• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 7:17
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 2606
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

ZUS kontroluje chorych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 lutego 2019, 6:05
Aktualizacja: Czwartek, 14 lutego 2019, 17:00
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Niemal milion siedemset tysięcy złotych wróciło na konta ZUS na Dolnym Śląsku po kontroli zwolnień lekarskich w 2018 roku. – Takie działania są kontynuowane również w tym roku, a osoby, które korzystają ze zwolnień lekarskich choć nie są chorzy, muszą liczyć się ze zwrotem zasiłku wraz z odsetkami – informuje Iwona Kowalska–Matis, rzecznik prasowy ZUS. – To szukanie pieniędzy na siłę kosztem chorych – mówią oburzeni pacjenci.

Kontrole osób chorych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze budziły wiele emocji. Zwłaszcza wśród ludzi chorych przewlekle lub ciężarnych kobiet.

Od 15 lat, kiedy pracuję, nigdy nie korzystałam ze zwolnień lekarskich – opowiada pani Alicja z Jeleniej Góry. – W ciąży z pierwszym dzieckiem czułam się dobrze, więc do pracy chodziłam do ostatniego dnia przed porodem. Niestety, kiedy zaszłam w ciążę z drugim dzieckiem, zaczęły się niepokojące bóle podbrzusza i kręgosłupa. Były przeciwwskazania, żebym nadal pracowała, mimo że bardzo lubię to, co robię. Musiałam pójść na zwolnienie lekarskie. Kiedy wezwano mnie na kontrolę do ZUS-u oniemiałam. Nie wiedziałam, czego ode mnie chce ten lekarz orzecznik. Podczas wizyty na tzw. komisji lekarz wypytywał, czy przypadkiem nie wymyśliłam sobie tych wszystkich dolegliwości, domagał się dokumentacji medycznej, którą miał mój lekarz prowadzący. Bardzo się zdenerwowałam. Ostatecznie nie podważono mojego zwolnienia, ale uważam, że kobiet w ciąży, które powinny mieć zapewniony spokój podczas tak trudnego czasu zagrożonej ciąży, nie powinny być ciągane przez ZUS na żadne kontrole. Na korytarzu inna ciężarna pani żartowała, że lekarz będzie sprawdzał, czy na pewno jest w ciąży. Z czasem dowiedziałam się, że kontrole ciężarnych przez ZUS są normą i nie powinno to nikogo dziwić. Jednak jak lekarz orzecznik ma stwierdzić, czy jest podstawa do zwolnienia ciężarnej z pracy, czy nie? – pyta pani Alicja.

Niesmak i zażenowanie pozostał po takiej kontroli również pani Jadwidze, która w wyniku następstw zaawansowanej cukrzycy, straciła palce, a całą następnie nogę.

Nie wiem, po co jestem wzywana na takie kontrole? Czy lekarze sprawdzają, czy noga mi nie odrosła? Tuż po tej tragedii kazano mi odwijać bandaże. Polała się krew. Rozpłakałam się z nerwów, a pani orzecznik próbowała mi tłumaczyć, że takie kontrole są normalne. Nie wiem tylko, dla kogo. Dla mnie, było to uwłaczające. Przecież jest dokumentacja medyczna, z której wynika, że coś komuś amputowano. Więc jaki jest cel takiego szarpania i poniżania ludzi? To szukanie pieniędzy na siłę kosztem pacjentów, a przecież człowiek płaci ogromne pieniądze do tego ZUS-u przez całe życie. A kiedy zachoruje, spotyka się z czymś takim, to jakiś koszmar i nieporozumienie – mówi jeleniogórzanka.

Iwona Kowalska-Matis wyjaśnia natomiast, że ZUS ma ustawowy obowiązek przeprowadzania takich kontroli.

