Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 12640
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Źródełko jak dawniej

Sobota, 24 października 2020, 7:01
Autor: WAC
Kowary: Źródełko jak dawniej
Fot. UM Kowary
Dobiegają prace przy renowacji kowarskiego źródełka „Jola” znajdującego się w sąsiedztwie drogi powiatowej łączącej Kowary i Gruszków (tuż powyżej Wojkowa).
Według przekazów, woda z tego źródełka była czerpana już na początku XX wieku - mówi Andrzej Weinke z kowarskiego Urzędu Miasta. - Przed II wojną światową jego patronem był Graf Pückler Brunnen. Po wojnie źródełko uległo dewastacji. Zniszczone lub uszkodzone zostały zdobiące je figury żaby i skrzata. Obecna renowacja ma nawiązywać do dawnego wyglądu źródła. Dlatego zostały już umieszczone tam repliki przedwojennych rzeźb. Ich autorem jest karkonoski artysta Maciej Wokan.

Prace renowacyjne źródełka "Jola" są częścią realizowanego w Kowarach projektu pn. „Odkrywanie Polsko-Niemieckich Tradycji Piwowarskich” w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Twoja reakcja na artykuł?

37
86%
Cieszy
4
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Twoje dziecko chodzi w szkole na lekcje religii?

Oddanych
głosów
477
Tak
36%
Nie
59%
Raz tak, raz nie - to zależy jak bardziej pasuje danego dnia
5%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Potop szwedzki – historia animowana
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
112
Poddasze w ogniu
 
112
Skoda wjechała w Mazdę na Podwalu
 
Aktualności
Powiat wygrał z firmą Urbit
 
Karkonosze
Joanna i Daniel Staniszewscy kończą remonty w schronisku "Nad Łomniczką"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group