Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4019
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zostaw swój samochód w garażu, czyli Europejski Dzień bez Samochodu

Czwartek, 22 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 20:05
Autor: marek
Polska: Zostaw swój samochód w garażu, czyli Europejski Dzień bez Samochodu
Fot. Artur Wilimek
Po raz siódmy, 22 września cała Europa obchodzi Europejski Dzień bez Samochodu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Do pracy bez samochodu". Jednak jest to bardziej demonstracja chęci, żeby samochodów na ulicach było mniej samochodów, niż możliwość realnej rezygnacji z czterech kółek. Dla mieszkańca Berlina, Pragi, Wiednia czy też Poznania i Warszawy dotarcie do pracy i szkoły autobusem tramwajem czy metrem jest możliwe i dość wygodne.

Ale czy Jeleniogórzanin, który chce zademonstrować, że aut na naszych ulicach jest za dużo, zdążyłby do pracy? Nie funkcjonuje kolejka podmiejska, która miała wykorzystywać tory z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Kilka pociągów, które z szybkością żółwia jadą po tej trasie tam i z powrotem to karykatura i kpina z tego pomysłu. Nawet po jednym torze pojazdy mogłyby jeździć co kilkadziesiąt minut.

Kilka tras rowerowych zaczynających się od połowy drogi i kończące się w polu to wszystko co miasto ma do zaoferowania. Zapchane autobusy to kiepska alternatywa. Dlatego nawet dzisiaj centrum Jeleniej Góry jest zapchane autami.

A szkoda, bo w wielu miastach z okazji dnia bez samochodu oddaje się na przykład nowy odcinek ścieżki rowerowej, czy bezpieczne przejście dla pieszych. Przydałoby się takie przy wiadukcie na Zabobrzu....

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group