Wtorek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 7824
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 46. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych zaanonsowana

Poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 8:22
Aktualizacja: 12:28
Autor: Manu
Jelenia Góra: 46. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych zaanonsowana
Fot. Archiwum Teatru
Spektakle z Częstochowy, Katowic, Torunia, Warszawy i Zittau (Niemcy). Kolejna wielka rola Krystyny Jandy, “dramat samotnych serc” Hanocha Levina na scenie i monodram w reżyserii Emiliana Kamińskiego. To wszystko i jeszcze więcej – od 29 września do 4 października na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w ramach XLVI Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych.

29 września (w czwartek) tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zainauguruje katowicki Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego ze spektaklem “Skazany na bluesa” w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Jakubika. Widowisko oparte jest na życiu i twórczości lidera legendarnego zespołu Dżem – Ryszarda Riedla. Kilkunastu aktorów, grający na żywo zespół, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

30 września (w piątek) na deskach Teatru im. Norwida gościć będzie częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza, który zaprezentuje przedstawienie “Sprzedawcy gumek” pióra izraelskiego dramaturga Hanocha Levina, jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnego teatru, w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Wystąpią: Agata Ochota–Hutyra, Michał Kula i Antoni Rot. - Jest to znakomicie napisana, podana niebanalnie, “smutna komedia”, w której tyrady o miłości zastąpione zostały scenami targowania się, a słowem kluczem do serca kochanki/kochanka stał się “czek”. Użyto tu looper – urządzenie do cięcia i przetwarzania pętli muzycznych, a loopy są śpiewane przez aktorów w trakcie spektaklu – informują organizatorzy.

1 października (w sobotę) nie lada gratką dla miłośników talentu Krystyny Jandy będzie sztuka “Matki i synowie” Terrence'a McNally'ego, grana z powodzeniem także na Broadwayu, wielokrotnie nagradzana, otrzymała nominację do Tony Award 2014. W tej inscenizacji przygotowanej przez warszawski Teatr Polonia w reż. Krystyny Jandy podziwiać będzie można kunszt aktorski Krystyny Jandy, a także Pawła Ciołkosza i Antoniego Pawlickiego. Gościnnie wystąpi też Adam Tomaszewski/Antoni Zakowicz.

2 października (w niedzielę) swój najnowszy spektakl “Welcome Home Boys” zaprezentuje Kinoteatr Mumio / Stowarzyszenie Teatr Epty-a z Katowic w składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński i Tomasz Drozdek. Będzie to spotkanie w jednej przestrzeni kina i teatru. Mumio jest laureatem m.in. Teatralnej Nagrody im. Leona Schillera, Nagrody ZASP oraz dwukrotnie Wiktora.

3 października (w poniedziałek) obejrzeć będzie można “Alois Nebel” (z napisami w języku polskim) wg powieści komediowej Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99, w reżyserii Stefana Wolframa i wykonaniu Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau z Zittau (Niemcy). Powieść ukazała się wcześniej jako wydanie zbiorowe, w trzech oddzielnych tomach: “Weissbach”, “Dworzec główny” i “Złote Góry”. Ekranizacja “Alois Nebel” (w reż. Tomáša Luňáka) została uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową (2011) i zdobyła dwie nominacje do Oskara.

4 października (we wtorek) w monodramie “Bar pod zdechłym psem” wg pomysłu Krzysztofa Kolbergera w reż. Emiliana Kamińskiego, firmowanym przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia, wystąpi Dariusz Bereski (w latach 1987-97 związany z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida) oraz muzycy: Michał Hajduczenia (kontrabas) i Robert Matusiak (piano). Jest to poetycki spektakl oparty na twórczości Władysława Broniewskiego. Muzykę do liryki Broniewskiego skomponował Włodzimierz Nahorny, a aranżacje muzyczne opracował Michał Hajduczenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
1003
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group