Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6063
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żółta kartka dla posłów ratunkiem dla sześciolatków

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Poniedziałek, 16 marca 2009, 10:07
Aktualizacja: Wtorek, 17 marca 2009, 7:50
Autor: Angela
Fot. DTP
Niemal 46 tysięcy rodziców walczy na stronie internetowej w ostatniej akcji, której celem jest zapobiec uchwaleniu ustawy o wysyłaniu sześciolatków do szkół, a pięciolatków do przedszkoli. Będą słali żółte kartki do posłów, którzy chcą odrzuć veto prezydenta. Jeśli do 20 marca nie zmienią decyzji, rodzice wyślą kartki czerwone oznaczające brak poparcia dla polityków w najbliższych wyborach.

– Przekonaliśmy prezydenta do zawetowania ustawy. Teraz musimy przekonać posłów, żeby nie odrzucali veta. Głosowanie już 20 marca. Mamy ostatnią szansę, aby powstrzymać eksperyment na naszych dzieciach – piszą do rodziców na forum portalu „Ratujmy maluchy” twórcy portalu i organizatorzy akcji.

– Już za rok, 1 września 2009, ma się zacząć całkowita likwidacja przedszkolnych zerówek. Sześciolatki będą trafiać do szkoły, która zupełnie nie jest przystosowana do potrzeb maluchów. A za dwa lata obowiązkiem szkolnym mają zostać objęte pięciolatki! Pani minister przekonuje, że w tak krótkim czasie przygotuje szkoły w całej Polsce na przyjęcie malutkich dzieci. Nie wierzysz w takie obietnice? – dodają w przygotowanym apelu do rodziców.

Czytamy w nim dalej: podobnie jak my boisz się, że Twoje dziecko ucierpi na pospiesznie wprowadzanych zmianach? Podpisz się pod ogólnopolskim protestem rodziców. Sejm jeszcze nie uchwalił reformy. Jeszcze jest czas, żeby powstrzymać szkodliwe pomysły urzędników. Wejdź na www. ratujmaluchy.pl. Nie pozwólmy eksperymentować na naszych dzieciach”

Twórcy akcji stworzyli specjalną listę posłów z całej Polski, którzy są „za” wprowadzeniu ustawy w życie. Dołączyli do tego e-maile parlamentarzystów. Wśród wymienionych polityków z Dolnego Śląska pojawili się m.in. Jerzy Szmajdziński, Marcin Zawiła czy Grzegorz Schetyna, w sumie dwudziestu posłów i pięć posłanek. To do nich trafią właśnie żółte kartki, a jeśli 20 marca posłowie ponownie zagłosują za przyjęciem uchwały, rodzice zapowiadają wysłanie do niech czerwonych kartek.

Rodzice swój protest argumentują brakiem przygotowania placówek do wprowadzenia reformy, w tym przepełnione klasy, hałas, brak wykwalifikowanych nauczycieli, konieczność noszenia ciężkich plecaków przez najmłodszych. Do tego brak środków finansowych na wprowadzenie reformy, nałożenie od 2011 obowiązku edukacji na dzieci pięcio i czteroletnie z końca roku, brak czasu na zabawę.