Nikt nie lubi być kontrolowany i jeśli rzeczywiście coś nam dolega, to taka kontrola wydaje się nam krzywdząca. Jednak ciąża to nie choroba, więc długotrwałe zwolnienia w takim przypadku też muszą być kontrolowane, natomiast pani po amputacji nogi wzywana jest na komisje lekarskie dotyczące przyznania renty, a nie w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Niemniej wszystkie zasiłki wypłacane są z budżetu państwa, więc płacą za nie wszyscy podatnicy i niestety często jest tak, że ci pacjenci naprawdę chorzy cierpią za tych, którzy biorą zwolnienia lekarski,e by zrobić w domu remont, jechać na urlop, odwiedzić krewnych, czy pracować dla konkurencji. Kwoty zwrócone do ZUS-u i fakty mówią same za siebie. Podczas kontroli okazywało się bowiem, że nauczycielka pracowała w jednym przedszkolu, w drugim była na zwolnieniu, adwokat wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed sądem, chory, którego inspektor ZUS nie zastał w domu w wyjaśnieniu napisał, że pojechał na urodziny córki do Irlandii, a inna pacjentka w czasie zwolnienia miała wieczór autorski i czytała swoje wiersze w kawiarni. W wyniku kontroli do ZUS wróciło aż 1 625 400 zł. Najwięcej pieniędzy odzyskał legnicki oddział ZUS, bo aż 684 500 zł, wrocławski oddział - 471 700 zł a wałbrzyski - 469 200 zł. W całym kraju kwota zakwestionowanych zwolnień to 31 mln 232 tys. zł – wylicza rzecznik ZUS.

Danych o cofniętych zasiłkach na terenie Jeleniej Góry nie ma, bowiem mieszkańcy stolicy Karkonoszy podlegają pod oddział wałbrzyski. Wiadomo jednak, że każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż dwukrotnie. ZUS sprawdza zarówno to, czy osoba, która ma zwolnienie jest rzeczywiście chora, jak i to, czy czas zwolnienia wykorzystuje na leczenie czy inne sprawy.

Inspektor ZUS zapuka do naszych drzwi żeby zobaczyć czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy. Natomiast, gdy kontroler twierdzi, że zamiast leżeć w łóżku wyjechaliśmy np. na urodziny córki do Irlandii to zakwestionuje zasadność wydania nam zwolnienia i będziemy musieli zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, ale jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy - może też skierować go na badanie specjalistyczne lub poprosić od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie). Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.
Jeżeli ktoś jest obłożnie chory - badanie zostanie wykonane w miejscu, w którym przebywa chora osoba. W takim wypadku należy skontaktować się z ZUS i poprosić o kontrolę w miejscu, w którym pacjent przebywa – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

I nie tylko ZUS ma prawo do kontroli osób, które są na „chorobowym”. Może to także zrobić we własnym zakresie każdy pracodawca, który zatrudnia więcej, niż 20 pracowników.

Coraz częściej to pracodawcy proszą nas o kontrolę swojego pracownika, bo chcą sprawdzić, czy rzeczywiście choruje - żeby nie płacić za fikcyjne zwolnienia w czasie, kiedy np. pracownik bierze udział w maratonie. Mieliśmy przypadek, że listę zawodników maratonu dostarczył do ZUS jego pracodawca, a pracownik w wyniku kontroli został pozbawiony zasiłku – opowiada rzeczniczka ZUS.

Jak już pisaliśmy, od 1 grudnia 2018 roku obowiązują wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, które w momencie wystawienia automatycznie są wysyłane do pracodawcy i ZUS. Takich zwolnień chory nie musi przynosić do swojego zakładu pracy. Nie grożą mu, więc żadne sankcje (jak to było wcześniej, gdy zasiłek był po przekroczeniu terminu obniżany o 25 proc.) za niedostarczenie zwolnienia w ciągu siedmiu dni. Żeby jednak zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W innym wypadku pacjent musi prosić lekarza o wydruk elektronicznego zwolnienia i dostarczyć je do swojego zakładu pracy. Obowiązek założenia konta mają wszystkie firmy zatrudniające więcej niż pięć osób, ale także małe firmy mogą takie konto założyć online lub w czasie wizyty w ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

