Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5747
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

13 milionów złotych za nowy plac

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 29 czerwca 2006, 10:18
Autor: TEJO
Fot. Arek
Najdroższa drogowa inwestycja w mieście, czyli remont nawierzchni placu Piastowskiego, wciąż nie ułatwia życia ciepliczanom i kuracjuszom. Jednak robotnicy są już bliżej końca modernizacji. Prace mają zakończyć się w sierpniu.

Całość robót ma kosztować 13 milionów złotych. Kwota gigantyczna, ale i plac najdłuższy w mieście. Nowa kostka granitowa i inne elementy nawierzchni zostaną położone aż od placu przy kościele św. Jana do mostku przed ulicą Wolności.
Na razie robotnicy systematycznie posuwają się do przodu. Ułożono już nową nawierzchnię przy pałacu Schaffgotschów. Teraz trwają prace na węższym odcinku nieopodal plebanii ewangelickiej.

– Wszystko wskazuje na to, że roboty modernizacyjne zostaną zakończone w terminie – mówi Zbigniew Ładziński, cieplicki radny. Jego zdaniem bezpodstawne są obawy, że na placu Piastowskim nie będzie zieleni. – Przewidziano miejsca, gdzie będą nasadzone klomby z kolorowymi roślinami. Trzeba jednak z tym poczekać do zakończenia robót.

Sama inwestycja ma tylu zwolenników, co przeciwników. Przypomnijmy, że zdaniem Józefa Gajewskiego, radnego z Jagniątkowa, prace nie są przeprowadzane fachowo. Rajca uważa, że nawierzchnia jest osadzona za wysoko. – W przypadku intensywnego deszczu będą zalewane piwnice kamienic, które stoją przy placu – argumentuje Gajewski.
Wątpliwości budzi też fakt, że nie zostanie wyremontowany most nad Kamienną.

Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice, nie ukrywał, że w początkowej fazie robót, remont zniechęcał kuracjuszy do przyjazdu na leczenie. Chodziło głównie o pacjentów z Niemiec, którzy za kurację płacą.
Nie brakowało też przypadków kontuzji wśród rehabilitantów, którzy potykali się na wybojach i łamali nogi.
Teraz prace oddaliły się już od samego uzdrowiska, ale wciąż jeszcze centrum Cieplic przypomina plac budowy.

Wiosną pojawiła się propozycja, aby rada miejska powołała komisję śledczą, która miałaby zanalizować procedury przetargowe i sam przebieg prac modernizacyjnych. Na razie o tym cisza. Tak zapewne pozostanie, bo kadencja zbliża się ku końcowi. Rajcy wybrani w jesiennych wyborach będą zapewne spacerowali już po zmodernizowanym placu Piastowskim.

