Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 4708
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: 40. JST: Bliskie spotkania z dobrym teatrem

Niedziela, 26 września 2010, 11:24
Aktualizacja: Czwartek, 7 października 2010, 8:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: 40. JST: Bliskie spotkania z dobrym teatrem
Fot. TEJO
Spektaklem „Lilla Weneda”, premierą Teatru im. Norwida, rozpoczęły się w niedzilę XL Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, które potrwają do przyszłej niedzieli. Już dziś – kolejne propozycje sceniczne. Swój spektakl wybierze publiczność. Werdykt wyda także młodzieżowe jury.

– Jak sama nazwa mówi, spotkania to nie rywalizacja o najlepszą sztukę, bo wszystkie tu prezentowane są warte zobaczenia – mówił wczoraj Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida, przed oficjalnym otwarciem jubileuszowych Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych.

Jednak zdrowej rywalizacji podczas imprezy nie zabraknie. Okazję do wskazania najlepszego spektaklu będzie miała publiczność. Swoje zdanie o sztukach wypowie też młodzieżowe jury w składzie: Weronika Kołodziejska, Dominika Świerad, Małgorzata Czyż, Marek Sieradzki, Dominik Górski oraz Michał Ratyński. – To najmłodsze jury najstarszego festiwalu – żartował wczoraj Bogdan Koca. Opiekę nad młodymi ludźmi sprawują Dorota Fruba-Wiśniewska oraz Tadeusz Wnuk.

Dziś o godz. 19.00 będzie można zobaczyć warszawski Teatr Scena Prezentacje w dramacie autorstwa francuskiego dramaturga Antoine'a Raulta „Diabeł w purpurze” w reż. dyrektora naczelnego i artystycznego tej sceny Romualda Szejda. W roli głównej zagra Ignacy Gogolewski, a w pozostałych rolach Maria Ciunelis, Bartosz Martyna i Matylda Damięcka.

Jutro o godz. 19.00 obejrzymy sztukę Gabrieli Zapolskiej „Skiz” (ostatni zrealizowała ją Olga Lipińska w roku w Teatrze Telewizji) w reż. Marii Spiss w wykonaniu Teatru Ateneum z Warszawy. Wystąpią: Halina Łabonarska, Krzysztof Tyniec, Anna Gorajska i Wojciech Brzeziński.

28 września (wtorek) o godz. 19.00, krakowski Teatr Barakah w koprodukcji z tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego publiczności jeleniogórskiej pokaże spektakl najwybitniejszego izraelskiego dramatopisarza XX wieku Hanocha Levina „Szyc” w reż. Anny Nowickiej z muzyką Renaty Przemyk.

Kolejnego dnia, 29 września (środa) o godz. 19.00 będzie można się wybrać na przedstawienie „Lekcja szaleństwa” wg jednoaktówek Eugene Ionesco w reż. Waldemara Śmigasiewicza z repertuaru warszawskiego Centralnego Basenu Artystycznego, w którym wystąpią Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Wojciech Leśniak. A tego samego dnia o godz. 21.00 na scenie studyjnej Teatr KTO z Krakowa zagra autorską komedię Krzysztofa Niedźwieckiego „Święci tego tygodnia. Ironia”.

30 września (czwartek) o godz. 19.00 Teatr Wierszalin z Supraśla zaprasza widzów na sztukę „Statek błaznów” na podstawie wczesnorenesansowego arcydzieła Sebastiana Branta w reż. Piotra Tomaszuka. 1 października (piątek) o godz. 19.00 zaprezentuje się Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego z Zielonej Góry w spektaklu brytyjskiej pisarki April de Angelis „Stworzenia sceniczne” w reż. Robert Czechowski.

W sobotę, 2 października o godz. 19.00 na jeleniogórskiej scenie pojawi się łódzki Teatr im. Stefana Jaracza z nagrodzonym Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną przedstawieniem Mariusza Bielińskiego „Nad” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

W ostatnim dniu Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, czyli 3 października (niedziela) o godz. 19.00 odbędzie się gościnny spektakl Bertolta Brechta „Kaukaskie koło kredowe” w reż. Arne Retzlaffa z repertuaru teatru Landesbühnen Sachsen z Radebeul (Niemcy). – To rzadko spotykana okazja, aby obejrzeć Brechta w oryginale. Zapewnimy symultaniczne tłumaczenie – zapowiada Bogdan Koca zapraszając wszystkich zainteresowanych na festiwalowe prezentacje.