15
27%
Cieszy
2
4%
Dziwi
3
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
27
48%
Złości
8
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~Boss 13-02-2019 6:49
Niech ZUS kontroluje tych z budżetówki i Swoich pracowników 100 dni na zwolnieniu lekarskim w roku to norma nikt tak często nie choruje jak nauczyciele ,urzędnicy,pracownicy sądów i skarbówki wszędzie te same teksty nie zdążyłam jestem sama bo koleżanka na zwolnieniu ,najmniej ze zwolnień korzystają ludzie prowadzący działalność bo dla nich równoznaczne jest to z utratą źródła dochodu ale jak zwykle w Polsce szuka się problemu nie tam gdzie trzeba
~Jara 13-02-2019 6:54
I prawidłowo, nie jeden raz spotkałem się z osobami które siedzą na L4 kiedy złożyli w pracy wypowiedzenie... Ściemniaczy nie brakuje...
~` 13-02-2019 7:04
Ja mam 35 lat i mam emeryturke bo byłem policjantem mój ojciec też był a ma 55. Się żyje.
~gość 13-02-2019 10:59
odpowiedź na usunięty komentarz
Nie karm trola
~JaCięNieMoge 13-02-2019 12:25
odpowiedź na usunięty komentarz
Co się podniecasz, typ robi sobie bekę:)
~ 13-02-2019 7:36
Ciąża to nie choroba.
~ala 13-02-2019 9:25
do: ~ (7:36)
Ciąża to nie choroba, ale powikłania już tak. Pani z ZUS-u po medycynie? :( Nikt na ciąże nie idzie na zwolnienie, brak kompetencji rzeczniczki ZUS-u, powinna iść na jakieś szkolenie i dopiero się wypowiadać dla portalu.
~Piotr643 13-02-2019 8:15
Rozpiepszyc ten ZUS w drobny mak niech paniusie wezmą się za robotę albo pozwalniac tych nierobow,bo nic nie potrafią robić tylko się czepiać.Ciekawe czy gwiazdeczki samych siebie sorawdzaja.
~gość 13-02-2019 11:12
do: ~Piotr643 (8:15)
ZUS to klasyczny przykład na to że Polacy to niewolnicza ciemna masa do urabiania ,oddajesz kilkaset tysięcy przez lata pracy a oni wyliczają Ci kilkaset złotych emerytury ,płacisz po rygorem jesteś okradany a te pieniądze nie są twoje ani twojej rodziny dziedziczy się długi dlaczego nie oddają składek ludzi którzy nie dożyli emerytury,ZUS to patologia główna przyczyna biedy Polaków system służy wyłącznie budżetówce powinien być zlikwidowany
~Gość 13-02-2019 8:18
ZuS niech kontroluje tych nauczycieli co tak ochoczo tych sedziow i innych darmozjadow oplacanych z naszych podatkow
~Pracownik ZUZ 13-02-2019 8:25
Wszystkim wam sie dobierzemy do d***! Nawet tym zdrowym!!!
~rattlehead 13-02-2019 9:14
do: ~Pracownik ZUZ (8:25)
Nocami pewnie drajfklubing uprawia
~ 13-02-2019 8:30
W końcu ZUS zaczyna coś robić mają zwolnienia lekarskie i malują w domu na wczasach lub za granicą likwidować patologię albo się leczy albo udaje,że chory
~junak 13-02-2019 8:41
a co ze "zwolnieniami lekarskimi "strajkowymi,policjantów ,nauczycieli ,sędziów.
~Stalowy 13-02-2019 8:48
ZUS to może mnie pocałować w cztery litery! Pozdrawiam służby mundurowe!
~RT 13-02-2019 9:05
