Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5825
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: A w sercu Polska!

Czwartek, 9 września 2010, 19:28
Aktualizacja: Piątek, 10 września 2010, 7:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: A w sercu Polska!
Fot. TEJO
W czasach, kiedy – jak często się uważa – patriotyzm i wiara to „siara i obciach”, jeleniogórscy poeci zebrali się i wydali tomik patriotycznych wierszy powstałych w ostatnich latach, w tym także i w tym roku. To pierwsze takie wydawnictwo w regionie. Jest bogato ilustrowane zdjęciami zmarłego w tym roku fotografika Jana Kotlarskiego.

Dziś w Książnicy Karkonoskiej wydawca, czyli Jeleniogórski Klub Literacki promował pozycję wydaną dzięki wsparciu prezydenta miasta Marka Obrębalskiego i Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Tłem są wydarzenia związane z 30. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”, ale nie tylko. Poeci postanowili na przekór tzw. modzie, pokazać swoją miłość do Ojczyzny z pomocą piękna słowa pisanego.

Zebranych w Książnicy powitała dziś zastępczyni dyrektora placówki Alicja Raczek. Elżbieta Kotlarska, prezes JKL, nawiązała do losów pojęcia „patriotyzm” we współczesnej Polsce. Nadmieniła, że wolność odzyskana po latach trwania ustroju PRL nie zawsze przyniosła oczekiwane owoce i zamieniła się w dowolność i swawolę. Z kolei zniesieniu granic między krajami towarzyszyło zniesienie granic moralno-obyczajowych.

– Patriotyzm i wiara, jak mówi młode pokolenie, to dziś „siara” – zauważyła Elżbieta Kotlarska. Często uczucia patriotyczne budzą się w Polakach dotkniętych nieszczęściem, ale szybko ustępują miejsca emocjom negatywnym: kłótniom, sporom i awanturom nie tylko na politycznym szczycie. W tym kontekście, aby otwarcie mówić o patriotyzmie, trzeba dziś odwagi. Tej nie zabrakło 28 autorom, których wiersze wydrukowano w tomie „A w sercu Polska” opatrzonym wstępem przez Jana Owczarka.

Wiersze to różne: od patetycznych uwielbień ojczyzny w nawiązaniu do bolesnych chwil dziejów – także tych najnowszych: katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – do bardzo osobistych liryków bez cierpiętniczej retoryki. Od utworów poetów doświadczonych przez życie do twórców młodego pokolenia, choćby 26-letniej Agnieszki Garbiec z Lwówka Śląskiego. Oprócz utworów poetyckich, są na kartach wydawnictwa także dzieła prozatorskie (felietony), a nawet satyra („Polska Fuga” – Jana Hanca). Każdemu poecie poświęcono krótki biogram ilustrowany portrecikiem twórcy.

Dziś obecni na sali autorzy, w blasku świec i przy biało-czerwonej fladze w tle, wskazywani przez Barbarę Pawłowicz, sekretarza KKL, czytali swoje wiersze wymieniając się przy tym różnymi refleksjami o współczesnym patriotyzmie. Jeden ze współautorów tomiku, Jan Hanc, przywitał obecnego wśród publiczności twórcę i działacza „Solidarności” w oświacie Henryka Burchałę.

Bezcennym uzupełnieniem tomiku są archiwalne i w większości nigdy niepublikowane zdjęcia z wydarzeń roku 1981 w Jeleniej Górze autorstwa zmarłego w marcu tego roku nieodżałowanej pamięci Jana Kotlarskiego. Jak pisze Elżbieta Kotlarska, jest to jedynie część z przebogatego archiwum jej Męża, który w tamtych latach aktywnie dokumentował życie codzienne Jeleniej Góry. Miejmy nadzieję, że kiedyś uda się wydać album z wymownymi zdjęciami Pana Jana, które dziś są już historycznym skarbem.

Tomik wydany w skromnym nakładzie ledwie 500 egzemplarzy na pewno wkrótce stanie się białym krukiem. Można go kupić w Książnicy Karkonoskiej, a także podczas spotkań Karkonoskiego Klubu Literackiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1060
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group