Odrobina historii
Jeleniogórskie Spotkania teatralne swoją pierwszą edycję miały w 1968 roku. Pomyślane jako przegląd spektakli teatralnych, miały dać publiczności jeleniogórskiej okazję zobaczenia innych spektakli i innych aktorów, niż ci znani dobrze z macierzystej sceny.

W 1969 w teatrze trwał remont, który uniemożliwił zorganizowanie Spotkań, jednak w następnych latach impreza ta zaczęła nabierać rozmachu, stając się największym wydarzeniem artystycznym Jeleniej Góry. Od lat siedemdziesiątych do połowy osiemdziesiątych JST wpisane były w cykl imprez Września Jeleniogórskiego.

Ponieważ jednak pojawiało się w tym miesiącu coraz więcej wydarzeń artystycznych, organizatorzy zdecydowali
się zmienić termin Spotkań na przełom września i października. Przez kilka lat odbywały się w całości w październiku. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne nigdy nie miały określonej formuły, nie były festiwalem, ale raczej przeglądem najciekawszych spektakli, których premiery odbyły się w danym sezonie lub niewiele wcześniej. Jedynie dwa razy przypisano im określony profil: w 1974 roku były to „Spotkania Teatrów Wędrujących” i 1975 - „Konfrontacje Scen Studyjnych”. Najdłuższe, bo trwające prawie miesiąc JST, odbyły się w roku jubileuszowym
50-lecia Teatru i trwały od 14 IX do 11 X 1985 r.

Jeleniogórskie Spotkania Teatralne to nie tylko przegląd spektakli, często towarzyszyły im sesje krytyków teatralnych, odbywały się spotkania z twórcami spektakli, kluby dyskusyjne, koncerty i inne. Kiedy kierownikiem artystycznych teatru jeleniogórskiego została Małgorzata Bogajewska, wprowadziła jako nowy obyczaj – plebiscyt publiczności, która, wrzucając odpowiednie kupony do urn, wybierała najlepszy spektakl Spotkań. Swoje przedstawienia wybiera także młodzieżowe jury.

Jednak od samego początku Spotkania miały dać jeleniogórzanom okazję obejrzenia najwybitniejszych polskich spektakli i najwybitniejszych polskich aktorów. Tak więc gościł tu Teatr Narodowy z „Mickiewiczem” i „Beniowskim”, Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego ze wszystkimi swoimi wielkimi widowiskami, Polski teatr Tańca Conrada Drzewieckiego i później – Ewy Wycichowskiej, Teatr Józefa Szajny. Prezentowano wszystkie prapremierowe spektakle sztuk Sławomira Mrożka w reżyserii Kazimierz Dejmka. Publiczność jeleniogórska oglądała największych polskich aktorów : Irenę Eichlerównę, Kalinę Jędrusik Annę Seniuk, Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego, Janusza Gajosa, Ignacego Gogolewskiego Wojciecha Pszoniaka, Krzysztofa Majchrzaka, Jana Kobuszewskiego, Wiesława Michnikowskiego Tu wystąpił z monodramem Wiesław Komasa, któremu na fidoli towarzyszył późniejszy zdobywca Oscara – Jan A.P. Kaczmarek.

Można było posłuchać koncertów śpiewających aktorów : Stanisławy Celińskiej, Jacka Wójcickiego, Artura Barcisia, Henryka Machalicy. Gościły tu teatry z Wałbrzycha, Legnicy, Wrocławia, Gdańska i Kalisza. Występowały zespoły z Meksyku, Japonii, Francji, Czech, Niemiec i Jugosławii.

Dla teatru Spotkania były okazją do skonfrontowania własnych propozycji repertuarowych, własnych spektakli z tym, co wydarzało się w Polsce, dla jeleniogórskiej publiczności zaś – do obejrzenia wybitnych kreacji aktorskich, spotkań z nimi, rozmów, dyskusji, pospierania się o rzeczy ważne lub mniej istotne.

Publiczność jeleniogórska niezmiennie czeka zawsze na Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, o czym świadczy wypełniona do ostatniego miejsca widownia na większości spektakli. Mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku.

Urszula Liksztet, kiierownik literacki Teatru im. C. K. Norwida

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
504
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group