Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4439
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zaanonsowane

Wtorek, 7 września 2021, 10:30
Autor: Manu
Jelenia Góra: 48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zaanonsowane
Fot. Archiwum Teatru
Spektakle z łódzkiego Teatru Powszechnego, krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz trzech teatrów warszawskich – Ateneum, Kwadrat i Komedia. To wszystko i jeszcze więcej - od 2 do 6 października na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w ramach XLVIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.

2 października (w sobotę) tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zainauguruje Teatr Ateneum z Warszawy z kameralną sztuką “Uciekinierki” (“Fugitivas”) w reżyserii Wojciecha Adamczyka.  Jest to komedia, napisana przez duet autorski Pierre Palmade & Christophe Duthuron w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Przez półtorej godziny Magdalena Zawadzka i Sylwia Zmitrowicz zabiorą nas w historię Claude i Margot.

3 października (w niedzielę) Teatr Kwadrat z Warszawy zaprezentuje kameralną komediofarsę “Tydzień, nie dłużej” pióra Clémenta Michela w przekładzie Irmy Helt i w reżyserii Marcina Sławińskiego. Wystąpią: Anna Cieślak lub Natalia Rybicka, Paweł Małaszyński i Andrzej Nejman. Sztuka opowiada o parze, w której mąż nie może już ze swoją żoną. Niestety nie jest w stanie jej tego  powiedzieć, nie posiada odwagi cywilnej aby się przyznać. Nie chodzi o seks. Chodzi o obecność jego małżonki, nie może on  po prostu znieść jej ciągłej obecności w domu.

4 października (w poniedziałek) obejrzeć będzie można “Dom lalki. Część 2” w przekładzie Elżbieta Woźniak i w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w wykonaniu Teatru Komedia z Warszawy. Jest to sequel teatralny, nie byle jaki, bo odnoszący się do działa jednego z najlepszych twórców światowego teatru - Henryka Ibsena. W 2017 amerykański pisarz Lucas Hnath stworzył sequel, dopisując dalszą część zmagań Nory i Torwalda. Fabuła dramatu rozpoczyna się w momencie powrotu Nory do domu. Od rozstania minęło 15 lat. Nora wraca do Torwalda nie po to, by się z nim pojednać, ale po to, by uzyskać obiecany przed laty rozwód. Zrobiła karierę, jest świetnie zarabiającą pisarką, posługującą się pseudonimem. Grają: Agnieszka Warchulska, Maria Pakulnis, Paulina Komenda i Jan Wieczorkowski.

5 października (we wtorek) na deskach Teatru im. Norwida gościć będzie Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa z przedstawieniem “Zimowla” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Sztuka powstała na podstawie fabuły powieści Dominiki Słowik, za którą pisarka otrzymała Paszport Polityki w dziedzinie literatury. Miasteczko Cukrówka, w Dolinie Zmornickiej, gdzieś w okolicach Wadowic. Pozornie zwykłe miejsce, pełen małomiasteczkowych tęsknot, radości i problemów. Po ulicach nocami chodzi nago dziewczyna, z okolicznego jeziora wyłowiono ciało, jeden z mieszkańców zostaje wróżem, a w kościele dzieją się cuda. Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Judycką , Magdalenę Osińską, Agnieszkę Przepiórską, Wandę Skorny, Annę Tomaszewską, Rafała Dziwisza, Marcina Kalisza, Wojciecha Skibińskiego i Feliksa Szajnerta.

6 października (w środę) Teatr Powszechny w Łodzi wystawi “Tańczącego z gwiazdami” autorstwa Michała Walczaka. Widowisko zostało inspirowane postacią barwnego i kontrowersyjnego dziennikarza Bohdana Gadomskiego – zmarłego w 2020, a także powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha. Jest to musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią wraca do życia, próbując wystawić rewiowy hit – autobiografię “polskiego Liberace”. Występują: Diana Krupa, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński i Arkadiusz Wójcik, a gościnnie w materiale filmowym – Krzysztof Szczepaniak.

Twoja reakcja na artykuł?

15
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group