Dlaczego sus nie może sprawdzać tych dziadow mundurowych ,,mieli chorobowe 100% płacone tylko dla czego ,,a człowiek poszedł na chorobowe to 80% co ja mam utrzymywać tych nierobów ,,Ciekawe jak było ze zwolnieniami tych strajkujących nierobów ,,nauczycieli ,,i pozostałych tych sadow ,,i może u siebie w zusie by zaczeli tez kontrole A ciaza to nie choroba znam takie co bardzo udawaly i takich jest wśród was dużo wyzyskiwaczy cos tam zakuje i ona już do pracy nie może chodzic,,ale rodzic bachory jeden po drugim to jest zdrowa no tak 500 plus i co teraz może jeszcze za siedzenie dupa emerytura z naszych podatkow ,,do roboty ,,dziadostwo,
~gość 13-02-2019 9:19
dziadostwo
~JUZIA 13-02-2019 9:21
Prawidłowo. Oszustów trzeba ścigać i wyplenić złe nawyki z poprzednich pokoleń.
~ 13-02-2019 13:52
do: ~JUZIA (9:21)
Nawyki kombinatorstwa owszem także tych cwaniaczków co przychodzą kilka godzin przed otwarciem żeby blokować kolejkę, czasem niektórzy idą na L4 bo nie mają innego wyjścia jak pracodawca wiele miesięcy odmawia urlopu
~JaCięNieMoge 13-02-2019 10:28
Bzdury, faktyczni naciągacze to czasem osoby prowadzące działalność i budżetówka, żaden pracownik nie pozwoli sobie na symulację i utrate lwiej czesci zarobkow, bo wiadomo,ze na papierze jest inaczej niż faktycznie. Ciąganie kobiet w ciąży przed oblicza medyków, którzy z położnictwem mają tyle wspólnego,że być może są rodzicami to nieporozumienie, podobnie jak zasłanianie się pracodawcami rzekomo ządajacymi kontroli.Yhy, jasne paniusiu.
~opel 13-02-2019 11:01
Nauczyciele na L-4 śmiechu warte powinien być każdy kontrolowany i ukarany za oszustwa a za strajki wyrzucony ze szkoły.
~Moly 13-02-2019 11:17
Niech się wezmą za naciagaczy którzy na L4 pracują za granicą bo z tego co słyszę kontrolują schorowanych ludzi po zabiegach operacyjnych.
~Xxx 13-02-2019 11:24
PiS przegra przez ZUS
~ 13-02-2019 11:28
Znaczy się orzecznik ZUS to cudotwórca - zbada mnie w domu w 4 dniu choroby (kiedy leki już działają) i stwierdzi, że już jestem zdrowy ( choć zwolnienie jest np. na 14 dni bo chorobę trzeba wyleczyć a nie zaleczyć) i co? do roboty szaraczku??? Żenua......zusowcy: rozejrzyjcie się lepiej po swoim podwórku i tam najpierw róbcie porządek a od ludzi się odpier.........!!!
~Chory 13-02-2019 12:07
Do roboty lenie! Ja z goraczka pracuje i da sie? DA SIE!!! Prycham smarkam ale co zrobic? Ktos musi te mieso na miesnym sprzedawac ludziom....
~ 13-02-2019 13:21
Czy nie warto zadać pytanie kto wystawia zwolnienia napewno nie policjant czy nauczyciel,a następnie obciążyc kosztami winnego.
rymcycymcy 13-02-2019 13:37
No dobra ! ...a co z cudownymi ozdrowieniami ? :) Niedawno Polce, po modlitwie o uzdrowienie zeszpeconego uśmiechu ...odrósł ząb ! ...i nie chodzi o mleczaka bynajmniej :)
~Gwiazda 13-02-2019 15:16
Nie kontrolują tych co trzeba,ja zasuwam a koleżanka choruje😕i kible w hotelach sprząta-taka to choroba
kwakwa 13-02-2019 15:42
Dzisiaj żeby chorować to trzeba mieć końskie zdrowie...
~ 13-02-2019 16:04
