Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7877
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 7. Noc Muzeów w Muzeum Karkonoskim: moc atrakcji i tłumy zwiedzających

Niedziela, 17 maja 2015, 9:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 maja 2015, 7:16
Autor: Manu
Jelenia Góra: 7. Noc Muzeów w Muzeum Karkonoskim: moc atrakcji i tłumy zwiedzających
Fot. BM
Z soboty na niedzielę (z 16 na 17 maja) tegoroczna Noc Muzeów 2015 była już siódmą jeleniogórską edycją tego wyjątkowego święta kultury, sztuki i nauki. W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można było nie tylko za darmo zwiedzić wystawy. Dodatkowo przygotowano atrakcyjny program dla dzieci i młodzieży.

Przed Muzeum Karkonoskim już przed godz. 15 ustawiły się kolejki uczestników. Do północy jeleniogórzanie i turyści mieli szansę bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe i czasowe, m.in.: “Plastic is Fantastic” Tomasza Wójcika oraz “c.d. Nauki chodzenia” Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

Wystawie “Plastic is Fantastic” towarzyszyły warsztaty realizowane przez Tomasza Wójcika, podczas których dzieci i młodzież mogły kreować własne dzieła, różne przedmioty z materiałów z recyklingu, np. igloo. – Tematem warsztatów jest obiekt - budowanie struktur z prostych elementów odpadowych, będących podstawą do konstruowania przedmiotów użytkowych oraz budowanie na bazie wielokątów kopuł geodezyjnych - forma namiot – opowiada Tomasz Wójcik.

Dzięki oryginalnej koncepcji (obiekty świecące, fotele i instrumenty muzyczne, wykonane z plastikowych materiałów, pochodzących z recyclingu) spotkała się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, rodziców i profesjonalistów odwiedzających. Obiekty i pawilony typu kopuła geodezyjna czy igloo, stworzone przez uczestników warsztatów w czasie wspólnego eksperymentowania, były włączane w przestrzeń wystawy. Uczestnicy projektu stawali się tym samym kreatorami, współtwórcami i jednocześnie kuratorami nowej wystawy.

- Projekt “Plastic is Fantastic!” był nie tylko projektem artystycznym, ale także edukacyjnym i społecznym. Miał na celu pobudzenie i rozwinięcie kreatywności, zachęcenie do twórczych poszukiwań i prezentację sztuki w sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny – mówi Olga Orlińska-Szczyżowska z Działu Oświatowego Muzeum Karkonoskiego. - Ponadto, w trakcie wspólnych działań, zdobywały umiejętności pracy w zespole: wspólnego podejmowania decyzji i współodpowiedzialności za tworzoną przestrzeń – dodaje Olga Orlińska-Szczyżowska.

W Galerii na Górze wręczono nagrody laureatom konkursu literacko-plastycznego “Wiosna – lato – jesień - zima w Karkonoszach”. Przed uroczystym otwarciem pokonkursowej wystawy uczniowie z “Siódemki” zaprezentowali przedstawienie “Śniadanie króla” na motywach wiersza A. A. Milne'a. Z kolei utwory literackie pióra laureatów pierwszych miejsc przeczytał Piotr Konieczyński, znakomity aktor Teatru im. Norwida, artysta oklaskiwany przecież nie tylko za sceniczne kreacje w spektaklach dla dorosłych (“Mąż mojej żony” Gavrana, “Akt przerywany” Różewicza, “Pierścień wielkiej damy” Norwida, “Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka” Witkacego), ale również i dla najmłodszych, choćby za drugoplanową postać Ogrodnika w widowisku familijnym “Alicja w Krainie Dziwów”.

Jury pracujące pod przewodnictwem wieloletniej dyrektorki Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, reżyserki, inicjatorki i twórczyni wielu wydarzeń artystycznych - Aliny Obidniak przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i klas IV-VI szkół podstawowych. - Doceniliśmy u uczestników różnorodność interpretacji tematu konkursu. Cieszy nas sam fakt podjęcia się stworzenia własnego tekstu literackiego - mówiła Alina Obidniak.

