Niedziela, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 2259
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Znaleźli laskę Ducha Gór: będzie muzeum Władcy Karkonoszy

Wtorek, 24 maja 2011, 7:48
Aktualizacja: Środa, 25 maja 2011, 7:23
Autor: Angela
KARPACZ: Znaleźli laskę Ducha Gór: będzie muzeum Władcy Karkonoszy
Fot. ......
Już w lipcu przyszłego roku Karpacz będzie miał nową, niezwykłą atrakcję turystyczną – Muzeum Ducha Gór. Jakub Paczyński chciał pierwotnie wybudować w tym miejscu pensjonat, jednak podczas prac ziemnych przy wznoszeniu obiektu wykopał wiekowy kostur Ducha Gór. – To był znak – mówi inwestor. Nad artystyczną oprawą obiektu czuwać będzie Dariusz Miliński, artysta z Pławnej.

Pierwsi turyści mają wejść do wnętrza nowo wybudowanego muzeum już w drugiej połowie przyszłego roku. Pomysł zrodził się w marcu, kiedy podczas prac ziemnych przy wznoszeniu nowego obiektu przy ul. Mickiewicza wykopano tajemnicze znalezisko.

Eksponat przekazano konserwatorowi zabytków. Okazało się, że jest to ponad stuletni pięknie wyrzeźbiony kostur Ducha Gór. W środku jego „głowy” znaleziono natomiast kryształ górski. Obecnie laska Ducha Gór znajduje się w Muzeum Karkonoskim.

- To był znak, ze w tym miejscu powinno powstać muzeum poświęcone karkonoskim tajemnicom i skarbom. Postanowiłem więc zmienić początkowe przeznaczenie budowanego obiektu. Zamiast kolejnego pensjonatu i restauracji, powstanie nowoczesnego muzeum. Od dziecka pasjonowałem się opowieściami i legendami o górach. Już jako mały chłopiec swój wolny czas spędzałem na pieszych wycieczkach karkonoskimi ścieżkami i dróżkami, poszukując śladów bytności Władcy Karkonoszy – mówi Jakub Paczyński, właściciel działki w Karpaczu, na której ma powstać muzeum.

Nad artystyczną częścią projektu czuwać będzie Dariusz Miliński, regionalny artysta malarz i rzeźbiarz, pomysłodawca i właściciel Zamku Legend Śląskich w Pławnej Górnej.
- Moim zdaniem to sam Duch Gór upomniał się o pokazanie swojego zapomnianego już karkonoskiego królestwa. To mu się należy. Z tego powodu nakłoniłem Jakuba do wybudowania w tym symbolicznym miejscu, muzeum. Karpacz i okolice posiadają bardzo bogatą historię, godną zgłębienia i ukazania – mówi Dariusz Miliński.
Budynek ma mieć około 250 m kw. W piwnicach znajdować ma się muzeum pełne wystaw, eksponatów, historii i legend. Na parterze będzie sklepik z pamiątkami i wejście do części wystawowej. Na piętrze budynku znajdzie się mała restauracja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group