Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12125
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: ZUS zwróci nadpłaty

Piątek, 15 lutego 2019, 6:13
Aktualizacja: 14:18
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: ZUS zwróci nadpłaty
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. – Jednorazowo, w marcowej wypłacie, emeryci mogą liczyć na kwotę do kilkaset złotych – informuje Iwona Kowalska–Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS–u. – To groszowe sprawy i kropla w morzu potrzeb – komentuje szef jeleniogórskiego związku emerytów. – Najniższe emerytury w ogóle nie powinny być opodatkowane, bo są to głodowe zasiłki – dodaje Stanisław Dziedzic.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł.

Pomimo tych zmian, wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na nieco więcej, niż 100 złotych zwrotu – dodaje rzeczniczka.

A im wyższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Jak zapewnia rzeczniczka ZUS - na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku, a ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

W naszym związku jest około 3,5 tysiąca członków, z których – jak szacuje- około 35 procent ma najniższe emerytury, z których naprawdę trudno jest przeżyć – mówi Stanisław Dziedzic, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Oddziału Rejonowy w Jeleniej Górze. – W najgorszej sytuacji są emeryci najstarsi z roczników 1920- 1930. Oni otrzymują po około 1200 zł. Dodatkowo największy dramat jest u tych, którym zmarł jeden z małżonków. Wówczas ci emeryci muszą z tych 1200 zł opłacić wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, leki, lekarzy, wyżywienie. A przecież w tych czasach nawet za kilka owoców czy warzyw (tak zalecanych seniorom) trzeba zapłacić 50 zł. Dlatego uważam, że te najniższe emerytury w ogóle nie powinny być opodatkowane. Gdyby nie nasze wczasy organizowane za bardzo małe pieniądze, nasze wigilie, koncerty i spotkania, tych ludzi nigdy nie byłoby na to stać. Stąd cały czas apelujemy do Miasta, by jednym z głównych punktów programu pomocowego dla seniorów była zamiana mieszkań, bo emeryci – szczególnie ci starsi- sami nie mają zdrowia i sił by się o to starać, a nie stać ich na utrzymanie przykładowo 80-metrowego lokalu – dodaje Stanisław Dziedzic.

I jak dodaje prezes związku emerytów, ci najbardziej ubodzy seniorzy, są często najbardziej honorowi.

Kiedy organizowaliśmy „Szlachetną Paczkę” i prosiliśmy, by zgłaszały się osoby potrzebujące pomocy, nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia, mimo że wiemy, że część tych osób żyje w ubóstwie. Dlatego prosimy ludzi, którzy żyją w sąsiedztwie takich ubogich seniorów, by przesyłali na naszą skrzynkę ich dane i adres, żebyśmy mogli takim ludziom pomóc – dodaje S. Dziedziec.

Adres związku to e-mail: oddzialjg@wp.pl. Biuro zarządu przy ul. Bolesława Prusa 8 czynne jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 12.30.

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
919
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group