Niedziela, 5 maja 2019, 7:02 Aktualizacja: Poniedziałek, 6 maja 2019, 15:02 Autor: Przystań Twórcza
Fot. Organizatorzy
Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty i animacje dla rodzin z dziećmi z projektu 30. ro(c)k bez kurtyny 18 maja o godz. 11.00 na terenie zielonym Szkoły Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze. O godz. 10.00 odbędą się również występy dzieci i seniorów z Przystani Twórczej. Wstęp wolny.
Przystań Twórcza włącza wehikuł czasu – i wraca do lat 80, kiedy rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Zapytaliśmy rodziców i dziadków „co wtedy było”? Odpowiadali zgodnie: „Niczego nie było – więc rzeczy potrzebne, których nie znalazło się w sklepach robiło się samemu”. Dlatego na warsztatach – królują ręcznie robione cuda. Warsztaty artystyczne nawiązują tematyką do czasów 80’ i 90’ XX wieku.
Ludzie organizowali sobie czas wspólnie, często całymi rodzinami. Bo wtedy nie było jeszcze komputera w każdym domu i wielkich kolorowych telewizorów. Osiedla były szare i podobne – jedno do drugiego. Więc my wykorzystamy motyw blokowiska z przełomu lat 80 i 90, ale w sposób niezwykły. Zamienimy szare, kartonowe bloki w kolorowe marzenia. Bo marzenia sprzed 30 lat były barwne jak wiosenne kwiaty – informują organizatorzy.
A na finał – tak jak 30 lat temu – pojawi się cyrk – a dokładniej jego najradośniejszy element. Prawdziwy, czerwononosy klaun z drużyną, czyli Teatr Czerwona Walizka ze spektaklem "Toy Toy Circus Show".
Warsztaty dla rodzin z dziećmi zrealizowane są w ramach Projektu 30 ro(c)k bez kurtyny/ 30 ro(c)ků bez opony, numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/16_012/0001180 o współfinansowaniu mikroprojektu ze środków budżetu państwa w ramach Programu Interreg V – A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 Fundusz Mikroprojektów Nisa - Nysa realizowanego przez Centrum Informacji Turystycznej i Kultury Jablonec oraz Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Projekt realizowany jest z okazji 30. Rocznicy upadku komunizmu, którą obchodzić będzie zarówno Polska, jak i Czechy w 2019 roku.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.