Akcja objęła całą Polskę, a włączyli się do niej nie tylko rodzice, ale również eksperci czyli wykładowcy, dyrektorzy, lekarze oraz pisarz Paweł Huelle.
Sprawa przyjęcia lub odrzucenia ustawy ma się wyjaśnić już 20 marca, po ostatecznym głosowaniu w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~miko 16-03-2009 11:16
Do Posłów!Pamietajcie,że jeżeli "uderzacie" w matki,to na dobre Wam to nie wyjdzie,ponieważ jest ich baaardzo dużo,szczególnie teraz,kiedy jest wyż demograficzny!I po takich rewelacjach nie będziecie mieli żadnego wsparcia w wyborach,więc juz moge powiedzieć baj baj.
~ander 16-03-2009 11:23
w Polsce żyją sami niedouczeni w cywilizowanych krajach do szkoły idą od 6 lat a w zaściankowej Polsce nie Czym dziecko prędzej zacznie pobierać naukę tym lepiej czy to trudno zrozumieć
~kaaaa 16-03-2009 12:21
mam nadzieję, że posłowie odrzucą veto prezydenta, w końcu nasze dzieci nie są głłupsze od innych w europie i świecie. sama w wieku sześciu lat zaczęłam edukację i nie miałam żadnych problemów w szkole. w tej chwili też chodzą sześciolatki do szkół i dają sobie świetnie radę. nie panikujcie nadopiekuńcze mamusie!
~jelinek 16-03-2009 12:29
Jak zawsze Polska konserwatywnie trzyma się przestarzałych systemów. Także jako jedyne państwo w UE nie ma przyjętej strategii przejścia od telewizji kablowej do cyfrowej.....
rymcycymcy 16-03-2009 12:34
Wszystkie moje dzieci o których wiem, bardzo chętnie pójdą do szkoły w wieku sześciu lat ! Szybciej podstawówka, szybciej studia i wcześniejszy start w dorosłość :)
~kaaaa 16-03-2009 12:51
mam nadzieję, że posłowie odrzucą veto prezydenta, w końcu nasze dzieci nie są głłupsze od innych w europie i świecie. sama w wieku sześciu lat zaczęłam edukację i nie miałam żadnych problemów w szkole. w tej chwili też chodzą sześciolatki do szkół i dają sobie świetnie radę. nie panikujcie nadopiekuńcze mamusie!
diablica 16-03-2009 13:20
ale jaka jakość tej wcześniejszej nauki... takie małe brzdące nie zrozumieją za wiele:)
ebee 16-03-2009 13:52
PIS zozbabrał reformy- uciekł pod ziemię i teraz świat naprawia jątrząc wszędzie gdzie się da. A wystarczyło dokończyć to, co zaczął, z mądrymi i doświadczonymi politykami- Giertychem, Lepperem................
~Meg 16-03-2009 14:06
nie jestesmy nadopiekunczymi mamusiami, to nie nasza wina ze tak szybko chca nowej reformy ale nikt nie zauważył, że wszędzie na świecie jesli juz to 6-tki uczęszczają do szkoły ale i te szkoły i ci pedagodzy są przygotowani do nauczania tak małych dzieci ! a u nas co ? chcą tylko dzieci wcześniej wypchnąć i miec problem z głowy... bo nikt juz się nie zastanawia aby tym dzieciom ułatwić drogę - chca aby dzici w jeden rok pojęły program z dwóch lat... paranoja
~akt 16-03-2009 14:27
Kolega (może koleżanka) "rymcycymcy' zapomniał dodać że ,dziecko wramach reform, szansę na emeryturę osiągnie kilka lat później niż obecnie (najprawdopodobniej po ukończeniu 67 lat życia)
~reni 16-03-2009 14:29
a co z dziećmi które skończą 6-lat w grudniu do szkoly pujda jako pieciolatki,moze tak jak w NRD dzieci urodzone do 31 lipca ida od wrzesnia w reszta w przyszlym roku i to jest sptawiedliwe
~mamuśka 16-03-2009 14:34
Chodzi o to, że sześciolatek w pierwszej klasie bedzie musiał przerobić program zerówki( nauczyć się liter, cyfer, szlaczków, czytać i pisać) oraz program pierwszej klasy, który obowiązuje teraz... Obecnie po zerówce dziecko zna już wszystkie litery, cyfry i umie czytać... ciekawe jaki będzie poziom w nowej reformie?????????
~niania 16-03-2009 14:35
giertych juz nawymyslaŁ cudow cudeńków powinien oddac kase za te swoje mundurki
~do mamuski 16-03-2009 15:38
