Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 5136
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świeradów Zdrój: „1000 lat Górnych Łużyc” w Świeradowie–Zdroju

Poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:01
Autor: Org
Świeradów Zdrój: „1000 lat Górnych Łużyc” w Świeradowie–Zdroju
Fot. Użyczone/Org
Do końca stycznia w zabytkowej hali spacerowej świeradowskiego Domu Zdrojowego prezentowana jest wystawa przybliżająca działania w ramach polsko-niemieckiego projektu „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta”. Jest to już piąta odsłona ekspozycji wędrującej od lata ubiegłego roku przez pogranicze Dolnego Śląska i Saksonii. Wcześniej prezentowana była m.in. w Bolesławcu, Pieńsku i Żytawie.

Wystawa składająca się z pięciu dwujęzycznych, iluminowanych tablic prezentuje działania mające przybliżyć wspólną historię regionu z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą. Tym tematom poświęcone będą także specjalne wystawy, które zaplanowano na połowę tego roku oraz początek roku 2022 w muzeach miejskich w Żytawie i Budziszynie oraz w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Poza tymi trzema instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta” uczestniczą: Wydział Antropologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Informacji i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Z racji ograniczeń spowodowanych pandemią zrezygnowano z oficjalnego otwarcia wystawy, a takie miały miejsce przy okazji wcześniejszych ekspozycji. Jest ona dostępna bezpłatnie i bez ograniczeń przez cały czas otwarcia najdłuższej hali spacerowej na Dolnym Śląsku – codziennie od godz. 8:00 do 17:00. Pomimo zamknięcia stoków narciarskich oraz hoteli, każdego dnia Świeradów-Zdrój odwiedzają liczni jednodniowi turyści, którzy mogą cieszyć się wspaniałą, zimową aurą Gór Izerskich z ich trasami biegowymi i spacerowymi. Wśród gości przeważają rodziny z dziećmi korzystającymi obecnie z ferii zimowych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
69%
Cieszy
1
8%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group