Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 7080
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 70 lat minęło... w murach „Ekonoma”

Poniedziałek, 21 września 2015, 10:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 września 2015, 7:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 70 lat minęło... w murach „Ekonoma”
Fot. Przemek Kaczałko
Uroczyste obchody 70–lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych, który pod różnymi nazwami wykształcił w Jeleniej Górze ponad 19 tysięcy absolwentów, odbywały się w dn. 18–20 września br. W jednym miejscu spotkali się byli oraz aktualni dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, którym towarzyszyli przedstawiciele władz miasta oraz parlamentarzyści. Był czas na refleksje, zadumę, ale i zabawę.

Pierwszym punktem spotkania po latach była msza św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego, gdzie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Następnie przyszedł czas na uroczystą akademię i otwarcie Zjazdu Absolwentów w Filharmonii Dolnośląskiej. Szkoła oficjalnie przyjęła imię Unii Europejskiej, która zastąpiła Oskara Langego. Z tej okazji wyświetlono życzenia dla szkoły od Jerzego Buzka – byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Swoją przygodę z placówką znajdującą się przy ul. Piłsudskiego w Jeleniej Górze miał m.in. obecny prezydent miasta Marcin Zawiła, który spędził tu dwa lata na studium policealnym w kierunku technika hotelarstwa. - To, że dzisiaj daję radę w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami to zasługa wielu bardzo wymagających nauczycieli – wtedy złościłem się czasami, ale dzisiaj jestem im bardzo wdzięczny – powiedział włodarz miasta, który dzięki nauce w popularnym „Ekonomie” wie m.in. z której strony przy talerzu ułożyć nóż, widelec, łyżkę oraz jak wygląda urządzenie do otwierania ostryg.

Podczas wystąpień, na scenie Filharmonii nie brakowało chwil wzruszenia, które w pełni oddają przywiązanie do szkoły, która nie jest jedynie budynkiem, w którym pobiera się naukę. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już przed rokiem, a efekty były godne podniosłej chwili jaką jest jubileusz 70-lecia. Czego można życzyć szkole? - Żeby się dalej rozwijała. Aby nasi uczniowie doceniali to, co dla nich robimy – powiedziała dyrektor Joanna Marczewska licząc po cichu, że absolwenci uznają, że szkoła zdała ten egzamin.

- To uroczystość, która pozwala spojrzeć wstecz, a jednocześnie roztaczać plany na przyszłość – powiedział naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Paweł Domagała. W wydarzeniach brali także udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Czech i Niemiec. Niezwykle ciepło przyjęty i skwitowany owacją na stojąco został też płk Edward Jakubowski, który poczuciem humoru zachwycił wszystkie pokolenia absolwentów „Ekonoma”.

Po części oficjalnej w Filharmonii Dolnośląskiej zaproszeni goście udali się do placówki przy ul. Piłsudskiego, gdzie dyrektor Joanna Marczewska wraz z przedstawicielami Miasta przecięła wstęgę. Był czas na poczęstunek i okolicznościowy tort, a następnie absolwenci udali się do swoich dawnych klas, gdzie wzruszeniom nie było końca. W holu szkoły przygotowano Księgę Pamiątkową, gdzie każdy mógł wpisać życzenia, był też czas na zabawę i Bal Absolwentów do samego rana. W niedzielne południe symbolicznie zakończono obchody 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group