Roboty wykonuje ta sama firma, która kilka lat temu układała nawierzchnię placu Ratuszowego oraz ciągu ulic Konopnickiej i 1 Maja w centrum Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~fr 29-06-2006 10:38
No tak, najlepiej żyć w syfie, bo kuracjuszom się nie podoba...
~biker40@poczta.fm 29-06-2006 10:38
Teraz młodzież będzie się szwędać po nowej nawierzchni, a mogłaby popływać na pięknym basenie. Co za mylona inwestycja. Chyba zrobiona pod inwestora, a nie pod mieszkańców. Radni myślą, ale chyba o sobie.
~anitka 29-06-2006 11:00
A co z mostem . Też się prosi o remont.Cały sie sypie.Czy potrzeba jakiegoś nieszczęścia żeby zostal odremontowany? pozdrawiam
~jur 29-06-2006 11:09
teraz mieszkańcy cieplic mieszkajcy przy Placu Piastowskim aby zobaczyć jakieś drzewo musza się przejśc do Parku Zdrojowego. Przecież to kamienna pustynia i jak to fajnie ktoś kiedyś nazwał Plac Defilad il. J.Kusiaka.
~jack 29-06-2006 12:36
Może wygląda i ładnie, może będzie więcej zieleni między tymi granitami ale czy to był priorytet w Cieplicach ???
~Aaron Pałkin 29-06-2006 13:43
C za kraj ! Remontwać źle, nie remontowac tez źle, wyremontowac most bo zły, jak wyremontują będą głosy, że za drogo, co za ludzie! Do "jur" prosze wskazać, bo chyba pamięc mnie zawodzi, w którym miejscu przed remontem były drzewa na placu, a teraz ich nie ma, a wycieczka z placu do parku, żeby zobaczyć drzewa (50 - 100m.) to wyprawa na cały dzień. Musisz zgłosić prośbę do MZK żeby uruchomili linię autobusową plac piastowski - park zdrojowy.
~Patol 29-06-2006 14:23
Aaron Palkin, były klomby koło "Izery" a duże iglaste drzewa rosły naprzeciwko pałacu!! A zieleń na nowym placu bedzie. Po to pomiędzy płytami granitowymi jest drobna kostka brukowa ( prostokaty) Pozdrawiam.
~rycho 29-06-2006 15:27
Ostatnie zdjecie jest bardzo ladne.Komu sie nie podoba plac Piastowski niech wyjedzie z Cieplic i dupy nie zawraca.Brawo radni,narazie jest dobrze i pozdrawiam was.Tak trzymać.
~kazimierzp 29-06-2006 16:27
Taka była zieleń na placu przed modernizacją: http://wroclaw.hydral.com.pl/37241,foto.html Kilkuletnie świerki o płaskim systemie korzeniowym.
~Patol 29-06-2006 18:00
Kazik jaki z ciebie roślinny znawca :D To sie ceni. Masz u mnie duzego + hehehe
~taso 29-06-2006 19:29
lepiej remontowac ,zamiast dotowac zawodowy sport np.kosz ,szczypiorniak .
~Aaron Pałkin 29-06-2006 20:42
E, tam zwykłe iglaki nie drzewa, ale ten "paski system korzeniowy" to mi się spodobało :-)
~Arek 29-06-2006 20:51
Dzięki, Rycho ;-) Mnie się bardziej podoba to z wnętrza koparki z ludźmi wrzucającymi kamienie i drugie - znad naczepy ciężarówki wypełnionej gruzem.
~kazimierzp 29-06-2006 21:18
Płaski system korzeniowy jest istotny przy projektowaniu i gospodarowaniu na terenach zazielenionych. Drzewa o palowym systemie korzeniowym nie rozwalają nawierzchni wokół, nie zarastają ka...lizacji deszczowej. Topole, świerki rozprzestrzeniają swe korzenie tuż pod powierzchnią terenu rozsadzając wszystko co jest na wierzchu!;-)
~Bojek 29-06-2006 23:46
Nawierzchnia jest bardzo ładna, to fakt. Ale sposób prowadzenia robót, ich powolność, bałagan panujący przy okazji, brak elementarnych zabezpieczeń, sposób w jaki koparki i ciężki sprzęt jeździ po Cieplicach a także koszt tych robót, za wysokie ułożenie nawierzchni na części palcu, wątpliwe rozwiązania w niektórych miejscach, pozostawienie bez dozoru materiału na całą zimę - to właśnie woła o pomste do nieba. Mieszkańcom Cieplic Kusiak zgotował przedwyborcze dożynki, ale dla siebie. Każdy z mieszkańców Placu wie, że przez długie miesiące nic się tam nie działo, aby teraz można było skończyć tą fuszerke przed wyborami. I to jest właśnie skandal!!
~jelgura@inbox.lv 30-06-2006 7:43
Bede bardzo super
~bezrobotny 30-06-2006 8:14