Pierwszą lokatę w tej kategorii zajęła Aleksandra Kamińska z kl. II B Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jeleniej Górze za opowiadanie pt. “Wiosna w Karkonoszach – przygoda Kasi”. Drugie miejsce zdobyła Nina Horler z kl. II B Niepublicznej Szkoły Podstawowej 707 w Karpaczu za pracę literacką “Oblicza wiosny”, a trzecie - Oskar Marciniak z kl. III A Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze za wiersz pt. “Lato i mój Tato”. Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Błeszyński (“Zima”) z kl. I B Niepublicznej SP 707 w Karpaczu, Kornelia Chałupka (“Piękna wiosna”) z kl. II A SP nr 10, Laura Cholewczyńska (“Jesień w Karkonoszach”) z kl. III A SP nr 7, Karolina Pakosz (“Wiosna w Karkonoszach”) z kl. II B Niepublicznej SP 707 w Karpaczu, Wiktoria Paliwoda (“Ulubione pory roku”), kl. I B Niepublicznej SP 707 w Karpaczu, Oktawian Peczenenko (“Zima”) z kl. I A SP nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze, Dawid Rajkowski (“Wiosna, lato, jesień, zima”) z kl. I B Niepublicznej SP 707 w Karpaczu oraz Wiktor Rzepka (“Wiosną w Karkonoszach”) z kl. III C z SP nr 10 w Jeleniej Górze.

W kategorii klas IV-VI zwyciężczynią okazała się Renata Stawicka z kl. V A SP nr 7 w Jeleniej Górze za wiersz “Wschód słońca na Śnieżce zimą”. Laureatką drugiego miejsca została Oliwia Pruś z kl. V E Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze za wiersz “Dzieci Pana Kalendarza”, a trzecim laureatem Kacper Kaczmarek z kl. VI A SP7 w Jeleniej Górze za wiersz pt. “A w Karkonoszach jesień”.

- Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za sumienną opiekę merytoryczną nad uczniami i ich pracami, wyrażamy uznanie za inspirowanie dzieci i młodzieży do pracy z tekstem literackim i nad własnymi tekstami literackimi – mówiła Aneta Sikora-Firszt, kierownik Działu Oświatowego.

Jury w składzie: Wiktor Staszak – plastyk Muzeum Karkonoskiego, Olga Orlińska – Szczyżowska – pracownik Muzeum Karkonoskiego, członek Stowarzyszenia Nowy Młyn, grupy PI art. oraz stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich oraz Małgorzata Amarowicz – animator kultury i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w kategorii prac plastycznych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii klas I-III: I miejsce – Julia Nowicka z kl. III C z “Jedenastki”, II miejsce – Luiza Czerwonka z kl. III A SP nr 7, III miejsce – Wiktor Rzepka z kl. III C z “Dziesiątki” oraz wyróżnienia: Błażej Hormowski z kl. III C SP nr 10, Kaja Kaszewska z kl. II B z “Dziesiątki”, Oliwier Barczyński z kl. II D z “Jedenastki”, Maja Pawłowska z kl. III B SP nr 2, Weronika Kozińska z kl. III A z “Siódemki”, Nikola Morawska z kl. II B z Niepublicznej SP 707 w Karpaczu. W kategorii klas IV-VI: I miejsce – Nina Kruhlik z kl. V A z “Dwójki” oraz II miejsce – Mateusz Rzepka z kl. VI A z SP nr 2.

Potem odbył się wernisaż wystawy “Trofea Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze”, prelekcja “Towarzystwo Tatrzańskie - Polskie Towarzystwo Tatrzańskie 1873-1950 - zarys dziejów” Jerzego Kapłona, dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, przewodnika Tatrzańskiego, działacza PTTK oraz prezentacja filmów archiwalnych o Jeleniej Górze przygotowana przez Zbigniewa Dygdałowicza.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group