Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11792
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zrób badanie i zobacz spektakl

Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: org
Jelenia Góra: Zrób badanie i zobacz spektakl
Fot. org
W ramach profilaktyki raka piersi, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zostanie wystawiona sztuka „Lewa, wspomnienie prawej”. Fabuła opiera się na dziennikach Krystyny Kofty, która w wyniku choroby nowotworowej została poddana zabiegowi mastektomii. Panie, które wykonają cytologię lub mammografię do 06.09.2013r., będą miały wstęp darmowy. Wejściówki są do odbioru w JCK od dzisiaj (19.08.2013 r.).

Spektakl jest jednym z elementów promocji badań profilaktycznych, które Miasto podejmuje w związku z przystąpieniem do konkursu „Zdrowa Gmina” zorganizowanym przez Polską Unię Onkologii. Jego nadrzędnym zadaniem jest zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania mające na celu wczesne wykrywanie raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.

Spektakl odbędzie się 6 września 2013 r. o godz.18.00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30.
Wstęp: 5zł (rezerwacja i sprzedaż biletów poprzez stronę internetową www.jck.pl – zakładka bilety).
Kobiety, które wykonają cytologię lub mammografię w okresie 01.08-06.09.2013 r., mają zapewniony wstęp wolny za okazaniem potwierdzenia wykonania badania (wejściówki do odbioru w JCK od 19.08.2013 r.).

W rolę głównej bohaterki monodramu wcieli się Teresa Stępień Nowicka, aktorka Teatru im. Wilhelma Horzycy w Toruniu. Główną ideą spektaklu jest zachęcanie mieszkanek Jeleniej Góry do zgłaszania się na badania mammograficzne.
Bohaterka monodramatu przeżyła w ciągu roku mastektomię, a następnie chemioterapię. Dzięki chęci do życia i wsparciu rodziny wróciła do zdrowia. „Siłę do walki dają bliscy. Jednak prawdziwa siła jest w nas ” – mówi pisarka. Od pierwszych minut będzie można zaobserwować heroiczną walkę kobiety, która nie załamała się mimo zaistniałej sytuacji.

Ideą przedsięwzięcia jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych. Sama Krystyna Kofta przyznaje: „Gdybym robiła badania, USG, mammografię, pewnie wcześniej lekarze wykryliby guza i może obyłoby się bez mastektomii”.
Badanie mammograficzne jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Każda kobieta w wieku między 50-69 rokiem życia raz na dwa lata ma prawo do skorzystania z bezpłatnego badania sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Informacje gdzie można wykonać badania znajdują się na stronie Miasta www.jeleniagora.pl w zakładce „Sprawy społeczne – Zdrowie i polityka społeczna -Programy profilaktyczne”:
http://um.jeleniagora.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=125&lang=pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
481
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group