I zapowiadanych przez nasze słoneczko Karkonoszy 8 melonów na remont,zrobiło się 16.Coś nie tak?Przypomina to budowę autostrad w Polsce,gdzie 1km wybudowanej autostrady jest najdroższy w Europie.Ciekawe ,kto jest inspektorem nadzoru.
~tomciojg25 30-06-2006 8:40
Dla mnie to d...lizm wydawac taką kase na nie potrzebne chodniki a narzekają ze kasy nie mają tzn musiał ktoś dobrąkase wziąć za taki przetarg ciekawe kto za tym stoi!!!!!!!!???????BANDA ZŁODZIEJI
~ciepliczanin 30-06-2006 9:10
czytając te wypowiedzi to w sumie myślę, że mogli nic nie robić, zostawić Plac taki jaki był, z dziurawą nawierzchnią, krzywymi lampami, rozwalającymi się murkami, zniszczonymi schodami, zdemolowaną przez wandali drewnianą rzeźbą! Po co cokolwiek robić w Cieplicach? Szkoda kasy na tych malkontentów tam mieszkających! Ja bym wogóle nawet w ka...lizację nie inwestował, niech każdy sobie dziurę w glebie wykopie i tam się załatwia! Wogóle zlikwidować komisariat policji. Niech zgniją te Cieplice całkiem! Ostatnio była u mnie grupa studentów z UMCS z Lublina - bardzo im się Cieplice podobały, również Plac Piastowski, o którym powiedzieli że już teraz ładnie wygląda, a co dopiero będzie po zakończeniu remontu. Widać obcym się podoba. Ciekawe dlaczego Miłośnicy Cieplic z Panią Turowską milczą? Czyżby nie wiedzieli co powiedzieć? Niech skrytykują! Na co czekają? Takich miłośników to bym pogonił już dawno. Dobrze jak ktoś na górze napisał, nie podoba się? Nikt nie trzyma na siłę!
~rycho 30-06-2006 9:33
Brawo ciepliczanin.Mnie sie bardzo podoba to co sie teraz robi,chociaz mieszkam w Cieplicach od 1971r i bardzo to miasteczko pokochalem.Tylko zeby nazwa zostala stara>CIEPLICE ŚLĄSKIE ZDRÓJ<.Ładnie brzmi,prawda.Ale chciano na siłę zrobić Jelenia Gore miastem wojewodzkim(warunek 100 000 tys.mieszkancow)i co z tego wyszlo,NIC.Takze pozdrawiam ludzi trzezwo myslacych i dobrze jest ze prowadzi sie rozne remonty.Plac Piastowski bedzie teraz dopiero ładny.Pozdrawiam.
~bezrobotny 30-06-2006 9:34
Tutaj we wszystkim ,chodzi o racjonalne i mądre wydawanie naszych wspólnych pieniędzy.Nic nie mam przeciwko remontowi placu ale obawiam się,że powtórzy się historia z Placem Ratuszowym,gdzie ułozona kostka jest przekleństwem osób niepełnosprawnych,kobiet w butach na wysokich obcasach i całej reszty.Ułożona kostka brukowa na Placu Ratuszowym jest za mała,widać już tam ubytki a czarny bazalt w wielu miejscach jest popękany.
~ ciepliczanka 30-06-2006 12:11
mieszkam w Cieplicach ponad 20 lat i bardzo mnie to cieszy że, doczekaliśmy się ładnego centrum. Mam nadzieję że doczekam się jeszcze remontu ulicy Solankowej która ,przylega do pl.Piastowskiego bo od czsów powojennych wygląda coraz gorzej i nikomu w mieście nie przyszło do głowy żeby coś tam poprawić ( prośby ,pisma do Zarządu Dróg i Mostów niepomagają).
~marcz7 30-06-2006 14:04
pamiętam Cieplece przed 35 laty , kiedy ucześzczałem do tamtejszego LO i kiedy to Uzdrowisko było samodzielnym miastem. teraz po włączeniu do J.G. i zniszczonych ulicach i kamienicach przypomina duża wies. Remont Placu Piastowskiegi i nowa elewacja na budynku Apteki przy Korpnie choc troche przypomną , że to jest jeszcze maisto.
~marcz7 30-06-2006 16:16
Pamietam Cieplie z przed 35 laty , kiedy to miałem przyjemność uczęs...ć tam do Liceum Ogólnokształcacego i kiedy to , miasto tętniło zyciem. Teraz wyglada ono raczej jak wieksza wioska, gdzie tu i ówdzie można zobaczyć krowy na pastwisku,a ulice pełne sa dziur, a domy juz dawno nie widziały generalnego remontu. Może remont Placu Piastowskiegi i odnowienie elewacji budynku , gdzie mieści się Apteka Przy Koronie choc trochę przypomni ich mieszkancom , że to jeszcze jest masto.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group