Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6167
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

70 lat minęło... w murach „Ekonoma”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 września 2015, 10:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 września 2015, 7:36
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Uroczyste obchody 70–lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych, który pod różnymi nazwami wykształcił w Jeleniej Górze ponad 19 tysięcy absolwentów, odbywały się w dn. 18–20 września br. W jednym miejscu spotkali się byli oraz aktualni dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, którym towarzyszyli przedstawiciele władz miasta oraz parlamentarzyści. Był czas na refleksje, zadumę, ale i zabawę.

Pierwszym punktem spotkania po latach była msza św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego, gdzie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Następnie przyszedł czas na uroczystą akademię i otwarcie Zjazdu Absolwentów w Filharmonii Dolnośląskiej. Szkoła oficjalnie przyjęła imię Unii Europejskiej, która zastąpiła Oskara Langego. Z tej okazji wyświetlono życzenia dla szkoły od Jerzego Buzka – byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Swoją przygodę z placówką znajdującą się przy ul. Piłsudskiego w Jeleniej Górze miał m.in. obecny prezydent miasta Marcin Zawiła, który spędził tu dwa lata na studium policealnym w kierunku technika hotelarstwa. - To, że dzisiaj daję radę w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami to zasługa wielu bardzo wymagających nauczycieli – wtedy złościłem się czasami, ale dzisiaj jestem im bardzo wdzięczny – powiedział włodarz miasta, który dzięki nauce w popularnym „Ekonomie” wie m.in. z której strony przy talerzu ułożyć nóż, widelec, łyżkę oraz jak wygląda urządzenie do otwierania ostryg.

Podczas wystąpień, na scenie Filharmonii nie brakowało chwil wzruszenia, które w pełni oddają przywiązanie do szkoły, która nie jest jedynie budynkiem, w którym pobiera się naukę. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już przed rokiem, a efekty były godne podniosłej chwili jaką jest jubileusz 70-lecia. Czego można życzyć szkole? - Żeby się dalej rozwijała. Aby nasi uczniowie doceniali to, co dla nich robimy – powiedziała dyrektor Joanna Marczewska licząc po cichu, że absolwenci uznają, że szkoła zdała ten egzamin.

- To uroczystość, która pozwala spojrzeć wstecz, a jednocześnie roztaczać plany na przyszłość – powiedział naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Paweł Domagała. W wydarzeniach brali także udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Czech i Niemiec. Niezwykle ciepło przyjęty i skwitowany owacją na stojąco został też płk Edward Jakubowski, który poczuciem humoru zachwycił wszystkie pokolenia absolwentów „Ekonoma”.

Po części oficjalnej w Filharmonii Dolnośląskiej zaproszeni goście udali się do placówki przy ul. Piłsudskiego, gdzie dyrektor Joanna Marczewska wraz z przedstawicielami Miasta przecięła wstęgę. Był czas na poczęstunek i okolicznościowy tort, a następnie absolwenci udali się do swoich dawnych klas, gdzie wzruszeniom nie było końca. W holu szkoły przygotowano Księgę Pamiątkową, gdzie każdy mógł wpisać życzenia, był też czas na zabawę i Bal Absolwentów do samego rana. W niedzielne południe symbolicznie zakończono obchody 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 21-09-2015 10:33
Pewnie jako uczen Zawila na pauzach smigal na fajke w podworku obok parkingu na Sudeckiej.
~ 21-09-2015 10:42
Najlepszą tradycją w Ekonomie są fajne laski :)
~ 21-09-2015 10:45
Nie wiem w jakim celu byla tam" Elita" PO, SLD, PIS, Czarna mafia , Urzad miasta? Ich opasle facjaty zawiodly w kazdym calu jako wladza, Mysle ze zepsuly swietnosc tej wspanialej rocznicy. Czym jest okres dzialania p Czernow -Kilimandzaro, p Szmajdzinskiej, urzedu miasta do chlubnej 70 tej rocznicy tej placowki edukacyjnej. Ale ci ludzie w ramach kielbasy wyborczej nawet podany w szalecie publicznym obiad dali by rade publicznie skonsumowac, bo reklama i darmocha.
~osa 21-09-2015 11:17
I żyje jeszcze najstarszy chyba wiekiem z seniorów- nauczycieli - mgr Kazimierz Chyła, zwany przez uczniów swego czasu " Śpiącym Królewiczem".
~galla 21-09-2015 11:34
a gdzie zdjecia wszystkich wszystkich wykladowcow od pocztku istnienia szkoly - czyzby nie miescili sie w ramach pamieci
~anakonda 21-09-2015 16:20
W księdze wpisów (zdj.57) jest błąd. Powinno być napisane 18-20 września, a nie wrzesień. Trochę siara przy takiej uroczystości...
~7402022 21-09-2015 17:32
konczylam ekonoma w 1996 roku i z sentymentem powracam do wspanialych licealnych czasow,gdzie wlasnie w tej szkole zawiazaly sie wspaniale przyjaznie ,to bylywspaniale czasy...pozdrawiam moich wspanialych nauczycieli min.p.Mielnik,ktora uczyla mnie historii i zawsze bardzo ja lubilam
~Ludzie, szanujmy się! 21-09-2015 21:14
Elita była tam, ponieważ otrzymała zaproszenia - nikt nie maszerował tam z chęci propagowania swojej "opasłej facjaty" - jak to zostało określone. Następnym razem zapraszamy Pana/Panią w celach uświetnienia swoją osobą tej wzniosłej chwili. Polecam również zapoznać się dokładniej z prawem - w internecie Pańska/Pani wypowiedź nigdy nie jest anonimowa. Pozdrawiam.
~Tuiteraz 21-09-2015 23:11
Gratulacje! Ale jak to jest,że nasze posłanki są teraz takie aktywne,a później nic.Mam nadzieję,że już ich mieszkańcy nie wybiorą.Chociaż przy tym systemie wyborów pewno już są z listy.A jakby to było wspaniale, gdyby były JOW-y.
~Arlene 22-09-2015 9:03
Pasowanie pierwszoklasistów w kościele? Poważnie??? Co za czasy...
~koneser licealistek 14-10-2015 16:39
Powinno być więcej zdjęć lasek, na nie tylko zdjęcie nr 11 i ew. 12. Już mi się niedobrze robi od oglądania "twarzy" naszych celebrytów...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group