Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7745
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żółty pojemnik „rządzi”

Środa, 18 lutego 2015, 8:18
Aktualizacja: Czwartek, 19 lutego 2015, 7:49
Autor: Zeb
Jelenia Góra: Żółty pojemnik „rządzi”
Fot. Zeb
Jeleniogórzanie dobrze segregują odpady. Z niektórymi opakowaniami mają jednak problemy – nie bardzo wiedzą, do jakich wrzucać je pojemników. Co sprawia największy kłopot? Pojemniki po jogurtach, puszki oraz kartony po sokach i mleku.

Andrzej Sąsiadek pracuje w MPGK od 21 lat. Codziennie ładuje do śmieciarki kubły z odpadami. - Najlepiej segregacja wychodzi mieszkańcom domków jednorodzinnych - ocenia. - Bardzo dobrze radzą sobie z nią również mieszkańcy Zabobrza. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w śródmieściu. Prawdopodobnie dlatego, że z wystawionych tam kubów korzystają przechodnie, którzy wrzucają do nich co popadnie i jak im najwygodniej. Nie czują się po prostu ich właścicielami – twierdzi.

Pan Andrzej mówi, że nierzadko odbiera telefony od znajomych z pytaniami, gdzie wrzucić konkretny odpad. Wiele „zamieszania” sprawia styropian, który powinno się wkładać do kontenerów z odpadami mieszanymi, a nie do kubła przeznaczonego na papiery.

- Ludziom często wydaje się także, że żółte pojemniki przeznaczone są wyłącznie na butelki po oranżadach i wodzie mineralnej, a to nieprawda - twierdzi pracownik MPGK. - Jest on bardzo uniwersalny - należy wrzucać do niego także: torebki foliowe, folię, opakowania po jogurtach, puszki, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, a także niewielki złom!

Obierki czy resztki po owocach trafiać powinny do pojemników brązowych - na odpady biodegradowalne. Podobnie jest z suchym chlebem. - Jeleniogórzanie najczęściej zostawiają go jednak przy boksach, zgodnie z wpojoną zasadą, że jedzenia nie powinno się wyrzucać - zauważa Pan Andrzej.

W Jeleniej Górze odpady komunalne segregujemy na główne frakcje: tworzywa sztuczne wraz z metalami, szkło, papier, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane. Ale to nie wszystko, ponieważ mieszkańcy korzystają również z pojemników na przeterminowane leki i opakowania po lekach, a także z pojemników na baterie. Te specyficzne kubły stoją w wyznaczonych aptekach i punktach użyteczności publicznej. Dodatkowo MPGK prowadzi raz w miesiącu zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon.

Na terenie Jeleniej Góry działa PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do którego mieszkańcy miasta mogą oddać m.in.: farby, tusze, kleje, rozpuszczalniki, detergenty, oleje, baterie i akumulatory, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, urządzenia zawierające freony, lampy fluorescencyjne, tzw. wielkogabaryty, środki ochrony roślin, oraz ograniczoną ilość odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Od stycznia 2014 do końca września 2014 PSZOK zebrał 473 tony odpadów z terenu Jeleniej Góry, w tym ponad 9 ton odpadów niebezpiecznych.

Korzyści płynące z nowego systemu gospodarowania odpadami są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim powstaje mniej „dzikich wysypisk śmieci”. Bardzo dobrym pomysłem okazała się jesienna zbiórka liści. Dzięki temu rozwiązaniu odpady zielone trafiły do kompostowni, nie były natomiast spalane w przydomowych ogródkach i nie zwiększały ogólnej masy odpadów zmieszanych.

Dla porównania: w 2013 roku ilość zebranych odpadów biodegradowalnych z terenu miasta Jelenia Góra wynosiła 424,2 tony, a w ciągu trzech kwartałów 2014 r. odebrano 1075,16 ton.

Ilość zebranych odpadów z tworzyw sztucznych w 2013 roku wynosiła 248,9 ton, a w ciągu trzech kwartałów 2014 r. odebrano ich 319,38 ton

Ilość zebranych odpadów z papieru w 2013 roku wynosiła 130 ton, a w ciągu trzech kwartałów 2014 r. odebrano 113,19 ton.

Ilość zebranych odpadów ze szkła w 2013 roku wynosiła 575,2 tony, a w ciągu trzech kwartałów 2014 r. odebrano 717,82 tony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group