Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 4150
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 500 lat protestantyzmu na Śląsku w Muzeum Karkonoskim

Piątek, 13 października 2017, 15:41
Autor: A. Lipin
Jelenia Góra: 500 lat protestantyzmu na Śląsku w Muzeum Karkonoskim
Wystawa 500 LAT PROTESTANTYZMU NA ŚLĄSKU na 15 planszach opowiada o przeszłości i teraźniejszości Reformacji w kraju nad Odrą. To wspaniała lekcja wciąż żywej historii, która ukształtowała naszą część kontynentu
Fot. A. Lipin
Jeśli ktoś myśli, że śląska Jelenia Góra nie ma nic wspólnego z protestantyzmem, niechaj przejdzie się na spacer do Kościoła Łaski przy 1 Maja, albo na Plac Piastowski w Cieplicach Śląskich–Zdroju, przy którym stoi Kościół Zbawiciela i parafia Ewangelicko–Augsburska, bądź niech się wybierze do Karpacza by zobaczyć Kościółek Wang, albo do wielu miejscowości w okolicy, gdzie jeszcze zachowały się dwa kościoły: dawniej reformacki i katolicki.

Z 15 plansz objazdowej wystawy pt. WIERNI W DRODZE • LEŚNI KAZNODZIEJE • DZIECI W MODLITWIE. 500 LAT PROTESTANTYZMU NA ŚLĄSKU, można wyczytać, iż „Śląsk jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację” – nową religię zrodzoną z buntu przeciwko handlu odpustami. „Reformacja wpłynęła na odniesienie człowieka do Boga, Kościoła oraz zwierzchności” – widać to także na co dzień w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, gdzie zawitała wystawa, bowiem ekspozycja stała placówki prezentuje m.in. Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra, model protestanckiego Kościoła Łaski wykonany przez samego architekta – Martina Franza, ewangelickie „Śpiewniki jeleniogórskie” i wiele innych.

Chrześcijańska Europa ukształtowana jest w równym stopniu przez katolicyzm co protestantyzm. Oba nurty religijne poza tym, że się zwalczały i rywalizowały o wiernych, wpływały na siebie pozytywnie. Ot, choćby działalność szkół parafialnych i sposób nauczania wiernych przez katechizm katolicy podpatrzyli u luteran... O tym także można było się dowiedzieć od dra Jerzego Sojki, który podczas wernisażu w Muzeum Karkonoskim 12 października br., wygłosił przystępnym językiem, niezwykle ciekawy wykład pt. Ksiądz Marcin Luter i Reformacja.

Wystawa została przygotowana w ramach programu Reformacja w Europie Środkowo–Wschodniej przez Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie. W Jeleniej Górze będziemy mogli czerpać z niej wiedzę do 17 listopada br. Potem pojedzie do nieodległej Świdnicy oraz do Legnicy, Wrocławia, Opola i Katowic. Wystawę można także wypożyczyć nieodpłatnie do innych miejsc wystawowych. Wystarczy skontaktować się z Muzeum Śląskim w Görlitz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group