radze najpierw zapoznac sie z nowa podstawa programowa to zobaczysz ze 6 latek nie bedzie musiał robic 2 lat w jednym roku moja córa konczy w kwietniu 5 lat i w przyszłynm roku pojdzie do szkoły i jestem jak najbardziej za!
~Zdziwiony... 16-03-2009 15:47
Czytam Wasze wypowiedzi i widzę ,że nie orientujecie się w temacie. Tu nie chodzi o to ,że do szkoły mają nie chodzić 6 latkowie, organizatorom chodzi o to ,że nasze szkoły nie są przygotowane organizacyjnie i merytorycznie, aby przyjąć tak małe dzieci .A widać ,że niektórzy nie wiedzą ,że w tej chwili w naszych przedszkolach istnieją zerówki . Prawdą jest ,że w większości krajów europejskich i USA takie przedszkola znajdują się przy szkołach i dlatego mówi się ,że dzieci uczęszczają do szkoły.Choć tam małe dzieci mają osobne wejście do budynku i praktycznie nie kontaktują się z starszymi uczniami .W Polsce naprawdę mamy super przygotowane przedszkola / wyposażone w odpowiednie salę i sanitariaty/ i wykształconą odpowiednio kadrę. Ostatnio w Szwecji i Anglii poruszany jest problem ,aby u nich zastosować Polski model nauczania przedszkolnego.A my jak zwykle potrafimy wszystko co dobre zniszczyć .Czy wyobrażacie sobie małe dzieci razem z dorastającą młodzieżą .Reforma tak ,ale zrobiona z głową ,a nie tak jak z gimnazjami !!!
~ago od kosmosu 16-03-2009 17:34
do Rymcycymcy - "moje dzieci o których wiem" - zdolny jesteś, prawie jak Wałęsa!;-)
~Ed 16-03-2009 19:39
Czy ktoś z Was zwolenników aby 6 latki szły do szkoły, był niedawno w szkole? 6 latek to jeszcze maluszek, to nie chodzi o to, czy polskie dzieci są głupsze, tylko o to, że szkoły nie są na to gotowe. Gotowe na to jak wygląda dziś szkoła, to trochę inny świat, inny od tego który pamiętamy. Jeśli ktoś nie ma dzieci, albo nie ma nic wspólnego ze szkołą niech lepiej nie zabiera głosu. Bo jego głos jest jak to w demokracji, w której 8 meneli przegłosuje 2 profesorów ...
~do zdziwiony 16-03-2009 19:49
z jaką dorastającą młodzieżą? jak wejdą sześciolatki to wiek się obniży z 12 lat do 11, a co do przygotowania szkół to one nigdy nie będą przygotowane tak jak chcieliby rodzice, wejście pierwszej grupy 6-latków do szkół zmusi władze do działania, bo dopóki ich nie ma nie widzą takiej potrzeby, może do końca nie wierzą, ze to sie stanie
~Ed 16-03-2009 21:40
Dzieci to nie eksperyment na zwierzętach, człowieku z 19:49 pomyśl, że zanim władze coś, ktoś ruszy do działa to zazwyczaj coś się musi stać, bo oni tak u góry nie słyszą tego co dzieje się na dole.
~ojciec 16-03-2009 22:09
Moje dzieci pójdą do szkoły jak skończą 7 lat, a niech tylko pały podjadą pod mój dom to i tak nic nie wskurają. Żaden p. Szmajdziński i reszta pseudo posłów i biznesmenów, nie będzie skracać dzieciństwa moim dzieciom.
~do post z19.40 16-03-2009 23:15
Jeśli nie widzisz różnicy między 6 letnim dzieckiem a 11-latkiem , to szkoda z Tobą dyskutować ... :(
rymcycymcy 17-03-2009 0:26
Ago dlaczego "jak Wałęsa" ? :) ...ja "chcem i muszem", a "muszem, bo chcem" :)
~do "do post z 19.40" 17-03-2009 13:53
jeśli ktoś nie widzi różnicy między 11-latkiem, a młodzieżą, to szkoda dyskutować, najlepiej wybudujcie sobie osobne szkoły dla 6, 7, 8, 9, 10 itd, niech nie stykają się ze starszymi, bo przecież teraz 7-latki się nie mają z nimi kontaktu:)))))))))))))))))
~ 17-03-2009 14:49
Powinno byc tak..Jeżeli te chetne mamusie,które chcą na siłe zrobić z dzieciaka geniusza,niech puszczą sześciolatka do szkoły,a te które się obawiają niech poczekają rok.Tak by było sprawiedliwie,a nie że ktoś będzie coś narzucał.Dzieci są różne i dlatego sześciolatek sześciolatkowi nie jest równy!!Nie ma sensu się kłócić i wywodzić a w USA..a w Niemczech,tyle tylko,że w tych krajach dzieci idą wcześniej do szkoły,a nie umieją połowy z tego co dzieciaki w Polsce!I taka prawda.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group