Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6291
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: ZUS czy OFE – ostatni dzień na podjęcie decyzji

Czwartek, 31 lipca 2014, 10:08
Aktualizacja: 10:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: ZUS czy OFE – ostatni dzień na podjęcie decyzji
Fot. Przemo
ZUS czy OFE? Oto jest pytanie... Termin na podjęcie decyzji mija dzisiaj o północy. Kto chce, by całość składki emerytalnej trafiała na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie musi robić nic, ale jeśli chce, by 2,92% trafiało na konto Otwartego Funduszu Emerytalnego musi jeszcze dzisiaj złożyć deklarację – osobiście w oddziale ZUS–u, pocztą (decyduje data nadania) lub elektronicznie.

W ostatnich dniach do inspektoratu w Jeleniej Górze wpływa ok. 400 deklaracji dziennie. Podobnie jak w przypadku deklaracji podatkowych, Polacy odkładają decyzję na ostatnie dni.

- W ostatnich trzech dniach obserwujemy zwiększoną liczbę składanych deklaracji. Porównując do zeszłego tygodnia mamy 3-4-krtonie więcej klientów - powiedziała Marzanna Damasiewicz, kierownik Inspektoratu w Jeleniej Górze.

Jak złożyć deklarację?
Deklaracje dostępne są w oddziałach ZUS-u, które można wypełnić na miejscu. Istnieje też możliwość pobrania druku z internetu: http://emerytura.gov.pl/wp-content/uploads/2014/03/O%C5%9AWIADCZENIE.pdf, który należy złożyć:
1) bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS-u (czynne do godz. 15:00, ale dodatkowo w placówce przy ul. Sygietyńskiego całą dobę do dyspozycji klientów jest urzędomat, w którym do północy można złożyć deklarację).
2) za pośrednictwem poczty - decyduje data nadania w polskiej placówce pocztowej. Deklarację można wysłać do dowolnego oddziału ZUS.
3) elektronicznie - za pomocą platformy usług elektrowniczych www.pue.zus.pl.

Od 1. kwietnia do 31. lipca 2014 r. członkowie OFE mogą decydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od tej za lipiec 2014 r. Stopa procentowa składki wynosi 19,52% podstawy wymiaru tej składki, z czego od 1. lutego 2014 r: 2,92% jest odprowadzane przez ZUS do wybranego OFE, 4,38% jest zapisywane przez ZUS na subkoncie. Jeśli składki nie będą przekazywane do OFE, to 7,3% będzie zapisywane na subkoncie ZUS. 3. lutego 2014 roku OFE umorzyły 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka funduszu. Wartość umorzonych jednostek rozrachunkowych jest zapisywana przez ZUS na subkontach ubezpieczonych.

Jakich wyborów dokonują jeleniogórzanie?
- Jestem jeszcze młoda. Zanim dożyję swojej emerytury będą już obowiązywać emerytury obywatelskie - każdy dostanie równo, a dzięki składkom w OFE będę miała więcej - stwierdziła pani Ewa. Innego zdania jest pan Edward, który powiedział, że różnica w wypłacanych emeryturach będzie niewielka, a rząd i tak zrobi z naszymi pieniędzmi co chce.

Następna taka okazja dopiero za 2 lata (od 1. kwietnia 2016 r. do 31.lipca 2016 r.), a każde kolejne okienka transferowe będą otwierane co 4 lata.

Zmiany nastąpiły również w sferze wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego, które od 1. lutego 2014 r. nie jest już obowiązkowe, a czas na wybór OFE od momentu powstania obowiązku ubezpieczeń nie wynosi już 7 dni, a 4 miesiące. Obecnie na rynku działa 13 OFE (lista dostępna na stronach ZUS-u).

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group