Co to za głupie tłumaczenie się zusu że to normalne ?! Płacimy im olbrzymie pieniądze i ich psim obowiązkiem jest nie zawracać gitary tym na prawdę chorym i wyłapać tych udających , jak to zrobią nie nasz problem mają nie niepokoich chorujących i koniec !
~Jhz 13-02-2019 16:18
Buhaha a nagrody biorą ponad 20 tys
~xyz 13-02-2019 18:23
A kto wystawia L4?
użytkownik facebook 13-02-2019 19:19
bardzo dobrze
~Kutafol 13-02-2019 19:25
a może by tak skontrolowali świnie przy korycie ? Gruba ryba nigdy nie jest prześwietlana, a zawsze mały człowieczek dostaje po dupie. BOŻE, KIEDY TU BĘDZIE NORMALNIE, JA CHCE NORMALNIE ŻYĆ !!!!!!!
~Zusbanda 13-02-2019 19:49
Ten ZUS to instytucja, traktująca ludzi wedle własnych politycznych opcji i poleceń. Od dłuższego czasu straszą - i chyba wykonują - kontrolami pracowników na zwolnieniach. Tymczasem od dawna z różnych stron napływają informacje, że POLICJANCI POSZLI ZBIOROWO NA L-4. Albo NAUCZYCIELE ZAPOWIEDZIELI, ŻE W RAZIE (czegośtam) PÓJDA NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE. K..., mnie cale życie uczono, że zwolnienie dotyczy osoby chorej w stopniu uniemożliwiającym jej chodzenie i pracowanie. Tymczasem dowiadujemy się, że byle krawężnik jak się wkruwi na niskie płace, albo brak czegoś tam, BEZKARNIE idzie sobie na zwolnienie. Zaraz zapytam tu: A CO ZWOLNIENIE SIĘ "BIERZE", BO LEŻĄ NA KUPCE W KIBLU? PRZECIEZ TO MOŻE WYSTAWIĆ WYŁĄCZNIE LEKARZ. Czyli on też uczestniczy w tym procederze, z którym rzekomo tak ostro walczy ZUS. Chyba widzicie wszyscy, jak bezczelne, chamskie wobec całego świata pracy, jest takie postepowanie w grupach, będących "zorganizowaną bandą" wymuszającą siłą swoje i to przy UŻYCIU PRZESTĘPSTWA. Nie wierzę, że nagle wszyscy lekarze, milicjanci, belfry itp. ZACHOROWALI. Im chodzi o pieniądze głównie. Więc robią w wała cały naród, bo np. lekarze sobie sami mogą wystawić zwolnienia. Podobnie nas oszukują nauczyciele, policja, strażacy... Nazwę to po nazwisku. To jest zwykłe SK..., w dodatku tolerowane przez państwo i wymiar sprawiedliwości. BOWIEM NIGDY NIE SŁYSZAŁEM, ŻEBY ZUS WPADŁ DO KOMENDY I ZACZĄŁ PO DOMACH SPRAWDZAĆ JAK"CHORUJĄ" POLICMAJSTRY. Po czym sprawdzać lekarzy, co to wystawili. A potem zgłosił to do prokuratury z odpowiednimi wnioskami i oskarżeniami. SYF!
~ 13-02-2019 20:07
To może niech to działa w obydwie strony czyli jeśli kontrolowany pracownik faktycznie okaże się chory to wtedy pracownicy zus (z własnej kieszeni) oraz pracodawca który ich nasłał płacą odszkodowanie za nękanie
~Jhz 13-02-2019 22:11
A kto skontroluje Wkoncu ZUS ?
faraon 14-02-2019 8:56
Pani Angeliko, co to za twór językowy: "straciła palce, a całą następnie nogę."
użytkownik facebook 14-02-2019 11:57
Może w końcu emeryci coś na tym zaskają😌
~paw 14-02-2019 13:27
złodzieje jedne bezczelne , niech ich wkoncu ktos skontroluje
użytkownik facebook 14-02-2019 23:43
Nikt nie zyska hihi płac a jak będziesz w potrzebie nie dostaniesz hihi chora uszanowana nie w pl 🙂 t

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group