Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 6761
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Znaleźli kolejne skarby starówki

Poniedziałek, 4 stycznia 2010, 9:01
Aktualizacja: Wtorek, 5 stycznia 2010, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Znaleźli kolejne skarby starówki
Kaplica św. Anny na archiwalnej fotografii.
Fot. Archiwum
Kacper Grondowy – oto wyłoniony w losowaniu laureat kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników była odpowiedź na pytanie: ile otworów strzelniczych jest w murach kaplicy świętej Anny.

Laureat, zgodnie ze wskazaniem treści książki Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”, doliczył się sześciu takich otworów. Pierwotny budynek kaplicy św. Anny został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Zachowany do dziś został odbudowany w roku 1715. Przy zachowaniu funkcji sakralnej, obiekt stanowił jednocześnie część miejskich fortyfikacji i „strzegł” - wraz z bramą i basteją - wjazdu do miasta od strony Wojanowa. Pozostałością po tamtych czasach są właśnie wspomniane otwory strzelnicze.

Dodatkową, a zupełnie pomijaną atrakcją budynku, jest krzyż pokutny, umiejscowiony niemal przy samej nawierzchni ulicy Konopnickiej. Kiedyś był on znacznie wyżej, ale nawarstwianie się gruntu z biegiem czasu sprawiło, że zabytek wykonany przez zbrodniarza, który w ten sposób pokutował za winy, dziś jest słabo widoczny.

Kacprowi gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza laureata do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co weekend – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group