Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6944
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

ZUS zwróci nadpłaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 lutego 2019, 6:13
Aktualizacja: 14:18
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. – Jednorazowo, w marcowej wypłacie, emeryci mogą liczyć na kwotę do kilkaset złotych – informuje Iwona Kowalska–Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS–u. – To groszowe sprawy i kropla w morzu potrzeb – komentuje szef jeleniogórskiego związku emerytów. – Najniższe emerytury w ogóle nie powinny być opodatkowane, bo są to głodowe zasiłki – dodaje Stanisław Dziedzic.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł.

Pomimo tych zmian, wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na nieco więcej, niż 100 złotych zwrotu – dodaje rzeczniczka.

A im wyższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Jak zapewnia rzeczniczka ZUS - na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku, a ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

W naszym związku jest około 3,5 tysiąca członków, z których – jak szacuje- około 35 procent ma najniższe emerytury, z których naprawdę trudno jest przeżyć – mówi Stanisław Dziedzic, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Oddziału Rejonowy w Jeleniej Górze. – W najgorszej sytuacji są emeryci najstarsi z roczników 1920- 1930. Oni otrzymują po około 1200 zł. Dodatkowo największy dramat jest u tych, którym zmarł jeden z małżonków. Wówczas ci emeryci muszą z tych 1200 zł opłacić wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, leki, lekarzy, wyżywienie. A przecież w tych czasach nawet za kilka owoców czy warzyw (tak zalecanych seniorom) trzeba zapłacić 50 zł. Dlatego uważam, że te najniższe emerytury w ogóle nie powinny być opodatkowane. Gdyby nie nasze wczasy organizowane za bardzo małe pieniądze, nasze wigilie, koncerty i spotkania, tych ludzi nigdy nie byłoby na to stać. Stąd cały czas apelujemy do Miasta, by jednym z głównych punktów programu pomocowego dla seniorów była zamiana mieszkań, bo emeryci – szczególnie ci starsi- sami nie mają zdrowia i sił by się o to starać, a nie stać ich na utrzymanie przykładowo 80-metrowego lokalu – dodaje Stanisław Dziedzic.

I jak dodaje prezes związku emerytów, ci najbardziej ubodzy seniorzy, są często najbardziej honorowi.

Kiedy organizowaliśmy „Szlachetną Paczkę” i prosiliśmy, by zgłaszały się osoby potrzebujące pomocy, nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia, mimo że wiemy, że część tych osób żyje w ubóstwie. Dlatego prosimy ludzi, którzy żyją w sąsiedztwie takich ubogich seniorów, by przesyłali na naszą skrzynkę ich dane i adres, żebyśmy mogli takim ludziom pomóc – dodaje S. Dziedziec.

Adres związku to e-mail: oddzialjg@wp.pl. Biuro zarządu przy ul. Bolesława Prusa 8 czynne jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 12.30.

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Ja 15-02-2019 7:51
Ja dostanę 2 zł zwrotu podatku. Moje Państwo, takie kochane
~Anonim+ 15-02-2019 9:37
"...by jednym z głównych punktów programu pomocowego dla seniorów była zamiana mieszkań, bo emeryci – szczególnie ci starsi- sami nie mają zdrowia i sił by się o to starać, a nie stać ich na utrzymanie przykładowo 80-metrowego lokalu ..." - jest takie stare powiedzenie: "nie przesadza się starych drzew", jak ktoś spędził prawie całe życie w jednym mieszkaniu, to zmiana środowiska na stare lata jest raczej traumą, a nie rozwiązaniem problemu!
~Super 15-02-2019 11:28
Kiedy organizowaliśmy „Szlachetną Paczkę” i prosiliśmy, by zgłaszały się osoby potrzebujące pomocy, nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia, mimo że wiemy, że część tych osób żyje w ubóstwie. Takie osoby nie potrafią prosić o pomoc, bo takim ludziom jest wstyd mówić o swojej biedzie. O pomoc dla takich osób powinno zabiegać środowisko - sąsiedzi, znajomi, przyjaciele...
użytkownik facebook 15-02-2019 12:09
Szok.... Nawet Zimbabwe ma większą kwotę od podatku.
użytkownik facebook 15-02-2019 13:31
Łaskawcy, dzisiaj ilu ludzi ma takie małe dochody? To jest skandal!
użytkownik facebook 16-02-2019 13:32
100 zł to dużo ????🙈😡
użytkownik facebook 18-02-2019 15:51
Przed wyborami nikt nie mówił że podwyższenie wolnej kwoty od podatku,będzie tylko dla ludzi o dochodzie rocznym do 13 tys.zł.Miała być dla wszystkich.I jak tu wierzyć rządom.Wszystkie do tej pory rządy,kpią sobie z Polaków.Cały czas mają nas za głupków.Nie mam zamiaru iść na wybory,bo nic się nie zmieni.Nadal będą nas mamić.I nie tyczy się tylko tego,obecnego rządu.Wszyscy są po jednych papierach.Aby tylko dostać się do koryta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group