60 tys. zł. Zrobiono dokumentację projektową na termomodernizację budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach za ponad 17 tys. zł. Wykonano dokumentację ograniczenia emisji zanieczyszczeń i modernizację kotłowni Domu Pomocy Społecznej na kwotę ponad 35 tys. zł. Na naprawę dróg zniszczonych podczas powodzi w ubiegłym roku wydano ponad 7 mln zł, na remonty placówek oświatowo-wychowawczych - ponad 160 tys. zł, a na remonty jednostek społecznych - ponad 87 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
778
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group