Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5310
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zrozumieć Świat – ważne wydarzenie twórcze w Muflonie

Niedziela, 24 lipca 2016, 10:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 lipca 2016, 7:25
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Zrozumieć Świat – ważne wydarzenie twórcze  w Muflonie
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (23.07) w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie miłośnicy sztuki teatralnej byli świadkami dwóch fantastycznych przedstawień pod wspólnym tytułem „Zrozumieć Świat”. Udział wzięły aż trzy teatry: Teatr Cinema, Teatr Akhe z Sankt Petersburga i Teatr Karawana. Inicjatorem tego wydarzenia był Teatr Cinema.

Zaprezentowane przedstawienia to efekt warsztatów, prowadzonych przez Teatr Akhe. Do nawiązania współpracy mogło dojść dzięki temu, że w tym roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury i w ramach tego wydarzenia organizowane są rezydencje poza Wrocławiem. Jest to swego rodzaju wizytówka ESK Wrocław w Jeleniej Górze. Teatr Akhe w Rosji uchodzi za jeden z najważniejszych jeżeli nie najważniejszy teatr, który próbuję reformować teatr rosyjski.

- Głównym tematem warsztatów były przysłowia, oczywiście nie chodzi o to, żeby rozszyfrowywać te przysłowia, ale żeby uczniowie, aktorzy mogli odpowiedzialnie opowiadać te historie, żeby ruchy sceniczne nie były puste, żeby miały sens. Kompozycja sztuki należy do Teatru Akh, jednak wszystkie pomysły, detale, gra aktorska to kreatywność Teatru Karawana - powiedział Zbigniew Szumski z Teatru Cinema.

Drugie przedstawienie to wspólna sztuka Teatru Cinema i Teatru Akhe , która wyniknęła z potrzeby zajęcia stanowiska wobec ataku terrorystycznego w Nicei. Zbigniew Szumski nie ukrywa, że to wydarzenie ogromnie nim wstrząsnęło.

Reżyser nie ukrywa, że sztuka rodziła się w bólach. O ile podczas rozmów o tym tragicznym zdarzeniu potrafili dość łatwo się porozumieć, to potem mieli ogromne problemy z przekazaniem emocji w ruchu na scenie.

- Mając łatwość techniczną do opowieści, było nam bardzo trudno wyodrębnić, o czym chcemy mówić poza smutkiem. Prawdopodobnie wynikało to z bezradności wobec tych aktów terroru – dodał Z. Szumski.

Przedstawienia zostały wspaniale przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność w „Muflonie”, która nagrodziła artystów burzliwymi oklaskami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group