Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6208
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zorganizowana grupa przestępcza zatrzymana

Wiadomości: Region
Czwartek, 1 czerwca 2017, 11:01
Aktualizacja: Piątek, 2 czerwca 2017, 6:19
Autor: bobryl
Fot. Policja Dolnośląska
Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy – 9 osób zatrzymanych, a straty to, co najmniej 10 mln złotych.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę, to efekt działań dolnośląskich policjantów. 9 osób zatrzymanych, w tym organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy. Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych. Przy rozpracowaniu grupy funkcjonariusze współpracowali też z Europolem, który koordynował w tej sprawie działania polskich i zagranicznych służb. Sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jKMP w Jeleniej Górze, przy udziale policjantów z komórek zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i przestępczości narkotykowej z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, a także przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego dolnośląskiej Policji, Europolu oraz Straży Granicznej rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się oszustwami i wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę.

W wyniku przeprowadzonej w ostatnich dniach realizacji sprawy operacyjnej, policjanci rozbili trzon grupy, zatrzymując 9 osób. Podejrzani, a wśród nich organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy, to mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, w wieku od 24 do 47 lat.

W działaniach wsparcia udzielił Europol, który m.in. zorganizował wcześniej w tej sprawie spotkanie operacyjne w Hadze, w którym uczestniczyli Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także policjanci z Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. Ponadto Europol koordynował działania służb polskich i zagranicznych. Uczestniczył też w wymianie informacji i wspierał czynności realizacyjne związane z zatrzymaniami, kierując na miejsce swoje mobilne biuro, co umożliwiło bezpośredni dostęp do baz Europolu.
Podczas przeprowadzonej realizacji dolnośląscy policjanci dokonali sprawdzeń w 25 miejscach, głównie mieszkaniach. Kierujący grupą przestępczą mężczyzna został zatrzymany przez dolnośląskich policjantów w Suwałkach. Kolejne zatrzymania miały już miejsce na terenie powiatu jeleniogórskiego.

Pokrzywdzeni, to obywatele Polski i Niemiec. Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych.

Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec. Grupa pozyskiwała do współpracy, wykorzystując podstęp i zastraszanie, szereg tzw. „słupów”, którzy byli wykorzystywani do zakładania rachunków bankowych i tworzenia bądź kupowania już istniejących podmiotów gospodarczych oraz rejestracji kart sim.
Zdobywane w ten sposób dane służyły do tworzenia serwisów internetowych, których oferty zachęcały do wpłacania zaliczek na poczet sprowadzania pojazdów, sprzętu transportowego i rolniczego z zagranicy. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze, które wpływały na spreparowane rachunki bankowe, dla zmylenia organów ścigania były następnie wypłacane w bankomatach poza granicami kraju lub trafiały na giełdy kryptowalut.

Zatrzymanym, w zależności od roli w przestępczym procederze, za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w niej, grozić teraz może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Obecnie w dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

Arno 1-06-2017 12:39
Miło widzieć jak parchy zostają rzucani na glebę..., z perspektywą wielu lat za kratkami :)))
~ 1-06-2017 13:05
Trzeba przyznać, że dopiero PiS wprowadził ustawe o konfiskacie rozszerzonej mienia pochodzącego z przestępstwa. Za PO można było sobie kalkulować: dostane 15 lat, wyjde za 7 i będę spokojnie wydawał ukradzioną forse. W ostatnich miesiącach rządów PO podobno było już szaleństwo, grupy przestępcze niemal otwarcie dokonywały gigantycznych przekrętów. Ustawa o rozrzeszonej konfiskacie weszła dopiero w 2016.
~stop masa kiełbasa 1-06-2017 13:32
Trzeba tępić zakapiorów w zarodku,żeby nie dopuścić do sytuacji z lat 90,kiedy to urządzali sobie strzelaniny w centrum i egzekucje na drogach.
~+++ 1-06-2017 13:38
Brawo.
~Really? 1-06-2017 15:00
Zorganizowaną grupę? Herszta i resztę szajki? Z Nowogrodzkiej?
~do : Really? 1-06-2017 19:22
Nie , z Czerskiej i Wiertniczej !
~dzidek bez swetra 1-06-2017 19:45
Wielki szacun dla tych wszystkich służb. Jest jednak jedno ale. Te zatrzymane w tych świetnie zorganizowanych akcjach szmaty i mendy antyspołeczne będą teraz siedzieć za kratami za nasze, podatników pieniądze. Ta akcja byłaby o wiele bardziej doskonała, gdyby podczas tych interwencji każdy z tych s..rwysynów dostał kilka gram ołowiu w ten podły chamski czerep.
~@19:22 1-06-2017 20:46
z Wiertniczą może być coś na rzeczy. Podobno na Wiertniczej w siedzibie pewnej telewizji, której włascicielem są ruscy, zatrzymano groźnego arabskiego terroryste.
~KRECIK 1-06-2017 20:55
W jezowie sudeckim też miała miejsce ta akcja??
~sajmon 1-06-2017 21:26
I jak tu interesy robić :) jak państwo polskie tłamsi pomysłowość podstawowej działalności gospodarczej :)
~WitekP 2-06-2017 10:11
Czyżby to niedoszły "miszcz" świata w judo syn niedoszłego miszcza świata w zapasach. Ciekawe czy sprzeda wszystkich jak tata
~doArno.. 4-06-2017 20:58
A parch to mlody Plona ?
~Wrocławiak 16-06-2017 10:50
Ten typ z Jeleniej to ten od street kraf magi ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group